Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
PI/005-669/05/P/08
z 29 maja 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PI/005-669/05/P/08
Data
2006.05.29



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne --> Moment powstania obowiązku podatkowego


Słowa kluczowe
dostawa towarów
dostawa wewnątrzwspólnotowa
podatek od towarów i usług
zaliczka


Pytanie podatnika
Podatnik zapytuje o moment powstania obowiązku podatkowego z tytułu otrzymanej zaliczki na poczet wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.


Decyzja

Dyrektor Izby Skarbowej w Gdańsku działając na podstawie:

  • art. 14 b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.);

w związku z rażącym naruszeniem prawa, zmienia z urzędu postanowienie Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdyni znak XII-1/443-118/05/JB z dnia 2 czerwca 2005r. w ten sposób, iż uznaje stanowisko Podatnika przedstawione we wniosku z dnia 17 kwietnia 2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie określenia momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu otrzymania zaliczki z tytułu wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, za nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 17 kwietnia 2005r. Podatnik zwrócił się do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdyni z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie określenia momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu otrzymania zaliczki z tytułu wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.

W złożonym zapytaniu Podatnik wskazał następujący stan faktyczny:

Podatnik w ramach prowadzonej działalności gospodarczej dokonuje wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów, na poczet których dwukrotnie otrzymał od odbiorcy towarów, będącego podatnikiem VAT UE, zaliczki stanowiące 25% oraz 60% wartości transakcji.

Podatnik dokumentuje w terminie 7 dni otrzymane zaliczki fakturami VAT traktując je jako wewnątrzwspólnotowe dostawy towarów opodatkowane stawką podatku od towarów i usług w wysokości 0%.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdyni postanowieniem znak XII-1/443-118/05/JB z dnia 2 czerwca 2005r. uznał, iż w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego stanowisko zawarte w przedmiotowym wniosku, zgodnie z którym Wnioskująca traktuje każdą z otrzymanych zaliczek jako wewnątrzwspólnotową dostawę towarów opodatkowaną stawką podatku od towarów i usług w wysokości 0%, jest prawidłowe.

W uzasadnieniu postanowienia Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdyni wskazał, iż obowiązek podatkowy z tytułu otrzymanej na poczet wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów zaliczki powstaje zgodnie z art. 20 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług z chwilą wystawienia faktury potwierdzającej otrzymanie całości lub części ceny. Jednocześnie w myśl cyt. przepisu odpowiednio stosuje się art. 19 ust. 12 pkt 2 ustawy zgodnie z którym przepis ust. 11 o treści: jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części, stosuje się odpowiednio w przypadku eksportu towarów, jeżeli otrzymano co najmniej 50% ceny oraz gdy eksporter przedstawił w urzędzie skarbowym zabezpieczenie majątkowe kwoty zwrotu różnicy podatku, o której mowa w art. 87 ust. 2. Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdyni wskazał, iż obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania każdej kwoty zaliczki. Moment powstania obowiązku podatkowego nie został uzależniony od tego czy Podatnik przedstawił zabezpieczenie majątkowe kwoty zwrotu różnicy podatku. Warunek złożenia zabezpieczenia jest bowiem konieczny do spełnienia tylko w sytuacji, gdy dostawca wystąpi do urzędu skarbowego o zwrot nadwyżki podatku naliczonego nad należnym. Wnioskujący ma również prawo do opodatkowania otrzymanych zaliczek stawką podatku VAT w wysokości 0%, o ile dokonana w przyszłości dostawa spełniać będzie warunki dla dostawy wewnątrzwspólnotowej.

Dyrektor Izby Skarbowej w Gdańsku, biorąc pod uwagę przedstawiony w sprawie stan faktyczny oraz obowiązujące przepisy prawa stwierdza co następuje.

Zgodnie z art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) obowiązek podatkowy w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów powstaje 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towarów, z zastrzeżeniem ust. 2-4.

W myśl art. 20 ust. 3 ustawy w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 maja 2005r. jeżeli przed dokonaniem dostawy, o której mowa w ust. 1, otrzymano całość lub część ceny, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury potwierdzającej otrzymanie całości lub części ceny. Art. 19 ust. 12 pkt 2 stosuje się odpowiednio.

Jednocześnie w świetle art.19 ust.12 pkt 2 ustawy przepis ust. 11 stosuje się odpowiednio w przypadku eksportu towarów, jeżeli otrzymano co najmniej 50 % ceny oraz gdy eksporter przedstawił w urzędzie skarbowym zabezpieczenie majątkowe kwoty zwrotu różnicy podatku, o której mowa w art. 87 ust. 2.

Zgodnie z przywołanym art. 87 ust. 2 ustawy z zastrzeżeniem ust. 3 zwrot różnicy podatku następuje na rachunek bankowy podatnika w banku mającym siedzibę na terytorium kraju wskazanym w zgłoszeniu identyfikacyjnym, o którym mowa w odrębnych przepisach, w terminie 60 dni od dnia złożenia rozliczenia przez podatnika. Jeżeli zasadność zwrotu wymaga dodatkowego sprawdzenia, naczelnik urzędu skarbowego może przedłużyć ten termin do czasu zakończenia postępowania wyjaśniającego. Jeżeli przeprowadzone postępowanie wykaże zasadność zwrotu, o którym mowa w zdaniu poprzednim, urząd skarbowy wypłaca podatnikowi należną kwotę wraz z odsetkami w wysokości odpowiadającej opłacie prolongacyjnej stosowanej w przypadku odroczenia płatności podatku lub jego rozłożenia na raty.

Dyrektor Izby Skarbowej w Gdańsku wskazuje, iż Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdyni w postanowieniu znak XII-1/443-118/05/JB z dnia 2 czerwca 2005r. przytoczył prawidłowe przepisy ustawy o podatku od towarów i usług mające zastosowanie w przedstawionym przez Podatnika stanie faktycznym. W treści w/w postanowienia zawarł jednakże nieprawidłowe stwierdzenie, iż obowiązek podatkowy w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów powstaje z chwilą otrzymania każdej kwoty zaliczki.

Mając na uwadze przywołane przepisy ustawy o podatku VAT w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 maja 2005r. wskazać należy bowiem, iż obowiązek podatkowy z tytułu otrzymania części ceny przed dokonaniem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (uprawniającej do zastosowania stawki 0%) powstanie pod warunkiem:

  • wystawienia faktury potwierdzającej otrzymanie części ceny,
  • przedstawienia w urzędzie skarbowym przez dokonującego wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów zabezpieczenia majątkowego odpowiadającego kwocie zwrotu różnicy podatku, o której mowa w art. 87 ust. 2 ustawy.

Warunkiem powstania obowiązku podatkowego z tytułu otrzymania części ceny przed dokonaniem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów jest zatem łączne spełnienie w/w przesłanek, tj. wystawienie faktury VAT potwierdzającej jej otrzymanie oraz przedstawienie zabezpieczenia majątkowego odpowiadającego kwocie zwrotu różnicy podatku. Tylko w takim przypadku podatnik ma prawo zastosować preferencyjną stawkę podatku w wysokości 0%. Jednocześnie Dyrektor tut. Izby podkreśla, iż wysokość otrzymanej części ceny nie ma wpływu na moment powstania obowiązku podatkowego z tytułu wystawienia faktury potwierdzającej jej otrzymanie przed dokonaniem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.

Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym Podatnik w ramach prowadzonej działalności gospodarczej dokonuje wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów, na poczet których otrzymuje zaliczki traktując powyższe wpłaty jako wewnątrzwspólnotową dostawę podlegającą opodatkowaniu 0% stawką podatku VAT, co dokumentuje wystawiając faktury VAT. Stwierdzić należy, iż w stanie prawnym obowiązującym do dnia 31 maja 2005r. w sytuacji gdy Podatnik przed dokonaniem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów wystawi fakturę dokumentującą otrzymanie części ceny, obowiązek podatkowy od tej części ceny (zaliczki), powstanie jedynie pod warunkiem przedstawienia przez dostawcę w urzędzie skarbowym zabezpieczenia kwoty zwrotu różnicy podatku. Zatem sam fakt otrzymania całości lub części ceny nie powoduje powstania obowiązku podatkowego z tytułu wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.

Jednocześnie Dyrektor tut. Izby wskazuje, iż zgodnie z art. 20 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 czerwca 2005r. jeżeli przed dokonaniem dostawy, o której mowa w ust. 1 otrzymano całość lub część ceny, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury potwierdzającej otrzymanie całości lub części ceny.

Dyrektor Izby Skarbowej w Gdańsku zwraca uwagę, iż ustawą z dnia 21 kwietnia 2005r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 90, poz. 756) uchylone zostało zdanie drugie przepisu art. 20 ust. 3 ustawy. Zgodnie z art. 20 ust. 3 ustawy w brzmieniu obowiązującym od 1 czerwca 2005r. obowiązek podatkowy z tytułu otrzymanej zaliczki powstaje z chwilą wystawienia faktury potwierdzającej otrzymanie całości lub części ceny. Brak natomiast obecnie odesłania do art. 19 ust. 12 ustawy.

Zgodnie z przywołanym art. 20 ust. 3 ustawy w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 czerwca 2005r. obowiązek podatkowy z tytułu otrzymanej zaliczki powstaje z chwilą wystawienia faktury potwierdzającej otrzymanie części ceny. Dyrektor Izby Skarbowej w Gdańsku wskazuje, iż od 1 czerwca 2005r. wystawienie faktury jest jedynym elementem warunkującym powstanie obowiązku podatkowego z tytułu otrzymanej zaliczki. Moment powstania obowiązku podatkowego z tytułu każdej z otrzymanych na poczet wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów zaliczek jest zatem tożsamy z momentem wystawienia przez Podatnika faktury VAT dokumentującej jej otrzymanie. Dyrektor tut. Izby wskazuje również, iż Podatnik ma prawo skorzystać z preferencji podatkowej i opodatkować otrzymane zaliczki stawką podatku w wysokości 0%.

Dyrektor tut. Izby zwraca jednakże uwagę, iż zgodnie z art. 87 ust. 3a ustawy o podatku od towarów i usług w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 czerwca 2005r. do obrotu o którym mowa w ust. 3, wlicza się obrót z tytułu otrzymania należności, dla których obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 19 ust. 12 albo art. 20 ust. 3, pod warunkiem przedstawienia w urzędzie skarbowym zabezpieczenia majątkowego w kwocie odpowiadającej kwocie podatku jaka byłaby należna gdyby obrót ten dotyczył dostawy towarów na terytorium kraju, do czasu przedstawienia dokumentów potwierdzających eksport towarów albo wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, objętych tą należnością.

W świetle powyższego, w ocenie Dyrektora Izby Skarbowej w Gdańsku, rozstrzygnięcie zawarte w przedmiotowym postanowieniu jest sprzeczne z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług. Takie działanie obliguje organ II instancji do podjęcia rozstrzygnięcia w oparciu o art. 14b § 5 pkt 2 ustawy Ordynacja podatkowa.

Zgodnie bowiem z art. 14b § 2 w/w ustawy interpretacja, o której mowa w art. 14a § 1, jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w  § 5.W myśl art. 14b § 5 pkt 2 cyt. ustawy organ odwoławczy z urzędu w drodze decyzji zmienia albo uchyla postanowienie, o którym mowa w art. 14a § 4, jeżeli postanowienie rażąco narusza prawo, orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego lub Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, w tym także jeżeli niezgodność z prawem jest wynikiem zmiany przepisów.

W świetle powyższego postanowiono jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj