Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie
D-2/443/80/2005
z 29 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
D-2/443/80/2005
Data
2005.11.29



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Kasy rejestrujące


Słowa kluczowe
obowiązek instalacji kasy rejestrującej
sprzedaż wysyłkowa
sprzedaż za pośrednictwem internetu


Pytanie podatnika
Obowiązek ewidencjonowania za pomocą kasy rejestrującej w zakresie sprzedaży wysyłkowej.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216, art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005r. Dz. U. Nr 8 poz. 60 z późn.zm.) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie postanawia uznać przedstawione stanowisko w złożonym wniosku o interpretację przepisów prawa podatkowego za nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 03.10.2005r (uzupełniony dn.07.11.2005r.) do tut. Organu podatkowego wpłynął wniosek Podatnika o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w którym przedstawiono następujący stan faktyczny:

Informuję, że w dniu 16 maja 2005r. rozpocząłem działalność gospodarczą w zakresie prowadzenia sprzedaży wysyłkowej przez internet.

Dokonałem stosownej rejestracji w tutejszym urzędzie skarbowym. Jestem płatnikiem VAT. Podatek dochodowy opłacam na zasadach ogólnych. Zgodnie z klasyfikacją PKD moja działalność jest oznaczona kodem:
- 5352.61.Z-sprzedaż detaliczna prowadzona przez domy sprzedaży wysyłkowej;
- 52.63.A-sprzedaż detaliczna bezpośrednia prowadzona poza siecią sklepową;
- 52.63.B-sprzedaż detaliczna pozostała prowadzona poza siecią sklepową gdzie indziej niesklasyfikowana.

Obecnie sprzedaż towarów odbywa się za pośrednictwem portalu internetowego Allegro. Podjąłem także działania zmierzające do dokonywania sprzedaży za pomocą własnej strony WWW, tj. sklepu internetowego. W miesiącu czerwcu, lipcu oraz sierpniu dokonałem "bezpośredniej" sprzedaży, tj. osobiście dostarczyłem towar pod adres wskazany przez klienta, po uprzednim otrzymaniu zapłaty na rachunek bankowy. Przedmiotem sprzedaży nie są towary używane. Dokumenty potwierdzające dokonanie sprzedaży to:
- wydruki z numerem sesji aukcyjnej kontrahenta,- potwierdzenie zapłaty na mój rachunek bankowy.

Do dnia dzisiejszego moja sprzedaż dotyczyła tylko osób nieprowadzących działalności gospodarczej. W chwili obecnej nie używam kasy fiskalnej.Postawiono pytanie:

Czy mam obowiązek rejestracji obrotu na rzecz osób fizycznych za pomocą kasy fiskalnej w zakresie sprzedaży z wykorzystaniem internetowego serwisu aukcyjnego?

i zajęto następujące stanowisko:

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2004r. w sprawie kas rejestrujących (Dz.U. Nr 273 poz. 2706) w § 2 pkt 3 określa, iż do dnia 31 grudnia 2005r. zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania za pomocą kasy sprzedaż w zakresie czynności wymienionych w załączniku do rozporządzenia.

W punkcie 42 załącznika mówi się o:
dostawie nieruchomości, dostawie towarów w systemie wysyłkowym (pocztą lub przesyłkami kurierskimi) oraz świadczenie usług, za które to czynności zapłata w całości następuje za pośrednictwem poczty lub banku na rachunek bankowy podatnika, z wyłączeniem płatności dokonywanych czekiem, bankową kartą płatniczą lub kredytową, przy czym z dowodów tych jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie transakcji zapłata dotyczyła (w zakresie sprzedaży wysyłkowej towarów korzystanie ze zwolnienia możliwe jest tylko przez podatników, którzy niezależnie od innych wymogów, prowadzą szczegółową ewidencję dowodów zapłaty, na podstawie której można ustalić dane (w tym adres) osoby fizycznej nie prowadzącej działalności gospodarczej lub osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą w formie indywidualnego gospodarstwa rolnego, na rzecz której dokonano wysyłki towarów).

W świetle powyższego uważam, iż nie mam obowiązku rejestrowania obrotu za pomocą kasy fiskalnej. Potwierdzeniem dokonania transakcji są dowody zapłaty w postaci przelewów bankowych. Zawierają one imię i nazwisko odbiorcy towaru, jego adres zamieszkania oraz kwotę transakcji.Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005r Dz. U. Nr 8, poz. 60 z późn.zm.) stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W związku z powyższym udzielam interpretacji co do zakresu zastosowania prawa podatkowego następująco:

Zgodnie z art. 111 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm) podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w formie indywidualnych gospodarstw rolnych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2004r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. Nr 273, poz. 2706) określa zwolnienia na czas określony niektórych grup podatników oraz niektóre czynności z obowiązku ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

W załączniku do w/w rozporządzenia znajduje się wykaz sprzedaży zwolnionej z obowiązku ewidencjonowania za pomocą kasy fiskalnej. Na podstawie § 3 ust 5 w/w rozporządzenia zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania do dnia przekroczenia kwoty obrotów w wysokości 20.000zł. z działalności określonej w art.111 ust. 1 ustawy nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2005r.-podatników rozpoczynających sprzedaż w 2005r.

Zgodnie z klasyfikacją PKD Pana działalność oznaczona jest kodem: 5352.61.Z-sprzedaż detaliczna prowadzona przez domy sprzedaży wysyłkowej, 52.63.A -sprzedaż detaliczna bezpośrednia prowadzona poza siecią sklepową, 52.63.B -sprzedaż detaliczna pozostała prowadzona poza siecią sklepową gdzie indziej niesklasyfikowana i nie znajduje odzwierciedlenia w symbolach PKWiU wyszczególnionych w wykazie sprzedaży zwolnionej z obowiązku ewidencjonowania w załączniku do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2004r. (poz.2706).

Jak wynika ze stanu faktycznego sprzedaż towarów nie odbywa się tylko za pośrednictwem portalu internetowego Allegro, ale również dostarcza Pan towar osobiście pod adres wskazany przez klienta.

Zwolnienie z obowiązku ewidencjonowania obrotu za pomocą kasy fiskalnej nie ma zastosowania w przypadkach odbioru osobistego towaru przez nabywcę, nawet przy płatności przelewem. W takim przypadku, jeżeli przekroczył Pan limit (20 tys.) każda taka sprzedaż nie zwolniona z obowiązku ewidencjonowania powinna być rejestrowana za pomocą kasy fiskalnej.

Mając na uwadze fakt rozpoczęcia przez Pana działalności gospodarczej w bieżącym roku oraz to, że usługi świadczone przez Pana w zakresie sprzedaży z wykorzystaniem internetowego serwisu aukcyjnego nie są wyszczególnione w załączniku do w/w rozporządzenia, powinien Pan rozpocząć ewidencjonowanie obrotu za pomocą kasy fiskalnej z dniem przekroczenia kwoty obrotów w wysokości 20 000 zł na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej.

Pouczenie

Informuje się, że interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Zgodnie z art.14a § 4 Ordynacji podatkowej na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj