Interpretacja Urzędu Skarbowego w Gorlicach
PDOF/415/31/06
z 25 maja 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDOF/415/31/06
Data
2006.05.25



Autor
Urząd Skarbowy w Gorlicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności gospodarczej


Słowa kluczowe
bonus
moment powstania obowiązku podatkowego
pozarolnicza działalność gospodarcza
premia pieniężna
przychód z działalności gospodarczej


Pytanie podatnika
Czy obowiązek w podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu przyznanych bonusów marketingowych i obrotowych za 2005 r. wystąpi w roku, którego dotyczą bonusy, czy też w roku wystawienia faktur, czyli w 2006 ?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w G. działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zmianami) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 07.04.2006 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych,

stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy w tej sprawie jest prawidłowe.


UZASADNIENIE

W dniu 07.04.2006 roku do tutejszego Urzędu wpłynął wniosek wspólników spółki jawnej o udzielenie pisemnej interpretacji w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, dotyczącej momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu przyznanych bonusów.
Na podstawie zawartej umowy spółka otrzymuje od dostawcy tj. x S.A. bonusy marketingowe i obrotowe za poszczególne kwartały i półrocza roku obrotowego. Po zakończeniu okresu rozliczeniowego x S.A. przesyła spółce zestawienie dotyczące wysokości przyznanej premii i na tej podstawie spółka wystawia fakturę VAT dla dostawcy.
Wnioskodawca wyjaśnia, że za ostatni kwartał i drugie półrocze 2005 roku spółka otrzymała zestawienie wysokości bonusów w lutym 2006 roku i w tym miesiącu wystawiła faktury VAT. Zapłata kwot bonusów zostanie dokonana kompensatą w 2006 r. Przychód z tytułu bonusów spółka zaliczyła do podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych za 2005 r.

Spółka zwraca się z zapytaniem, czy podatek dochodowy od dochodu z tytułu bonusów za 2005 rok wystąpi w roku wystawienia faktur czyli w 2006 roku, czy też w 2005 roku, którego przychody te dotyczą.
Zdaniem wnioskodawcy otrzymywane bonusy od kontrahentów stanowią wynagrodzenie za usługę, zatem przychód należny powstanie zgodnie z art. 14 ust. 1 c pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, czyli w ostatnim dniu roku podatkowego w którym usługi zostały wykonane.

Po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego przez podatnika organ podatkowy wyjaśnia co następuje:

Premie pieniężne za zrealizowanie określonego poziomu obrotów z danym kontrahentem są zaliczane do przychodów z działalności gospodarczej, których otrzymanie powoduje obowiązek zapłaty podatku dochodowego.

Zgodnie z treścią art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zmianami) za przychód z działalności gospodarczej uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Według art. 14 ust. 1c ustawy za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 1, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 1e - g, dzień wystawienia faktury (rachunku ), nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym:
1)wydano rzecz, zbyto prawo majątkowe lub
2)wykonano usługę, w tym częściowo wykonano usługę, jeżeli jej częściowe wykonanie stanowi wynikający z umowy lub z odrębnych przepisów tytuł do zapłaty, lub
3)otrzymano zapłatę za wykonanie świadczenia - w pozostałych przypadkach.

W świetle powyższego należy stwierdzić, iż faktury sprzedaży wystawione przez spółkę w 2006 roku a dotyczące premii pieniężnych przyznanych w 2005 roku winny zostać zakwalifikowane jako przychody należne do przychodów roku 2005, tj. roku podatkowego za który bonus jest udzielany.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak w sentencji.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.

Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

Na postanowienie niniejsze służy podatnikowi prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w K.Ośrodek Zamiejscowy w N. za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w G., w terminie 7 dni od dnia otrzymania postanowienia (art. 236 § 2 Ordynacji podatkowej).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj