Interpretacja Urzędu Skarbowego Poznań-Jeżyce
TP/443-38/06
z 14 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
TP/443-38/06
Data
2006.06.14



Autor
Urząd Skarbowy Poznań-Jeżyce


Temat
Podatek od gier --> Podatnicy podatku od gier


Słowa kluczowe
loteria promocyjna
nagrody w konkursach
podatek od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy wygrana w konkursie, w którym przyznanie nagrody uzaleznione będzie od spełnienia dodatkowego warunku, np. udzielenia prawidłowej odpowiedzi na zadane pytanie, będzie podlegała przepisom ustawy o grach losowych i zakładach wzajemnych ?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie :- art. 14§1, 3 i 4 w związku z art. 217 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm. )

Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań-Jeżyce po zapoznaniu się z wnioskiem Sp. j. , zawartym w piśmie z dnia 14.03.2006 r., przesłanym do tut. Urzędu przy piśmie Naczelnika Urzędu Skarbowego Poznań-Nowe Miasto , postanawia uznać za prawidłowe stanowisko Wnioskodawcy wyrażające się w twierdzeniu, iż wygrana w konkursie, w którym przyznanie nagrody uzależnione będzie od spełnienia dodatkowego warunku, np. udzielenia prawidłowej odpowiedzi na zadane pytanie, nie będzie podlegała przepisom ustawy o grach losowych i zakładach wzajemnych.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 27.03.2006 r. Sp. j. złożyła do Urzędu Skarbowego Poznań - Nowe Miasto wniosek zawarty w piśmie z dnia 14.03.2006 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji przepisów w zakresie podatku od gier losowych i zakładów wzajemnych dotyczący opodatkowania tym podatkiem wygranej w ogłoszonym przez Spółkę konkursie.Przedmiotowy wniosek został przesłany wg właściwości do tut. Urzędu przy piśmie Naczelnika Urzędu Skarbowego Poznań-Nowe Miasto nr ZPA/443-27/06 z dnia 07.04.2006 r. ( data wpływu do tut. Urzędu 13.04.2006 r. ).

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Podatnik zamierza przeprowadzić program, który skierowany jest do osób prowadzących działalność gospodarczą. W ostatnim etapie programu, dla osób które poprzez zakup określonych produktów, stały się uczestnikami programu odbędzie się losowanie nagród. Przyznanie nagrody wylosowanej osobie uzależnione będzie ponadto od udzielenia przez tę osobę prawidłowej odpowiedzi na zadane pytanie.

Podatnik pyta czy konkurs, w którym przyznanie nagrody uzależnione jest od spełnienia jakiegoś dodatkowego warunku ( np. udzielenia prawidłowej odpowiedzi na zadane pytanie ) stanowi loterię promocyjną podlegającą przepisom ustawy o grach i zakładach wzajemnych.

Zdaniem Spółki w sytuacji, gdy przyznanie nagrody uzależnione będzie od spełnienia dodatkowej przesłanki np. od udzielenia prawidłowej odpowiedzi na zadane pytanie, wygrana nie będzie uzależniona od przypadku, tym samym nie będzie podlegała ustawie o grach losowych i zakładach wzajemnych.

Ustosunkowując się do stanowiska Spółki w zakresie podatku od towarów i usług, wynikającego z przedstawionego stanu faktycznego, tut. organ podatkowy stwierdza, co następuje:

Warunki urządzania, zasady prowadzenia działalności w zakresie gier losowych, zakładów wzajemnych, gier na automatach i gier na automatach o niskich wygranych oraz zasady opodatkowania podatkiem od gier podmiotów prowadzących działalność w zakresie gier i zakładów wzajemnych regulują przepisy ustawy z dnia 29.07.1992 r. o grach i zakładach wzajemnych ( tekst jednolity Dz. U. z 2004 r. Nr 4, poz. 27 ze zm. ).I tak zgodnie z art. 2 ust. 1 ww. ustawy grami losowymi są gry o wygrane pieniężne lub rzeczowe, których wynik w szczególności zależy od przypadku, a warunki gry określa regulamin.

Grami losowymi, o których mowa wyżej, są gry enumeratywnie wymienione w art. 2 ust. 1 pkt 1-10 ustawy o grach i zakładach wzajemnych. Zgodnie z ww. przepisem grami losowymi są również loterie promocyjne, w których uczestniczy się przez nabycie towaru, usługi lub innego dowodu udziału w grze i tym samym nieodpłatnie uczestniczy się w loterii, a podmiot urządzający loterię oferuje wygrane pieniężne lub rzeczowe ( art. 2 ust. 1 pkt 9 ustawy o grach i zakładach wzajemnych ).

Zatem w sytuacji, gdy nabywca określonego towaru poprzez dokonanie tego zakupu staje się uczestnikiem konkursu, w którym przyznanie nagrody nie jest uzależnione jedynie od przypadku lub od odgadywania zaistnienia określonych zdarzeń losowych ale od spełnienia przez uczestnika dodatkowego warunku np. od udzielenia poprawnej odpowiedzi na pytanie, nagroda taka nie jest wygraną w rozumieniu ustawy z dnia 29.07.1992 r. o grach i zakładach wzajemnych, tym samym konkurs, w którym ta nagroda jest przyznana zwycięzcy nie podlega przepisom ww. ustawy.

Wobec powyższego postanowiono jak w sentencji.

Jednocześnie tut. organ podatkowy informuje, iż zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm. ), zwanej dalej "ustawą o VAT" lub " ustawą o ptu", opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.Przez dostawę towarów, o której mowa wyżej rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel ( art. 7 ust. 1 ustawy o VAT ).Dostawą towarów, w rozumieniu ustawy o VAT, jest również przekazanie przez podatnika towarów bez wynagrodzenia, należących do jego przedsiębiorstwa ( w szczególności darowizny ) na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem - jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, od tych czynności w całości lub w części ( art. 7 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy o VAT ).

Jednakże przepis art. 7 ust. 2 ww. ustawy o VAT nie znajduje zastosowania do przekazywanych prezentów o małej wartości i próbek ( art. 7 ust. 3 ustawy o ptu ).Przez prezenty o małej wartości rozumie się przekazywane przez podatnika jednej osobie towary o łącznej wartości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty, o której mowa w art. 21 ust. 1 pkt 68a ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000 Nr 14, poz. 176 ze zm. ), jeżeli podatnik prowadzi ewidencję pozwalającą na ustalenie tożsamości tych osób lub towary, których przekazania nie ujęto w ewidencji, o której mowa wyżej, jeżeli jednostkowa cena nabycia lub jednostkowy koszt wytworzenia przekazanego towaru nie przekracza 5 zł ( art. 7 ust. 4 pkt 1 i 2 ustawy o VAT ).

Natomiast próbką jest niewielka ilość towaru reprezentująca określony rodzaj lub kategorię towarów, która zachowuje skład oraz wszystkie właściwości fizyczne, fizykochemiczne i chemiczne lub biologiczne towaru, przy czym ilość lub wartość przekazywanych ( wręczanych ) przez podatnika próbek nie wskazuje na działanie mające charakter handlowy ( art. 7 ust. 7 ustawy o ptu ).

Zatem w sytuacji, gdy podatnik w ramach organizowanego konkursu przekazuje swoim klientom nagrody rzeczowe nie będące w rozumieniu przepisów ustawy o VAT zarówno prezentami małej wartości jak i próbkami, to przekazanie tych nagród podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy ich zakupie.

Przedmiotowa interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez podatnika we wniosku z dnia 14.03.2006 r. r. ( data wpływu do tut. Urzędu 13.04.2006 r. ) i stanu prawnego obowiązującego na dzień jej wydania, a traci ważność w przypadku jej zmiany albo uchylenia przez organ odwoławczy lub z dniem zmiany przepisów w tym zakresie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj