Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza
PBI-2/406/7/06
z 23 marca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PBI-2/406/7/06
Data
2006.03.23



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Krowodrza


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
ulga mieszkaniowa
utrata prawa do ulgi
zwrot


Pytanie podatnika
Czy należy zwrócić odliczoną ulgę w podatku dochodowym, jeżeli w 2001 r. podatnik otrzymał wraz z pozostałymi współwłaścicielami pozwolenie na nadbudowę i rozbudowę istniejącego budynku mieszkalnego i w związku z ponoszonymi na ten cel wydatkami korzystał z ulgi w podatku dochodowym od osób fizycznych, a po zakończonych pracach budowlanych nastąpiło notarialne ustanowienie odrębnej własności lokali w budynku mieszkalnym?


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Krowodrza działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 23.01.2006 r. (data wpływu do tut. organu podatkowego – 25.01.2006 r.) w sprawie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych postanawia uznać przedstawione przez Panią w punkcie III stanowisko jako prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Z przedstawionego we wniosku w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego stanu faktycznego wynika, że jest Pani współwłaścicielem działek 115/47, 115/62 i 115/63, na których znajduje się budynek mieszkalny położony w X przy ul. Y, który nabyła Pani w drodze spadku.
W 2001 r. otrzymała Pani wraz z pozostałymi współwłaścicielami pozwolenie na nadbudowę i rozbudowę istniejącego budynku mieszkalnego. W związku z ponoszonymi na ten cel wydatkami korzystała Pani z ulgi w podatku dochodowym od osób fizycznych. Po zakończonych pracach budowlanych nastąpiło notarialne ustanowienie odrębnej własności lokali w budynku mieszkalnym.
Obecnie postanowiła Pani dokonać sprzedaży mieszkania 2-pokojowego wraz z udziałem w gruncie i częściach wspólnych ww. budynku.
Pytanie III dotyczyło, czy w przedstawionej sytuacji należy zwrócić odliczoną ulgę w podatku dochodowym. Pani uważa, że w opisanym stanie faktycznym nie będzie zwracała ulgi.

Kwestię ewentualnego zwrotu ulgi mieszkaniowej reguluje przepis art. 27a ust. 13 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002 r. co wynika z art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 21.11.2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 134, poz. 1509). Z powyższego przepisu wynika, że:
jeżeli podatnik skorzystał z odliczeń od dochodu (przychodu) lub podatku z tytułu wydatków poniesionych na cele określone w ust. 1 pkt 1 i 2, a następnie:
1. wycofał ze spółdzielni wniesiony wkład,
2. w całości zmienił przeznaczenie lokalu lub budynku mieszkalnego na użytkowy,
3. po roku, w którym dokonano odliczeń, otrzymał zwrot odliczonych wydatków, z wyjątkiem, gdy zwrócone kwoty zostały zaliczone do przychodów podlegających opodatkowaniu,
4. wycofał oszczędności z kasy mieszkaniowej, z wyjątkiem gdy wycofana kwota po określonym w umowie o kredyt kontraktowy okresie systematycznego oszczędzania została wydatkowana zgodnie z celami oszczędzania na rachunku prowadzonym przez tę kasę,
5. przeniósł uprawnienia do rachunku oszczędnościowo-kredytowego na rzecz osób trzecich, z wyjątkiem dzieci własnych i przysposobionych
- do dochodu (przychodu) lub podatku należnego za rok, w którym zaistniały te okoliczności, dolicza się odpowiednio kwoty poprzednio odliczone z tych tytułów.

Z przedstawionej we wniosku sytuacji nie wynika, aby wystąpiły okoliczności wymienione w punktach od 1 do 5. W związku z tym nie traci Pani prawa do ulgi budowlanej.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania niniejszego postanowienia, traci moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

W dacie wydania postanowienia w sprawie będącej przedmiotem niniejszej interpretacji nie toczyło się wobec wnioskodawcy postępowanie podatkowe, lub kontrola podatkowa, albo postępowanie przed Sądem Administracyjnym.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj