Interpretacja Opolskiego Urzędu Skarbowego
PD-423-6/PW/06
z 8 maja 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD-423-6/PW/06
Data
2006.05.08



Autor
Opolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych


Słowa kluczowe
korekta zeznania
podatek dochodowy od osób prawnych
przychód
rabaty


Pytanie podatnika
Wpływ zwiększenia rabatu udzielonego kontrahentowi na wysokość przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.


P O S T A N O W I E N I E

Działając na podstawie art. 14a § 4 i art. 14a §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu stwierdza, że stanowisko Spółki w sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych przedstawione we wniosku z dnia 6 lutego 2006 r. nie jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Pismem z dnia 6 lutego 2006 r. (data wpływu pisma 8 lutego 2006 r.) Jednostka zwróciła się z wnioskiem o udzielenie na podstawie art. 14a Ordynacji podatkowej, interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego w Jej indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Spółka przedstawiła następujący stan faktyczny:

Spółka w 2005 roku wystawiała faktury sprzedaży na podstawie podpisanej z odbiorcą umowy handlowej. Na każdej z tych faktur udzielono rabatu w wysokości 2,29%. W 2006 roku w ramach porozumienia z kontrahentem, zostanie zmieniona ustalona wcześniej wysokość rabatu z 2,29 % na 1,29%, zmiana ta jednak obowiązywać będzie od 15.10.2005 r.. Spółka będzie wystawiać faktury korygujące za okres od 15.10.2005 r. do 31.12.2005 r. W wyniku korekty rabatu ulegnie zwiększeniu kwota podatku należnego za miesiące październik, listopad i grudzień 2005 r., jak również zwiększą się przychody.
Zdaniem Spółki zwiększona kwota wartości netto powiększy przychody do opodatkowania w 2005 r.

Po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, co następuje:

Zgodnie z art. 12 ust. 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm. zwanej dalej "ustawą"), za przychody związane z działalnością gospodarczą, osiągnięte w roku podatkowym uważa się także przychody należne choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów i udzielonych bonifikat i skont.
W myśl art. 12 ust. 3a ustawy za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 3, uważa się dzień wystawienia faktury (rachunku), nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym wydano między innymi rzecz.
Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, poza ww. przepisem art. 12 ust. 3 ustawy, nie regulują zasad dokonywania korekt przychodów. Aby udzielić poprawnej odpowiedzi na zapytanie Jednostki należy rozróżnić dwie sytuacje:
Pierwsza, kiedy to zarówno zmiana umowy jak i korekta faktur następuje przed ustawowym terminem do złożenia zeznania rocznego. W takim przypadku korekta przychodów winna być dokonana w 2005 r. tak jak wskazała Jednostka we wniosku.
Druga, gdy zmiana umowy lub/i korekta faktur nastąpiła po terminie złożenia zeznania za 2005 r. W tym przypadku korekta przychodów winna być dokonana w 2006 roku.

Wobec powyższego postanowiono jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Spółkę i stanu prawnego obowiązującego w czasie zaistnienia opisanej sytuacji.

Ponadto informuje się, iż zgodnie z art. 14b § 1 oraz art. 14b § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, ale jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla Spółki do czasu jej zmiany lub uchylenia przez organ odwoławczy oraz do czasu zmiany przepisów prawnych.

Stosownie do postanowień art. 14a § 4, art. 236 § 2 pkt 1 oraz art. 223 § 1 w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej, na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem Naczelnika Opolskiego Urzędu Skarbowego, w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 9 września 2000r. o opłacie skarbowej (Dz. U. z 2004 r. Nr 253, poz. 2532 ze zm.), podanie i załączniki do podań składane w indywidualnych sprawach z zakresu administracji publicznej podlegają opłacie skarbowej. Szczegółowy wykaz przedmiotów opłaty skarbowej zawiera załącznik do wyżej wymienionej ustawy. Zgodnie z poz. 1 części I tego załącznika opłata skarbowa od podania wynosi 5 zł, natomiast zgodnie z poz. 2 opłata skarbowa od załącznika do podania wynosi 50 gr.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj