Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Wola
US40/VAT/464/2006/ADB
z 17 marca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US40/VAT/464/2006/ADB
Data
2006.03.17



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Wola


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
brak prawa do odliczenia
odliczenie podatku od towarów i usług
sprzęt rehabilitacyjny
usługi medyczne


Pytanie podatnika
Czy w przedstawionym stanie faktycznym Wnioskodawcy przysługuje obniżenie podatku należnego o podatek naliczony przy zakupie sprzętu rehabilitacyjnego zakupionego dla potrzeb pracowni fizjoterapii - czyli dla celów działalności nie opodatkowanej?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art.14a § 1, 3, 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. z 2005r Nr 8 poz.60 z późn.zm.), art.86 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004r nr 54 poz.535 z późn.zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 10.03.2006r (uzupełnionego pismem z dnia 17.03.2006r) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego /podatku od towarów i usług/, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wola postanowiłuznać stanowisko wnioskodawcy dotyczące braku prawa do odliczenia podatku naliczonego od zakupu sprzętu rehabilitacyjnego dla pracowni fizjoterapii za prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 10.03.2006r Strona złożyła wniosek, uzupełniony pismem z dnia 17.03.2006r (data wpływu) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu zastosowania przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług.
Z przedmiotowego wniosku wynika:
Stan faktyczny
Wnioskodawca powstał wskutek przekształcenia jednostki budżetowej, na podstawie zarządzenia Wojewody Warszawskiego z dnia 8 sierpnia 1997r. z dniem 9 stycznia 1998r uzyskał osobowość prawną i został wpisany do KRS. Zakład prowadzi działalność nie opodatkowaną - usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej oraz opodatkowaną - wynajem powierzchni. Podatek naliczony jest rozliczany poprzez przyporządkowanie zakupów do działalności opodatkowanej oraz nie podlegającej opodatkowaniu. Zakład odlicza podatek naliczony od części służącej wyłącznie działalnością opodatkowaną.
W ramach działalności zwolnionej od podatku od towarów i usług Zakład świadczy między innymi usługi z zakresu fizjoterapii, stanowiące usługi medyczne.
Zapytanie
Czy w przedstawionym stanie faktycznym Wnioskodawcy przysługuje obniżenie podatku należnego o podatek naliczony przy zakupie sprzętu rehabilitacyjnego zakupionego dla potrzeb pracowni fizjoterapii - czyli dla celów działalności nie opodatkowanej?
Stanowisko wnioskodawcy
Podatnikowi nie przysługuje odliczenie podatku naliczonego od zakupu, o którym mowa we wniosku.

Działając na podstawie przepisu art. 14a § 1, 3 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa - Wola rozpatrzył przedmiotowy wniosek i postanowił uznać stanowisko podatnika w nim zawarte za prawidłowe.
Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy
Kwota podatku naliczonego związana z nabyciem towarów i usług podlega odliczeniu na zasadach określonych art.86 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów usług, z uwzględnieniem wyłączeń zawartych w treści art.88 tej ustawy oraz przepisach wykonawczych do powołanej ustawy.
Zgodnie z treścią art.86 ust.1 ww. ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług - w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 tej ustawy, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art.114, art.119 ust.4, art.120 ust.17 i 19 oraz art.124 powołanej ustawy.
W niniejszej sprawie podatnik wykonuje czynności podlegające opodatkowaniu podatku od towarów i usług - wynajem powierzchni oraz czynności zwolnione od podatku - m.in. usługi z zakresu fizjoterapii. Dokonywane zakupy oraz podatek naliczony z nich wynikający jest przez podatnika przyporządkowywany do poszczególnych czynności. Odliczeniu podlega wyłącznie podatek związany z czynnościami podlegającymi opodatkowaniu. Nie jest on rozliczany w drodze ustalenia proporcji wykonywanych czynności.
Mając na uwadze powyższy przepis należy stwierdzić, że dokonując zakupu sprzętu rehabilitacyjnego dla pracowni fizjoterapii podatnik nabywa towary służące czynnościom zwolnionym od podatku od towarów i usług.
Mając na uwadze powyższe, zgodnie z wyżej cytowanym przepisem art.86 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa - Wola stwierdza, że Zakładowi nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego zawartego w fakturach dokumentujących zakup sprzętu rehabilitacyjnego dla potrzeb pracowni fizjoterapii, z uwagi na fakt, iż zakup ten będzie związany z czynnościami nie podlegającymi opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj