Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Wola
US40/DF1/415-6/III/2006
z 25 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US40/DF1/415-6/III/2006
Data
2006.01.25



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Wola


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
odszkodowania
ugody
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Czy na podstawie zawartego porozumienia otrzymane odszkodowanie pieniężne w całości przeznaczone na zakup mieszkania może być zwolnione z podatku dochodowwgo od osób fizycznych?


P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 14a § 1, § 3 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. Nr 8 z 2005r., poz.60 z późn. zm.) oraz art. 21 ust.1 pkt 3 lit.g) ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14, poz. 176 z późn.zm.) po rozpatrzeniu Pani wniosku z dnia ......2005r. w części dotyczącej podatku dochodowoego od osób fizycznych, w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego.


Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wola uznał stanowisko wnioskodawcy jako nieprawidłowe
w sprawie zwolnienia z podatku dochodowego odszkodowania pieniężnego uzyskanego na podstawie zawartego porozumienia.


U Z A S A D N I E N I E


W dniu ......2005r zwróciła się Pani z wnioskiem o udzielenie interpretacji co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych, który to wniosek zawierał następujące pytanie:
czy na podstawie zawartego porozumienia otrzymane odszkodowanie pieniężne w całości przeznaczone na zakup mieszkania może być zwolnione z podatku dochodowwgo od osób fizycznych?

Stan faktyczny: podatnik wraz z rodziną ( składającą się z 6 osób ) od 1990 r. zamieszkiwał w mieszkaniu udostępnionym przez firmę ........ S. A. ( wtedy Przedsiębiorstwo Państwowe ). W związku z trwającymi pracami likwidacyjnymi firmy.... S.A., likwidator spółki podjął działania prowadzące do opuszczenia przez podatnika wraz z rodziną zajmowanego lokalu ( 15 lat jego użytkowania ). Podatnik wraz z rodziną nie wyraził zgody na dobrowolne opuszczenie mieszkania i wyprowadzenie się ( likwidator nie zapewnił żadnego mieszkania zastępczego ). Firma......S.A. w likwidacji zaproponowała ugodę. W rezultacie podjętych rozmów zostało zawarte porozumienie w dniu ......2005r., na podstawie którego zostało wypłacone odszkodowanie.
Odszkodowanie to pozwoliło na przygotowanie się do przeprowadzki i do poniesienia wszystkich związanych z nią kosztów ( transport, wymiana dokumentów itp. ) oraz na wynajęcie mieszkania. W dniu .......2005 roku mieszkanie zakładowe, zgodnie z zawartym porozumieniem zostało opuszczone.
Stanowisko wnioskodawcy jest następujące: przedmiotowe odszkodowanie powinno zostać zwolnione z opodatkowania, gdyż uzyskane pieniądze zostaną w całości przeznaczone na zakup mieszkania.

Ocena prawna w/w stanowiska wnioskodawcy - zgodnie z art. 9 ust. 1 z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm. ) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52 i 52a oraz dochodów, od których na podstawie przepisów ustawy Ordynacja Podatkowa zaniechano poboru podatku.
W świetle art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm. ) osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy). Tak więc wypłacone odszkodowanie zawarte w formie ugody i przeznaczone w całości na zakup mieszkania podlega opodatkowaniu. Na podstawie art. 10 ust. 1 pkt. 9 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych odszkodowanie to stanowi przychód z innych źródeł i podlega opodatkowaniu zgodnie z art. 27 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm. )
W myśl art. 21 ust. 1 pkt. 3 lit. g w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wolne od podatku dochodowego są otrzymane odszkodowania, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw z wyjątkiem m. in. odszkodowań wynikających z zawartych umów lub ugód.
Wypłacone w przedmiotowej sprawie odszkodowanie wynika niewątpliwe z zawartej w 2005 r. ugody. Zatem w związku z przywołanym wyżej przepisem prawnym odszkodowanie to nie może być objęte zwolnieniem podatkowym.
W związku z powyższym postanowiono jak w sentencji.
Jednocześnie organ podatkowy informuje, że odpowiedz w sprawie podatku od czynności cywilno - prawnych zostanie udzielona odrębnym pismem.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj