Interpretacja Urzędu Skarbowego w Otwocku
1417POI/436/01/R/11/05
z 10 lutego 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1417POI/436/01/R/11/05
Data
2006.02.10



Autor
Urząd Skarbowy w Otwocku


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania --> Wyłączenia


Słowa kluczowe
przeniesienie prawa własności
udział kapitałowy


Pytanie podatnika
Czy przeniesienie prawa własności nieruchomości podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych?


Na podstawie art. 216 § 1, art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. Nr 8 z 2005r., poz. 60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 21.09.2005 r., wielokrotnie uzupełnianego, ostatni raz w dniu 02.02.2006r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego wynikających z art. 2 pkt 4 ustawy z dnia 09 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (j. t. Dz.U. Nr 41 z 2005r, poz. 399 z późn.zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Otwocku postanawia uznać stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe.

W dniu 21.09.2005 r. Spółka z o.o., zwróciła się z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczącego przeniesienia własności działek gruntu stanowiących własność Gminy na rzecz Spółki, które to grunty w 1999 roku zostały wniesione aportem do tej Spółki.

Zdaniem wnioskodawcy, umowa przeniesienia własności nieruchomości nie jest umową sprzedaży ani umową zamiany, a więc nie stanowi wyjątku, o którym mowa w art. 2 pkt 4 ustawy z dnia 09 września 2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych, zatem nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych.

Z uwagi na fakt, iż złożony wniosek nie przedstawiał wyczerpująco stanu faktycznego, wnioskodawca został zobowiązany do uzupełnienia zapytania oraz dostarczenia dowodów potwierdzających stan faktyczny w sprawie. Wnioskodawca przedłożył istotne dla sprawy dokumenty, oraz uzupełnił stan faktyczny o następujące informacje: uchwałą z dnia 00.00.000r. ( Nr 000/00/00) Rada Miejska w X przekazała aportem na rzecz Spółki XY z siedzibą w XX środki trwałe, w tym grunty. Fakt ten nie został potwierdzony w księdze wieczystej i stan jest taki, że właścicielem przedmiotowych gruntów w dalszym ciągu jest Gmina X.

Z uwagi na to, że Spółka zamierza prowadzić działania modernizacyjne niezbędne jest założenie księgę wieczystą. Dlatego też Burmistrz X wykonując umowę Spółki, oraz uchwałę Rady Miejskiej zamierza przenieść na rzecz Spółki z o.o. XY własność nieruchomości o powierzchni 31082m2, położonej w XX. Jednocześnie wnioskodawca zaznacza, iż wydanie nieruchomości Spółce nastąpiło znacznie wcześniej.

Zgodnie z zapisem art. 2 pkt 4 ustawy z dnia 9 września 2000r. (j.t. Dz.U. Nr 41 z 2005 r, poz. 399 z późn. zm.), nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z niego zwolniona, z wyjątkiem umów sprzedaży i zamiany zwolnionych z podatku od towarów i usług, których przedmiotem są nieruchomości lub ich części albo prawo użytkowania wieczystego.

Z dokumentów przedłożonych przez wnioskodawcę wynika, że aktem notarialnym z dnia 00.00.000r. Rep. A nr 000/00, została zawiązana przez Gminę X, jednoosobowa spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w X, pod nazwą XY Sp. z o.o. Udziały w kapitale zakładowym zostały objęte i pokryte gotówką przez Gminę X. Następnie protokołem, według aktu notarialnego z dnia 00.00.000r. Rep. A nr 000/01 dokonano zmian w akcie założycielskim spółki, między innymi w zakresie kapitału zakładowego. Udziały w kapitale zakładowym Spółki objęte zostały w całości przez Gminę X i pokryte gotówką oraz aportem w postaci środków trwałych. W skład środków trwałych weszły grunty wpisane pod poz. 57 zestawienia środków trwałych przekazanych spółce, dla których w Sądzie Rejonowym w Otwocku prowadzona jest księga wieczysta KW Nr 0000.

Z uwagi na fakt, iż nie dokonano zmian w zapisach księgi wieczystej, właścicielem przedmiotowych gruntów nadal pozostaje Gmina X. Mając powyższe na uwadze, Rada Miejska w X uchwaliła, iż w celu pełnej realizacji Uchwały z dnia 00.00.000r. ( Nr 00/00/00 ), wyraża zgodę na przeniesienie własności nieruchomości gruntowej położonej w X przy ulicy XX, dla której Sąd Rejonowy w Otwocku Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą o nr KW 0000, na rzecz Spółki z o.o. XY z siedzibą w X.

Art. 156 ustawy Kodeks cywilny stanowi, że jeżeli zwarcie umowy przenoszącej własność następuje w wykonaniu zobowiązania wynikającego z uprzednio zawartej umowy zobowiązującej do przeniesienia własności, ważność umowy przenoszącej własność zależy od istnienia tego zobowiązania.

Z analizy materiału zebranego w sprawie wynika, że umowa przeniesienia własności niruchomości na rzecz Spółki z o.o. X siedzibą w XX, zostanie zawarta w celu wykonania istniejącego uprzednio zobowiązania do przeniesienia własności nieruchomości.

Mając powyższe na uwadze, organ podatkowy podziela stanowisko wnioskodawcy, że przeniesienie prawa własności nieruchomości w omawianej sytuacji, w aktualnie obowiązującym stanie prawnym oraz przedstawionym stanie faktycznym nie podlega podatkowi od czynności cywiloprawnych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj