Interpretacja Urzędu Skarbowego w Wieliczce
PR 415/31/05/PD
z 30 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PR 415/31/05/PD
Data
2005.11.30



Autor
Urząd Skarbowy w Wieliczce


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Podatek od sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych


Słowa kluczowe
nabycie nieruchomości
wyłączenie
wywłaszczenie
zwrot nieruchomości


Pytanie podatnika
Czy sprzedaż nieruchomości, zwróconej przez Skarb Państwa spadkobiercom poprzedniego właściciela, w okresie krótszym niż 5 lat od daty tego zwrotu podlega opodatkowaniu 10% zryczałtowanym podatkiem dochodowym?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wieliczce, działając na podstawie art. 14a par. 1 oraz par. 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 10.11.2005 r. w sprawie interpretacji prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, uznaje stanowisko wyrażone we wniosku za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Stan faktyczny:
W roku 1983 nastąpiło wywłaszczenie na rzecz Skarbu Państwa gruntu położonego w Krakowie na cele budownictwa mieszkaniowego wielorodzinnego. Grunt był własnością ojca. Zgodnie z decyzją Prezydenta Miasta Krakowa z dnia 29.06.2000 r. nieruchomość została zwrócona spadkobiercom właściciela - synom po 1/2 części, z uwagi na fakt, iż nie została zagospodarowana zgodnie z przeznaczeniem przez 17 lat.Warunkiem zwrotu ww. działki było zwrócenie przez spadkobierców zwaloryzowanego odszkodowania za wywłaszczony grunt.
W dniu 07.10.05 r. działki zostały przez spadkobierców sprzedane.

Pytanie brzmi:
-czy sprzedaż nieruchomości, zwróconej przez Skarb Państwa spadkobiercom poprzedniego właściciela, w okresie krótszym niż 5 lat od daty tego zwrotu podlega opodatkowaniu 10% zryczałtowanym podatkiem dochodowym?

Stanowisko podatnika:
Pan uważa, iż nie ma obowiązku zapłaty zryczałtowanego podatku od uzyskanego przychodu ze sprzedaży działek, ponieważ zwrot uprzednio wywłaszczonego gruntu nie może być traktowany na równi z jego nabyciem (zakupem). Zbycie nieruchomości w okresie 5-letnim od daty jej zwrotu przez Skarb Państwa (gminę) nie rodzi przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

OCENA STANOWISKA PYTAJĄCEGO:
Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz.176 ze zm.) odpłatne zbycie nieruchomości lub jej części oraz udziału w nieruchomości jest źródłem przychodu, z którego dochód podlega opodatkowaniu na zasadach określonych w cytowanej ustawie a mianowicie gdy:
–odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej,
–zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.
Nabycie i utrata własności (w tym także własności nieruchomości) jest opisana w art. 155–231 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.).
U podstaw nabycia i zbycia rzeczy oraz nieruchomości, w rozumieniu kodeksowym, leży wola nabywcy. Swoboda zawierania umów jest naczelną zasadą K.C.
U podstaw zwrotu wywłaszczonej nieruchomości leży wola poprzedniego właściciela, a w przypadku jego śmierci wola jego spadkobierców. Żeby jednak mogło dojść do zwrotu takiej nieruchomości, musiało poprzedzać je wywłaszczenie nieruchomości.
Zgodnie z art. 112-126 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2004 r. Nr 261, poz. 2603 ze zm.) wywłaszczenie nieruchomości polega na pozbawieniu albo ograniczeniu, w drodze decyzji, prawa własności, prawa użytkowania wieczystego lub innego prawa rzeczowego do nieruchomości. Podobny zapis funkcjonował w poprzedzających tę ustawę aktach prawnych.
Jest to więc forma przymusu stosowanego przez organy państwa w imię dobra publicznego.
Stosownie do art. 136 ustawy o gospodarce nieruchomościami poprzedni właściciel lub jego spadkobierca mogą żądać zwrotu wywłaszczonej nieruchomości lub jej części, jeżeli, stosownie do przepisu art. 137, stała się ona zbędna na cel określony w decyzji o wywłaszczeniu. Z wnioskiem o zwrot nieruchomości lub jej części występuje się do starosty, wykonującego zadanie z zakresu administracji rządowej. Warunkiem zwrotu nieruchomości jest zwrot przez poprzedniego właściciela lub jego spadkobiercę odszkodowania lub nieruchomości zamiennej stosownie do art. 140 ustawy.
Analizując powyższe przepisy prawa należy dojść do wniosku, że zwrot nieruchomości wywłaszczonej na rzecz byłego właściciela jest jedynie przywróceniem stanu własności sprzed wywłaszczenia więc nie może być utożsamiany z jakąkolwiek formą nabycia w rozumieniu K.C. Natomiast zwrot wywłaszczonej nieruchomości spadkobiercom właściciela wywołuje takie same skutki jak nabycie nieruchomości w drodze spadku (opisanego w art. 922-1057 K.C.).
Zwrot nieruchomości nie stanowi więc ,,nabycia” nieruchomości, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Ponadto na zasadzie art. 21 ust. 1 pkt 32d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości nabytych w drodze spadku lub darowizny są w całości zwolnione od podatku, nawet jeśli nieruchomości zostały nabyte w okresie krótszym niż 5 lat przed datą ich zbycia.
W tym stanie rzeczy zbycie nieruchomości, zwróconej spadkobiercom poprzedniego właściciela w ciągu 5 lat od daty tego zwrotu, nie rodzi obowiązku podatkowego, o którym mowa w art. 28 ust. 2 ustawy.

Reasumując powyższe uznaje się stanowisko podatnika za prawidłowe.

Powyższa interpretacja dotyczy:
-stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i traci swą moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
-nie wiąże podatnika, wiaze natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Na niniejsze postanowienie służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem tut. organu w terminie 7 dni od daty otrzymania niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj