Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/NUR2/443-133/2/06/JP
z 29 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/NUR2/443-133/2/06/JP
Data
2006.06.29



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki


Słowa kluczowe
stawki podatku
świadczenie usług
windykacja należności


Pytanie podatnika
Czy w świetle obowiązujących przepisów o VAT świadczone przez Spółkę na rzecz kontrahenta usługi windykacyjne dotyczące wierzytelności leasingowych sprzedanych kontrahentowi na podstawie odrębnej umowy zawartej pomiędzy stronami, wymienione w pkt 1 litera B wniosku, są opodatkowane podatkiem od towarów i usług według stawki 22%?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego tj. Czy w świetle obowiązujących przepisów o VAT świadczone przez Spółkę na rzecz kontrahenta usługi windykacyjne dotyczące wierzytelności leasingowych sprzedanych kontrahentowi na podstawie odrębnej umowy zawartej pomiędzy stronami, wymienione w pkt 1 litera B wniosku, są opodatkowane podatkiem od towarów i usług według stawki 22%?, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie #8722; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

postanawia:

uznać stanowisko Strony za prawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż na podstawie umowy o świadczenie usług Spółka jest zobowiązana do świadczenia na rzecz kontrahenta usług obsługi i administrowania wierzytelnościami, sprzedanymi kontrahentowi na podstawie odrębnej umowy. Wierzytelności te wynikają z umów leasingu zawartych z klientami Spółki. Na świadczone w ramach umowy usługi składają się między innymi usługi windykacyjne, które obejmują: wszelkie usługi po wypowiedzeniu umowy leasingu, czynności zmierzające do odzyskania należnych kwot za pomocą poczty i telefonicznie, odzyskiwanie przedmiotów leasingu, rozpoczynanie postępowań sądowych, instrukcje dla i współpraca z windykatorem w odniesieniu do niezapłaconych rat leasingowych, wypowiadanie umów leasingu w związku z brakiem płatności ze strony klienta.

Zdaniem Spółki usługi windykacyjne świadczone na rzecz kontrahenta powinny być opodatkowane podatkiem VAT według stawki 22 %. Swoje stanowisko Spółka argumentuje faktem, iż w pozycji 3 pkt 5 załącznika nr 4 do ustawy o VAT zostały wymienione usługi ściągania długów, które zdaniem Spółki obejmują usługi windykacyjne wymienione w pkt 1 lit. B wniosku, co oznacza, że nie korzystają ze zwolnienia z VAT. Usługi te nie zostały wymienione także w katalogu usług, które mogą korzystać z opodatkowania stawką VAT niższą niż podstawowa.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. W pozycji 3 załącznika nr 4 do ustawy stanowiącego wykaz usług zwolnionych od podatku znajdują się usługi pośrednictwa finansowego sklasyfikowane w sekcji J ex (65-67). Jednocześnie określone zostały usługi, które nie korzystają ze zwolnienia z podatku od towarów i usług. Do usług tych ustawodawca zaliczył m. in. usługi ściągania długów, co wyłącza zastosowanie do przedmiotowych usług zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają m. in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez świadczenie usług zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy.

Ściąganie długów w tym windykacja jest świadczeniem na rzecz innego podmiotu i nie spełnia znamion definicji dostawy towarów wynikającej z art. 7 ust. 1, w związku z czym uznać należy, że czynność ta jest świadczeniem usługi w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy i stanowi przedmiot opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Zgodnie z art. 41 ust. 1 stawka podatku wynosi 22 %, z zastrzeżeniem ust. 2-12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Stosownie natomiast do art. 41 ust. 13 ustawy, towary i usługi będące przedmiotem czynności, o których mowa w art. 5, niewymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej podlegają opodatkowaniu stawką w wysokości 22%, z wyjątkiem tych, dla których w ustawie lub przepisach wykonawczych określono inną stawkę.

Mając powyższe na uwadze, tut. organ podatkowy stwierdza, iż wykonywane przez Podatnika usługi windykacyjne wymienione w pkt 1 lit. B podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki 22%.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj