Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/RPP1/443-355/06/KS
z 22 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/RPP1/443-355/06/KS
Data
2006.06.22



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
eksport (wywóz)
opodatkowanie zaliczek
stawki podatku


Pytanie podatnika
Strona zwraca się z pytaniem o opodatkowanie opisanych we wniosku zaliczek na poczet sprzedaży eksportowej.


P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz.U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie w związku z wnioskiem z dnia 23.03.2006 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług


p o s t a n a w i a


uznać stanowisko Podatnika za nieprawidłowe


U Z A S A D N I E N I E


Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Strona w listopadzie 2005 r. otrzymała zaliczkę od nabywcy towaru przeznaczonego na eksport. Wraz z otrzymaniem zaliczki Strona ustala obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług od otrzymanej zaliczki na poczet eksportu. W opinii Wnioskodawcy właściwe jest zastosowanie stawki 0 % (pod warunkiem, że towar wyjedzie z kraju w ciągu 6 miesięcy od dnia otrzymania zaliczki) i wykazanie w deklaracji VAT-7 w miesiącu otrzymania zaliczki (listopad 2005 r.) w rubryce „sprzedaż eksportowa”. Towar opuścił granice celne Unii Europejskiej w styczniu 2006 r. Do dnia 25 lutego 2006 r. Spółka nie otrzymała dokumentów celnych potwierdzających dokonanie eksportu, w związku z czym w deklaracji VAT-7 za styczeń 2006 r. nie wykazała kwot z tytułu eksportu. W sytuacji gdy w miesiącu następującym po miesiącu wywozu (luty 2006 r.) Strona ciągle nie posiada dokumentów celnych, opodatkowuje całość dostawy według stawki krajowej. W miesiącu, w którym Podatnik otrzyma dokumenty celne dokona korekty deklaracji VAT-7 polegającej na pomniejszeniu sprzedaży opodatkowanej stawką krajową o całą wartość eksportu oraz wykazaniu dostawy eksportowej w kwocie stanowiącej różnicę między wartością dostawy, a kwotą zaliczki. Strona nie dokonuje żadnych korekt w odniesieniu do kwot zaliczki na poczet eksportu. Z opisanego we wniosku stanu faktycznego nie wynika jednoznacznie czy Podatnik posiada dokument celny potwierdzający procedurę wywozu, o którym mowa w art. 41 ust. 8 ustawy o podatku od towarów i usług.

W kontekście powyższego stanu faktycznego Strona stoi na stanowisku, iż: cyt. “pomimo niekonsekwencji pomiędzy deklaracjami za Listopad 2005 i Luty 2006, polegającej na dwukrotnym ujęciu kwoty zaliczki, nie powinno się korygować opodatkowania zaliczki”.

Ustosunkowując się do stanowiska Strony Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego informuje jak niżej.

W myśl art. 19 ust. 12 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) (dalej ustawa) otrzymanie zaliczki w eksporcie towarów powoduje powstanie obowiązku podatkowego, jeżeli wywóz towarów nastąpi w ciągu 6 miesięcy, licząc od dnia otrzymania części należności.

Na mocy art. 5 pkt 2 ustawy czynnością podlegającą opodatkowaniu jest eksport towarów, nie zaś samo otrzymanie zaliczki z tego tytułu. Mimo to w razie otrzymania części należności na poczet eksportu (gdy wywóz towarów nastąpi w ciągu 6 miesięcy) ustawodawca przewidział, że obowiązek podatkowy powstanie zanim nastąpi wydanie towarów. Do zaliczki jako elementu ww. transakcji należy zatem zastosować stawkę właściwą dla tych czynności, czyli 0 %. Podkreślić należy, iż skorzystanie ze stawki podatku w wysokości 0 % będzie możliwe, o ile wywóz towarów nastąpi w ciągu 6 miesięcy – wtedy też konieczne jest posiadanie dokumentu potwierdzającego wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty (w przypadku eksportu pośredniego kopii dokumentu).

W związku z powyższym Podatnik ma prawo do zastosowania stawki 0 % już w dacie powstania obowiązku podatkowego z tytułu otrzymania zaliczek na poczet późniejszego eksportu towarów. Jednocześnie w dacie składania deklaracji za dany okres, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu otrzymania zaliczki na poczet eksportu towarów nie jest konieczne posiadanie dokumentów, o których mowa w art. 41 ust. 6 ustawy (eksport bezpośredni) i art. 41 ust. 11 ustawy (eksport pośredni).

W myśl art. 41 ust. 6 stawkę podatku 0 % stosuje się w eksporcie towarów, o którym mowa w art. 2 pkt 8 lit. a, pod warunkiem, że podatnik przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany miesiąc otrzymał dokument potwierdzający wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty. Jeżeli warunek, o którym mowa w ust. 6, nie został spełniony, podatnik nie wykazuje tej dostawy w ewidencji, o której mowa w art. 109 ust. 3, za dany okres rozliczeniowy, lecz w okresie następnym, stosując stawkę podatku 0%, pod warunkiem otrzymania dokumentu wymienionego w ust. 6 przed złożeniem deklaracji podatkowej za ten okres. W razie nieotrzymania tego dokumentu w terminie określonym w zdaniu poprzednim mają zastosowanie stawki właściwe dla dostawy tego towaru na terytorium kraju. Przepis ten stosuje się w przypadku, gdy podatnik posiada dokument celny potwierdzający procedurę wywozu (art. 41 ust. 8 ustawy).

Odnosząc się do przedstawionej przez Spółkę sytuacji, w której zaliczka na eksport towaru ma miejsce w listopadzie 2005 r., sprzedaż towaru w styczniu 2006 r., Spółka nie posiada dokumentu celnego SAD potwierdzającego, że towar opuścił terytorium Wspólnoty, należy stwierdzić, że w przypadku, gdy Strona nie posiada dokumentu celnego potwierdzającego procedurę wywozu, o którym mowa w art. 41 ust. 8 ustawy właściwe jest wykazanie obrotu z tytułu eksportu według stawki krajowej w deklaracji VAT-7 za styczeń 2006 r. Również w tej deklaracji powinien zostać zmniejszony obrót ze stawką 0 % i wykazana zaliczka ze stawką 22 %, bez konieczności korygowania deklaracji za listopad 2005 r., w której ujęto zaliczkę ze stawką 0 %, gdyż przyjęcie stawki 22 % wiąże się ze zdarzeniem, które zaistniało w bieżącym okresie rozliczeniowym. Natomiast w sytuacji, kiedy Podatnik posiada dokument celny potwierdzający procedurę wywozu, o którym mowa w art. 41 ust. 8 ustawy powinien opisane powyżej czynności dokonać w deklaracji za luty 2006 r. (zgodnie z przepisem art. 41 ust. 7 ustawy). W przypadku otrzymania dokumentu potwierdzającego wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty – zgodnie z art. 41 ust. 9 ustawy – Wnioskodawca będzie mógł dokonać bieżącej korekty podatku należnego w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym otrzyma ten dokument.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj