Interpretacja Pomorskiego Urzędu Skarbowego
PV/443-251/IV/2005/JD
z 13 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PV/443-251/IV/2005/JD
Data
2005.09.13



Autor
Pomorski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
deklaracja korygująca
dokumenty celne
eksport towarów
stawki podatku
wywóz towarów


Pytanie podatnika
Który okres sprawozdawczy Podatnik ma prawo skorygować poprzez korektę deklaracji VAT-7, a w którym okresie ma wykazać dokonaną sprzedaż poza terytorium Wspólnoty ze stawką 0 %, w świetle przepisów ustawy o VAT, obowiązujących do dnia 31.05.2005 r.?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 07.06.2005 r. (data wpływu do tut. Urzędu 13.06.2005 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie ustalenia okresu właściwego dla dokonania korekty podatku należnego po otrzymaniu dokumentu potwierdzającego wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty, w terminie określonym w art. 41 ust. 9 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, w brzmieniu obowiązującym do dnia 31.05.2005 r.,

stwierdza, że :

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Podatnik dokonuje sprzedaży towarów i ich wywozu poza terytorium Wspólnoty Europejskiej.

Przed złożeniem deklaracji podatkowej za miesiąc, w którym dokonano sprzedaży, Podatnik nie dysponuje dokumentem potwierdzającym w/wym. wywóz towarów ani też dokumentem potwierdzającym procedurę wywozu i opodatkowuje tę sprzedaż stawką podatku 22 % w miesiącu wystawienia faktury (dokonania sprzedaży).

Następnie Podatnik otrzymuje dokument potwierdzający wywóz towarów poza terytorium Wspólnoty.

W związku z powyższym stanem faktycznym Podatnik zwraca się z zapytaniem, który okres sprawozdawczy ma prawo skorygować poprzez korektę deklaracji VAT-7, a w którym okresie ma wykazać dokonaną sprzedaż poza terytorium Wspólnoty ze stawką 0 %, w świetle przepisów ustawy o VAT, obowiązujących do dnia 31.05.2005 r.

Zdaniem Podatnika, w świetle przepisów ustawy o VAT obowiązujących do dnia 31.05.2005 r., po otrzymaniu dokumentu potwierdzającego wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty, działając na podstawie art. 41 ust. 9 cytowanej ustawy, ma on prawo dokonać korekty złożonej deklaracji VAT-7, w której wykazał dostawę towarów i równolegle wykazać eksport towarów ze stawką podatku 0 % w rozliczeniu za miesiąc, w którym zgodnie z art. 19 ust. 6 ustawy o VAT powstał obowiązek podatkowy w eksporcie.

Po przeanalizowaniu zaprezentowanego we wniosku stanu faktycznego oraz stanowiska wnioskodawcy, mając na uwadze obowiązujące przepisy prawa tut. Organ podatkowy stwierdza, co następuje :

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Podatnik dokonuje sprzedaży i wywozu towarów poza terytorium Wspólnoty Europejskiej. Przed złożeniem deklaracji podatkowej za miesiąc, w którym dokonano omawianej sprzedaży, Podatnik nie dysponuje dokumentem potwierdzającym wywóz towarów ani dokumentem potwierdzającym procedurę wywozu, opodatkowuje tę sprzedaż stawką podatku 22 % w miesiącu dokonania sprzedaży. Po otrzymaniu w/wym. dokumentu Podatnik dokonuje korekty VAT należnego poprzez złożenie korekty deklaracji VAT-7, w której dostawę tę wykazano ze stawką podatku 22 %, wykazując dokonaną sprzedaż eksportową ze stawką 0 % w deklaracji za miesiąc, w którym powstał obowiązek podatkowy w eksporcie towarów.

W myśl art. 19 ust. 1 ustawy o VAT obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1.

W eksporcie towarów, zgodnie art. 19 ust. 6 ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym do dnia 31.05.2005 r., obowiązek podatkowy powstawał z chwilą potwierdzenia przez urząd celny wyjścia wywozu towaru poza terytorium Wspólnoty.

Jak wynika z powyższego przepisu ustawodawca uzależnił stwierdzenie zaistnienia eksportu i powstanie obowiązku z tego tytułu od potwierdzenia przez urząd celny wyjścia wywozu towaru poza terytorium Wspólnoty.

W myśl art. 41 ust. 1 ustawy o VAT stawka podatku wynosi 22 %, z zastrzeżeniem ust. 2 - 12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

W eksporcie towarów, o którym mowa w art. 2 pkt 8 lit. a) stawka podatku wynosi 0 % (art. 41 ust. 4 cytowanej ustawy).

Zgodnie z art. 41 ust. 6 ustawy o VAT, stawkę podatku 0 % stosuje się w eksporcie towarów pod warunkiem że podatnik przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany miesiąc otrzymał dokument potwierdzający wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty.

Jeżeli warunek powyższy nie został spełniony, podatnik, zgodnie z art. 41 ust. 7 ustawy o VAT, nie wykazuje tej dostawy w ewidencji, o której mowa w art. 109 ust. 3, za dany okres rozliczeniowy, lecz w okresie następnym, stosując stawkę podatku 0 %, pod warunkiem otrzymania dokumentu wymienionego w ust. 6 przed złożeniem deklaracji podatkowej za ten okres. W razie nieotrzymania tego dokumentu w terminie określonym w zdaniu poprzednim mają zastosowanie stawki właściwe dla dostawy tego towaru na terytorium kraju.

Jednakże, zgodnie z przepisem art. 41 ust. 8 ustawy o VAT, nieuwzględnienie dostawy w ewidencji i deklaracji za miesiąc, w którym powstał obowiązek podatkowy w eksporcie jest możliwe w przypadku, gdy podatnik - eksporter posiada dokument celny potwierdzający procedurę wywozu.

Zatem w sytuacji, gdy Podatnik nie dysponuje dokumentem potwierdzającym wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty ani dokumentem celnym potwierdzającym procedurę wywozu, jest zobowiązany do wykazania przedmiotowej sprzedaży ze stawką właściwą dla dostawy tego towaru na terytorium kraju za dany okres rozliczeniowy (w którym dokonał dostawy towaru poza terytorium Wspólnoty), bez prawa do przesunięcia tego momentu na następny okres rozliczeniowy.

W myśl art. 41 ust. 9 ustawy o VAT, w brzmieniu obowiązującym do dnia 31.05.2005 r., otrzymanie przez podatnika dokumentu potwierdzającego wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty w terminie późniejszym niż określony w ust. 7 upoważnia podatnika do dokonania korekty złożonej deklaracji podatkowej, w której wykazał dostawę towaru.

Reasumując powyższe oraz przedstawiony stan faktyczny, w przypadku otrzymania w/wym. dokumentu kwotę podatku należnego od zrealizowanej sprzedaży należy skorygować w deklaracji podatkowej VAT-7, w której Podatnik wykazał dostawę towarów ze stawkami krajowymi odpowiednio : zmniejszając wartość netto sprzedaży krajowej i zmniejszając podatek należny, przy równoczesnym zwiększeniu wartości sprzedaży eksportowej.

Tut. Organ zauważa, iż ze sformułowań użytych w przedmiotowym wniosku mogłoby wynikać, że Podatnik rozpoznaje dwa różne okresy właściwe do dokonania korekty : miesiąc, w którym wykazano dostawę oraz miesiąc, w którym powstał obowiązek podatkowy w eksporcie. Mając na uwadze zaistniały stan faktyczny (brak zarówno dokumentu potwierdzającego wywóz towaru jak i dokumentu celnego potwierdzającego procedurę wywozu) - należy stwierdzić, że oba zdarzenia, o których mowa w zdaniu poprzednim występują w jednym i tym samym okresie.

Jednocześnie, odnosząc się do sformułowania użytego przez Podatnika w pkt. 3 części wniosku zatytułowanej "Przedmiot wniosku", tut. Organ zauważa, iż obowiązek podatkowy w eksporcie w brzmieniu obowiązującym do dnia 31.05.2005 r. nie powstawał z chwilą "wystawienia faktury sprzedaży", lecz - jak wskazano powyżej - z chwilą potwierdzenia przez właściwy urząd celny wyjścia wywozu towarów poza terytorium Wspólnoty.

Jednakże, mając na uwadze, iż Podatnik w przedmiotowym wniosku używał sformułowań : "wystawienie faktury sprzedaży" oraz "dokonanie sprzedaży" zamiennie - tut. Organ przyjął, że na potrzeby niniejszego wniosku Podatnik uznał je za tożsame - choć w istocie tak nie jest -  co wywiedziono powyżej. Natomiast pojęcie "eksport" zawiera się w pojęciu "sprzedaż" - art. 2 pkt 22 ustawy o VAT.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj