Interpretacja Urzędu Skarbowego w Wołominie
1442TP/443-855/JK/2006
z 25 kwietnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1442TP/443-855/JK/2006
Data
2006.04.25



Autor
Urząd Skarbowy w Wołominie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Procedury szczególne --> Szczególne procedury w zakresie dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków


Słowa kluczowe
marża


Pytanie podatnika
Czy przy sprzedaży samochodu na zasadzie VAT marża podstawę opodatkowania stanowi marża łącznie z podatkiem akcyzowym czy sama marża ?


P O S T A N O W I E NI E


Na podstawie art. 14 a, art. 14 b § 1 i § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity: Dz. U. Nr 8 poz. 60 ze zmian. z dnia 4 stycznia 2005r), w związku z pismem z dnia 13.03.2006 roku, w sprawie ustalenia podstawy opodatkowania przy sprzedaży samochodów używanych w systemie "VAT-marża", na mocy ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 z późn. zmianami), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wołominie


p o s t a n a w i a


- uznać Pana stanowisko za nieprawidłowe.


U z a s a d n i e n i e


1. Stan faktyczny podany we wniosku jest następujący:

Prowadzi Pan działalność gospodarczą polegającą na sprzedaży używanych samochodów osobowych zakupionych na terenie krajów Unii Europejskiej stosując zasady opodatkowania marży. Przy sprowadzaniu samochodów płaci Pan podatek akcyzowy.

Pytanie Podatnika:

Czy przy sprzedaży samochodu na zasadzie VAT marża podstawę opodatkowania stanowi marża łącznie z podatkiem akcyzowym czy sama marża?

2. Stanowisko wnioskodawcy co do oceny stanu faktycznego:

W Pana przekonaniu podstawą opodatkowania jest sama marża bez podatku akcyzowego.

3. Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym:

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wołominie wyjaśnia, iż zgodnie z przepisem art. 120 ust. 4 w wymienionej ustawie o podatku od towarów i usług w przypadku podatnika wykonującego czynności polegające na dostawie towarów używanych dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków nabytych uprzednio przez tego podatnika dla celów prowadzonej działalności lub importowanych w celu odprzedaży , podstawą opodatkowania podatkiem jest marża stanowiąca różnicę między całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia, pomniejszoną o kwotę podatku. Ustawa o podatku od towarów i usług nie definiuje pojęcia "kwota nabycia" w przypadku stosowania szczególnej procedury w zakresie dostawy towarów używanych.

Zatem należy posiłkować się definicją zawartą w Szóstej Dyrektywie Rady z dnia 17 maja 1977 roku w sprawie harmonizacji przepisów Państw Członkowskich, dotyczących podatków obrotowych - Wspólny system podatku od wartości dodanej: ujednolicona podstawa wymiaru podatku (77/388/EWG). Artykuł 26 a (B) (3) Szóstej Dyrektywy dla określenia podstawy opodatkowania dostaw towarów używanych przy zastosowaniu marży podaje definicję "ceny nabycia". Według niej " cena nabycia" oznacza wszystko, co stanowi wynagrodzenie, które dostawca otrzymał lub ma otrzymać od podatnika - pośrednika opodatkowanego ( w niniejszym przypadku - Wnioskodawcy), w tym: podatki, opłaty i inne należności bezpośrednio związane z tą transakcją, dodatkowe koszty takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu i ubezpieczenia. Zatem "kwota nabycia" to cena, którą Wnioskodawca płaci dostawcy towaru.

Wobec powyższego w ocenie Naczelnika Urzędu Skarbowego za składnik "kwoty nabycia" nie można uznać płaconej akcyzy, którą obciąży Pan nabywcę samochodu w cenie sprzedaży. Jest ona składnikiem uzyskanej marży i jako taka wchodzi w podstawę opodatkowania. Argumentem przemawiającym za wliczaniem do marży pośrednika także zapłaconej przez niego akcyzy jest to, że przy ogólnych zasadach opodatkowania akcyza wchodzi do podstawy opodatkowania podatkiem VAT (art. 29 ust. 20 ustawy o VAT). W świetle przytoczonych przepisów prawa tutejszy organ stwierdza zatem, iż stanowisko Podatnika przedstawione we wniosku jest nieprawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj