Interpretacja Urzędu Skarbowego w Chorzowie
US PDF-I / 415/ inter/12/2006/46734
z 7 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US PDF-I / 415/ inter/12/2006/46734
Data
2006.06.07



Autor
Urząd Skarbowy w Chorzowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
ewidencja przebiegu pojazdu
koszty uzyskania przychodów
samochód ciężarowy


Pytanie podatnika
Czy koszty związane z eksploatacją samochodu ciężarowego nie stanowiącego środka trwałego oraz nie wprowadzonego do ewidencji przebiegu pojazdu można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Chorzowie stwierdza, że stanowisko PanaX– przedstawione we wniosku z dnia 28.03.2006r. o udzielenie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zapytania czy koszty związane z eksploatacją samochodu ciężarowego nie stanowiącego środka trwałego oraz nie wprowadzonego do ewidencji przebiegu pojazdu można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Pismem z dnia 28.03.2006 r. (data wpływu 29.03.2006 r.) Pan X prowadzący działalność gospodarczą – zwrócił się z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że podatnik dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej użytkuje samochód marki Renault Megane Scenic posiadający homologację jako samochód ciężarowy o dopuszczalnej ładowności 515 kg . Podatnik stawia zapytanie czy koszty związane z eksploatacją wyżej opisanego pojazdu może zaliczać do kosztów uzyskania przychodu nie wprowadzając samochodu do ewidencji środków trwałych, oraz nie prowadząc ewidencji przebiegu pojazdu.

Wnioskodawca uważa, iż w przypadku używania w działalności gospodarczej samochodu ciężarowego nie stanowiącego środka trwałego obowiązujące przepisy prawne nie nakładają obowiązku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu. Obowiązek ten dotyczy wyłącznie samochodów osobowych. Wobec tego wszystkie wydatki związane z bieżącą eksploatacją samochodu takie jak: zakup paliwa, wymiana opon, części samochodowych, bieżące naprawy może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

Jak stanowi art. 14 a § 1 ustawy Ordynacja Podatkowa stosownie do jej właściwości Naczelnik Urzędu Skarbowego, Naczelnik Urzędu Celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a §4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, ma które przysługuje zażalenie.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późń. zm.) kosztami uzyskania przychodu z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Koszt użytkowania samochodu, który jest wykorzystywany w prowadzonej działalności gospodarczej, choć nie został wprowadzony do ewidencji środków trwałych, z pewnością jest związany z osiągnięciem przychodu z działalności gospodarczej.

Przepis art. 23 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, iż nie uważa się za koszty uzyskania przychodów „poniesionych wydatków zaliczonych do kosztów uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem pkt 36, z tytułu używania nie wprowadzonego do ewidencji środków trwałych samochodu osobowego, w tym także stanowiącego własność osoby prowadzącej działalność gospodarczą, dla potrzeb działalności gospodarczej podatnika - w części przekraczającej kwotę wynikającą z przemnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu oraz stawki za 1 km przebiegu, określonej w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra; w celu ustalenia faktycznego przebiegu samochodu podatnik jest obowiązany do prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu.”

Z cytowanego wyżej przepisu wynika, iż ustawodawca zobowiązał do prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu podatników, którzy w swej działalności wykorzystują samochody osobowe co oznacza, iż obowiązek ten nie dotyczy podatników wykorzystujących w działalności gospodarczej samochody ciężarowe.

Zgodnie z art. 23 ust 3a przedmiotowej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ilekroć w ustawie mowa jest o samochodzie osobowym rozumie się przez to każdy samochód, który nie posiada homologacji producenta lub importera wymaganej dla samochodów innych niż osobowe oraz dla którego dopuszczalna ładowność nie przekracza 500 kg .

Z wniosku podatnika wynika, iż samochód marki Renault Megane Scenic jest samochodem ciężarowym; podatnik posiada świadectwo homologacji a jego ładowność przekracza 500 kg .

Powołane wyżej przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych pozwalają zatem wnioskodawcy na zaliczenie w ciężar kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z eksploatacją samochodu marki Renault Megane Scenic bez obowiązku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu.

W oparciu o wyżej cytowany stan faktyczny i prawny, stwierdza się, że stanowisko podatnika jest prawidłowe.

Zgodnie z art.14a §1 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia.

Zgodnie z art. 14b§1 i §2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiążę natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach (adres korespondencji: Izba Skarbowa w Katowicach Ośrodek zamiejscowy w Bielsku-Białej ul. Traugutta 2a) w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia.

Zażalenie podlega opłacie skarbowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj