Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Bielany
1432/PP/P/440-208/14a/06/AL
z 1 grudnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1432/PP/P/440-208/14a/06/AL
Data
2005.12.01



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Bielany


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia


Słowa kluczowe
podatek od towarów i usług
samochód
sprzedaż
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Czy przy sprzedży samochodu osobowego przysługuje zwolnienie z podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 Ustawy o podatku od towarów i usług ?


Postanowienie


Na podstawie art. 14a paragraf 1 i 4, art. 217 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zm.) art. 43 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 Ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11.03.2004 r. (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.), paragraf 8 ust. 1 pkt 5 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 97, poz. 970 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa- Bielany:


postanowił uznać przedstawione stanowisko Strony w zapytaniu z dnia 13.09.2005 r. w zakresie skorzystania ze zwolnienia przy sprzedaży samochodu osobowego, za prawidłowe.


Ze stanu faktycznego przedstawionego w zapytaniu wynika, iż Podatnik, na podstawie zawartej umowy leasingu, użytkował samochód osobowy przez okres jednego roku. Przez cały czas trwania wyżej wymienionej umowy nie korzystał z odliczenia podatku VAT ani od paliwa, ani od czynszu leasingowego. W miesiącu maju 2005 r. Strona odkupiła samochód od firmy leasingowej, wprowadzając go do ewidencji środków trwałych i rówież nie skorzystano z odliczenia podatku VAT ani przy wykupie, ani od zakupu paliwa.W miesiącu wrześniu 2005 r. Podatnik zamierza sprzedać ww. samochód.


Stanowisko Wnioskodawcy


Zdaniem wnioskodawcy przysługuje mu prawo do skorzystania ze zwolnienia z podatku VAT przy sprzedaży samochodu z uwagi na fakt, iż nie był odliczany podatek VAT od paliwa. czynszu leasingowego, wykupu samochodu oraz od innych kosztów związanych z jego eksploatacją.


Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy:


Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 Ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.) zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego: zwolnienie doyuczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.

Przez towary używane, o których mowa powyżej zgodnie z art. 43 ust. 2 cytowanej Ustawy rozumie się:
- budynki i budowle lub ich części - jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat,
- pozostałe towary, z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku.
W trybie paragraf 8 ust. 1 pkt 5 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) zwalnia się od podatku dostawę samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, przez podatników, którym przy ich nabyciu przysługiwało prawo do odliczenia podatku podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 3 i 5 ustawy, jeżeli te samochody i pojazdy są towarami używanymi w rozumieniu aryt. 43 ust. 2 pkt 2 ustawy.

Przepisy przewidują możliwość zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług, jeżeli zostaną spełnione dwa warunki:
- po pierwsze samochód musi mieć status towaru używanego,
- po drugie, przy nabyciu tego samochodu, podatnikowi nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego lub też prawo do odliczenia przysługiwało mu tylko częściowo na podstawie art. 86 ust. 3 ustawy o VAT ( podatnik mógł odliczyć tylko 50 % podatku naliczonego, nie więcej niz 5000 zł).

Obydwa te warunki muszą być spełnione łącznie.
Status samochodu używanego ma taki samochód, który był przez podatnika dokonującego jego sprzedaży używany co najmniej przez 6 miesięcy. Z przepisów nie wynika, że sprzedawca musi być właścicielem samochodu przez okres 6 miesięcy. Wystarczyło, że na podstawie innego tytułu prawnego, np. umowy leasingu używał onsamochód przez co najmniej pół roku.

Zgodnie z powyższym Podatnik, dokonując sprzedaży samochodu, którego był właścicielem niespełna pół roku i jednocześnie używając ten samochód przez okres dłuższy niż pół roku na podstawie umowy leasingu, uznać należy, iż dokonuje on dostawy towaru używanego w rozumieniu art. 43 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług. Wobec powyższego dokonując sprzedaży samochodu może on zastosować zwolnienie określone w paragrafie 8 ust. 1 pkt 5 ww. rozporządzenia.

Odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskodawcę i stan prawny obowiązujący na dzień złożenia wniosku.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj