Interpretacja Trzeciego Urzędu Skarbowego w Lublinie
D-1/415/16/06
z 18 kwietnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
D-1/415/16/06
Data
2006.04.18



Autor
Trzeci Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
basen
koszty uzyskania przychodów


Pytanie podatnika
Zgodnie z art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa prosimy o zajęcie stanowiska w sprawie zaliczenia w koszty uzyskania przychodów wydatków na opłatę za korzystanie z basenu przez pracowników firmy.Poinformowano, że aneksem do regulaminu pracy wprowadzono zapis dotyczący wynajęcia powierzchni basenu w wymiarze 1 h tygodniowo w ramach zapobiegania chorobom zawodowym i wypadkom przy pracy związanym z charakterem pracy (dźwiganie ciężarów, siedzący tryb życia). Przyjęta decyzja uwarunkowana jest dużą ilością wypadków przy pracy. Konsekwencją wypadków były urazy kręgosłupa oraz urazy kończyn dolnych. Firma zatrudnia też osoby niepełnosprawne. Wprowadzony zapis ma na celu zwiększenie efektywności pracy pracownika, poprawienie jego kondycji fizycznej a w konsekwencji lepszą obsługę klientów oraz zwiększenie sprzedaży.Naszym zdaniem ponoszone wydatki kwalifikują się do zaliczenia w ciężar kosztów uzyskania przychodów; ponieważ dzięki temu zwiększy się wydajność pracy pracownika, co ściśle związane jest z wypracowanym przez niego zyskiemZapytanie uzupełnione pismem dnia 21.03.2006 roku w którym ponadto oświadczono, że firma obecnie zatrudnia 38 pracowników na podstawie umowy o pracę. Korzystając z art. 4 ustawy o Zakładowym Funduszu Świadczeń Socjalnych wspólnicy spółki wraz z przedstawicielem załogi pracowników podjęli decyzję o nie tworzeniu odpisu na ZFŚS.


Na podstawie art. 14a §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 z późn. zm.) w odpowiedzi na wniosek z dnia 27 lutego 2006 roku (data wpływu do Urzędu 28.02.2006 rok) uzupełniony w dniu 21 marca 2005 roku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie zaliczenia w koszty uzyskania przychodów opłaty za korzystanie z basenu przez pracowników firmy postanawiam:podzielić stanowisko Strony w przedmiotowej sprawie.

Zgodnie z art. 14a §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U z 2005 roku Nr 8 poz. 60 z późn. zm. ) Strona złożyła w dniu 28 lutego 2006 roku wniosek o interpretację przepisów prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych w sprawie zaliczenia w koszty uzyskania przychodów wydatków z tyt. opłaty za korzystanie z basenu przez pracowników firmy sfinansowanych przez pracodawcę.

Z przedstawionego w w/w pismach stanu faktycznego wynika, iż :
W świetle art. 4 ustawy z dnia 04 marca 1994 roku o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz. U. 1996 roku Nr 70 poz. 335 z późn. zm.) Spółka nie ma obowiązku tworzenia takiego funduszu ze względu na ilość zatrudnionych pracowników (38 zatrudnionych).
Pracodawca wraz z przedstawicielami załogi podjęli decyzję o nie tworzeniu odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych.
Postanowienie w tej sprawie zostało zawarte w regulaminie wynagradzania firmy.
Ponadto Spółka wprowadziła aneksem do w/w regulaminu zapis dotyczący wynajęcia powierzchni basenu w wymiarze 1 godz. tygodniowo w ramach zapobiegania chorobom zawodowym i wypadkom pracy związanych z charakterem pracy, których konsekwencją są urazy kręgosłupa i kończyn .
Zapis ten ma na celu zwiększenie efektywności pracy pracownika , poprawienie jego kondycji fizycznej a w konsekwencji lepszą obsługę klientów oraz zwiększenie sprzedaży i zysku firmy.

Ustosunkowując się do zapytania wyjaśniam:

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (jt. Dz. U. z 2000 roku Nr 14 poz. 176 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodu z poszczególnych źródeł są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodu z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 tej ustawy, których nie uważa się za koszty uzyskania przychodu.

W świetle definicji kosztów uzyskania przychodów ustalonej w w/w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeśli poniesienie wydatku ma bezpośredni lub pośredni wpływ na powstanie lub zwiększenie przychodu to może być on dla celów podatkowych zaliczony do kosztów uzyskania przychodów.

Strona wskazuje, że poniesione wydatki za korzystanie przez pracowników z basenu wpływają na znaczną poprawę kondycji fizycznej pracowników i zmniejszenia ilości kontuzji, zachorowań co prowadzi do zwiększenia wydajności pracy tj. większej sprzedaży a w konsekwencji przychodów firmy.
W związku z powyższym wartość poniesionego wydatku stanowi dla pracodawcy koszt uzyskania przychodu.

Jednocześnie informuję, że wolne od podatku dochodowego zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 67 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest wartość rzeczowych świadczeń otrzymanych przez pracowników, sfinansowanych w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszu związków zawodowych do wysokości nie przekraczającej w ciągu całego roku podatkowego w sumie 380,00 zł.
W świetle wyżej powołanego przepisu wypłata rzeczowych świadczeń z innych źródeł niż ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych nie jest objęta zwolnieniem przewidzianym w/w art. 21 ust. 1 pkt 67 i podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Biorąc pod uwagę powyższe postanawiam jak w sentencji.Przedmiotowa interpretacja w myśl art. 14a §2 i 3 ustawy Ordynacja podatkowa dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Spółkę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Zgodnie z art. 14b §1 i 2 cytowanej wyżej ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za moim pośrednictwem w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj