Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/RPP1/443-606/05/AW
z 31 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/RPP1/443-606/05/AW
Data
2005.10.31



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury

Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne


Słowa kluczowe
faktura zaliczkowa
moment powstania obowiązku podatkowego
zaliczka


Pytanie podatnika
Spółka zwróciła się z zapytaniem dotyczącym ustalenia okresów, w których powstaje obowiązek podatkowyz tytułu otrzymanych od kontrahentów zaliczek oraz momentu w którym powstaje obowiązek wystawienia faktur VAT, dokumentujących fakt ich otrzymania.


POSTANOWIENIE


W związku z wnioskiem Spółki z dnia 28.07.2005 r. (data wpływu do tut. Urzędu 01.08.2005 roku) uzupełnionym w dniu 2.09.2005 roku - w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego, Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, na podstawie art.14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 roku Nr 8, poz. 60 ze zm.) w zakresie ustalenia momentu powstania obowiązku podatkowego


uznaje stanowisko Podatnika za prawidłowe.


Uzasadnienie


Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży urządzeń do obróbki materiałów. W celu zabezpieczenia wykonania zawartych umów na dostawę urządzeń Spółka otrzymuje od swoich kontrahentów (podmioty gospodarcze z Polski, krajów UE oraz krajów spoza UE) zaliczki. Wpłata zaliczek następuje na wyodrębniony kaucyjny rachunek bankowy. Jest to specjalny nie należący do Spółki rachunek służący do ewidencjonowania środków pieniężnych, z tytułu posiadania których Bank wystawił wpłacającemu gwarancję zwrotu zaliczki na pierwsze jego żądanie. W przypadku, gdy Spółka nie dostarczy maszyny lub nastąpi to w sposób nienależyty sytuacja ta jest jedynym tytułem stanowiącym podstawę do zwrotu zaliczki klientowi. W przypadku upływu terminu obowiązywania gwarancji bankowej następuje przekazanie zgromadzonych na rachunku bankowym środków na rzecz Spółki. W złożonym wniosku Spółka zwraca się z zapytaniem dotyczącym ustalenia okresów, w których powstaje obowiązek podatkowy z tytułu otrzymanych od kontrahentów zaliczek oraz momentu w którym powstaje obowiązek wystawienia faktur VAT, dokumentujących fakt ich otrzymania. Jednocześnie Spółka stoi na stanowisku, że momentem powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług z tytułu otrzymanych zaliczek będzie chwila wpłaty zaliczki na rzecz Spółki przez Bank prowadzący rachunek kaucyjny w związku z upływem terminu ważności gwarancji bankowej. Jednocześnie zdaniem Spółki faktury dokumentujące otrzymywane zaliczki od kontrahentów winny być wystawiane w terminie 7 dni od dnia otrzymania zaliczek, przekazanych przez Bank z rachunku kaucyjnego.

Zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług /Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm./ obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1. Jednocześnie ust. 11 tego artykułu przewiduje, iż jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części. Dodatkowo art. 29 ust. 1 stanowi, iż podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku. W przypadku zaś gdy pobrano zaliczki, zadatki, przedpłaty lub raty, obrotem jest również kwota otrzymanych zaliczek, zadatków, przedpłat lub rat, pomniejszona o przypadającą od nich kwotę podatku. Dotyczy to również otrzymanych zaliczek na dotacje, subwencje i na inne dopłaty o podobnym charakterze. Zgodnie z § 14 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz.798) jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część lub całość należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym otrzymano część lub całość należności od nabywcy. Jednocześnie fakturę wystawia się również nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym pobrano przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi każdą kolejną część należności (zaliczkę, przedpłatę, zadatek lub ratę). Dodatkowo § 27 rozporządzenia stwierdza, iż przepisy § 9, 11-23 i 26 stosuje się odpowiednio do faktur stwierdzających dokonanie dostawy towarów lub świadczenia usług, dla których miejscem opodatkowania jest terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju lub terytorium państwa trzeciego, jeżeli dla tych czynności podatnicy wystawiający fakturę nie są zidentyfikowani dla podatku od wartości dodanej lub - w przypadku terytorium państwa trzeciego - podatku o podobnym charakterze.

Mając na uwadze przedstawione przepisy prawa oraz stan faktyczny opisany we wniosku Spółki z dnia 28.07.2005 toku należy stwierdzić, iż fakt otrzymywania przez Spółkę zaliczek w związku z zawartymi umowami na dostawę maszyn powoduje, iż otrzymane kwoty podlegały będą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 19 ust. 11 ustawy o VAT. Jednocześnie należy zauważyć, iż momentem powstania obowiązku podatkowego będzie przekazanie zgromadzonych kwot Spółce przez Bank z prowadzonego rachunku kaucyjnego. Dlatego też okoliczność, iż przetrzymywane na rachunku środki nie są dla Spółki dostępne, powoduje iż nie można rozpoznać powstania obowiązku podatkowego w chwili wpłacenia przez klienta środków na rachunek kaucyjny. Dopiero po przelaniu zaliczek przez Bank możemy mówić o ich otrzymaniu przez Spółkę, co rodzi obowiązek podatkowy na podstawie art. 19 ust. 11 ustawy. Jednocześnie należy stwierdzić, iż otrzymywanie przez Spółkę zaliczek w związku z zawartymi umowami na dostawę maszyn powoduje obowiązek wystawienia faktury VAT w terminie 7 dni od dnia otrzymania zaliczki przez Spółkę z rachunku kaucyjnego Banku. Powyższe zasady znajdują zastosowanie zarówno w przypadku dokonywania dostaw opodatkowanych na terytorium kraju jak również dostaw nieopodatkowanych z powodu ich wykonania poza terytorium kraju.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj