Interpretacja Urzędu Skarbowego w Wejherowie
PP/443-49/05
z 25 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-49/05
Data
2005.07.25



Autor
Urząd Skarbowy w Wejherowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Procedury szczególne --> Szczególne procedury dotyczące drobnych przedsiębiorstw --> Drobni przedsiębiorcy


Słowa kluczowe
likwidacja działalności
rejestracja ponowna
warunki zwolnienia
wysokość zwolnienia podmiotowego
zwolnienia podmiotowe


Pytanie podatnika
Czy podatnik ma prawo od dnia 01.06.2005r korzystać ze zwolnienia podmiotowego z tytułu podatku od towarów i usług w oparciu o art. 113 ust. 11 ustawy o podatku od towarów i usług?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r, Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 09.05.2005r (data wpływu do tut. urzędu) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w sprawie skorzystania ze zwolnienia z podatku od towarów i usług na podstawie art. 113 ust. 11 ustawy o podatku od towarów i usług

stwierdza, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Uzasadnienie

Podatnik zarejestrował działalność gospodarczą w zakresie handlu art. przemysłowymi, w tym wyrobami ze srebra, we właściwym urzędzie skarbowym w dniu 18.01.1999r i z tym dniem, ze względu na rodzaj prowadzonej działalności, został zarejestrowany jako podatnik podatku od towarów i usług.

Powyższą działalność Strona zlikwidowała i wyrejestrowała w dniu 27.03.2000r.

Podatnik ponownie zarejestrował działalność gospodarczą w zakresie handlu obwoźnego art. przemysłowymi we właściwym urzędzie skarbowym w grudniu 2000r. Z przedłożonych przez Stronę dokumentów wynika, że w dniu 11.12.2000r Podatnik złożył VAT - R rejestrując się jako podatnik podatku od towarów i usług.

W dniu 07.07.2003r Wnioskodawca zlikwidował w/w działalność oraz złożył zgłoszenie o zaprzestaniu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (VAT-Z).

Strona zamierza wznowić działalność gospodarczą od dnia 01.06.2005r. Przedmiotem działalności będzie handel art. przemysłowymi branży pończoszniczej.

Podatnik, mając na uwadze powyższy stan faktyczny jest zdania, że ma prawo od dnia 01.06.2005r korzystać ze zwolnienia podmiotowego z tytułu podatku od towarów i usług w oparciu o art. 113 ust. 11 ustawy o podatku od towarów i usług.

W świetle art. 113 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. Nr 54, poz. 535 z poz. zm.) - zwanej dalej ustawą - zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10.000 euro. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku.

Zgodnie z art. 113 ust. 2 cytowanej ustawy do wartości sprzedaży, o której mowa w ust. 1, nie wlicza się odpłatnej dostawy towarów oraz odpłatnego świadczenia usług zwolnionych od podatku, a także towarów, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji.

Art. 113 ust. 9 stanowi, że podatnik rozpoczynający wykonywanie czynności określonych w art. 5 w trakcie roku podatkowego jest zwolniony od podatku, jeżeli przewidywana przez podatnika wartość sprzedaży nie przekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży, kwoty określonej w ust. 1 lub ust. 8.

Jednocześnie art. 113 ust. 10 mówi o tym, że jeżeli faktyczna wartość sprzedaży, w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży, przekroczy w trakcie roku podatkowego kwotę określoną w ust. 1 lub w ust. 8, zwolnienie określone w ust. 9 traci moc z momentem przekroczenia kwoty określonej w ust. 1 lub w ust. 8. Opodatkowaniu podlega nadwyżka sprzedaży ponad wartość określoną w zdaniu poprzednim, a obowiązek podatkowy powstaje z momentem przekroczenia tej wartości. Przepis ust. 5 zdanie trzecie stosuje się odpowiednio.

Z kolei stosownie do art. 113 ust. 11 podatnik, który utracił prawo do zwolnienia od podatku lub zrezygnował z tego zwolnienia, może dopiero po upływie 3 lat, licząc od końca miesiąca, w którym utracił prawo do zwolnienia lub zrezygnował z tego zwolnienia, ponownie skorzystać ze zwolnienia określonego w ust. 1.

Ponadto art. 168 ust. 2 stanowi, że do podatników, którzy utracili prawo do zwolnienia od podatku lub zrezygnowali z tego zwolnienia, zgodnie z art. 14 ustawy wymienionej w art 175 (ustawy z dnia 8 stycznia 1993r o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym Dz. U. Nr 11, poz. 50 z poz. zm.), przed dniem 1 maja 2004r stosuje się odpowiednio przepisy art. 113 ust. 11.

Z treści przywołanych wyżej przepisów wynika, iż podatnicy, którzy w poprzednim okresie zrezygnowali ze zwolnienia podmiotowego, lub też utracili prawo do tego zwolnienia, mogą ponownie skorzystać ze zwolnienia określonego w przepisie art. 113 ust. 1 cytowanej ustawy pod warunkiem, że od końca miesiąca,w którym nastąpiła rezygnacja lub utrata prawa do zwolnienia upłynęły 3 lata, a obroty tych podatników za rok poprzedni nie przekroczyły kwoty 10.000 euro.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca rozpoczynając działalność gospodarczą w styczniu 1999r nie mógł skorzystać ze zwolnienia podmiotowego z uwagi na rodzaj prowadzonej działalności gospodarczej tj. sprzedaż wyrobów ze srebra, gdyż zgodnie z art. 14 ust. 10  u stawy z dnia 8 stycznia 1993r o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 z poz. zm. - stan prawny na 1999r) zwolnień, o których mowa w ust. 1, 5, 6 (podmiotowych) nie stosuje się do podatników określonych w art. 5 ust. 2, do importu towarów i usług oraz podatników:

  1. sprzedających:

  2. a) wyroby z metali szlachetnych lub z udziałem tych metali,
    b) wyroby akcyzowe, z wyjątkiem wyrobów wymienionych w załączniku nr 6 poz. 2a, 8, 9, 11 i 17,
  3. świadczących usługi prawnicze oraz usługi w zakresie doradztwa i rzeczoznawstwa, a także usługi jubilerskie.

Prowadzoną działalność Podatnik zakończył dnia 27.03.2000r. Podejmując działalność gospodarczą w grudniu 2000r, Podatnik zrezygnował ze zwolnienia składając 11.12.2000r zgłoszenie rejestracyjne VAT - R.

Organ podatkowy nie podziela w tej części argumentacji Strony, iż rozpoczynając działalność w grudniu 2000r nie miała ona prawa do wyboru zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Art. 14 ust. 7a ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym stanowi, że podatnik, który utracił prawo od zwolnienia od podatku lub zrezygnował z tego zwolnienia, nie może w następnych latach skorzystać ze zwolnienia określonego w ust. 1.

Jednak wynikające z art. 14 ust. 7a cytowanej ustawy ograniczenie w zakresie korzystania ze zwolnienia podmiotowego, w przypadku Wnioskodawcy, który ponownie rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej z dniem 04.12.2000r, nie miało zastosowania, ponieważ Strona pierwotnie rozpoczynając działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży wyrobów z metali szlachetnych nie nabyła prawa do korzystania ze zwolnienia podmiotowego, a tym samym nie mogła tego zwolnienia utracić, ani z niego zrezygnować. Zatem Podatnik składając zgłoszenie rejestracyjne w zakresie podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego (VAT - R), w dniu 11.12.2000r zrezygnował z przysługującemu mu prawa do wyboru zwolnienia i stał się podatnikiem podatku od towarów i usług.

Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, iż Wnioskodawca zgodnie z brzmieniem art. 113 ust. 11 ustawy o podatku od towarów i usług może skorzystać ze zwolnienia podmiotowego po upływie 3 lat liczonych od końca miesiąca rezygnacji ze zwolnienia. Podatnik rozpoczynając wykonywanie czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług z dniem 01.06.2005r, ma zatem prawo do skorzystania ze zwolnienia podmiotowego określonego w art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Stąd też przedstawione we wniosku stanowisko Wnioskodawcy Naczelnik tut. Urzędu Skarbowego uznaje za prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj