Interpretacja Urzędu Skarbowego w Suwałkach
US.XIII-415/21/56-II/06
z 14 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.XIII-415/21/56-II/06
Data
2006.06.14



Autor
Urząd Skarbowy w Suwałkach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
badania kliniczne
działalność gospodarcza
koszty uzyskania przychodów
lekarze
leki
pozarolnicza działalność gospodarcza
prowadzenie działalności gospodarczej
umowa
wydatek
wykonanie (wykonywanie)
wykonywanie czynności
wynagrodzenia


Pytanie podatnika
podatnik zwraca się z zapytaniem, czy wynagrodzenie wypłacone współbadaczom w związku z zawartymi tzw. podumowami można zakwalifikować do kosztów uzyskania przychodów?


Pismem z dnia 03 kwietnia 2006 r., uzupełnionym w dniu 11 i 15 maja 2006 r., zwrócił się Pan do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Suwałkach z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, przedstawiając następujący stan faktyczny:

10 listopada 2004 r. zawarł Pan umowę z firmą ... z Wielkiej Brytanii. Przedmiotem niniejszej umowy jest przeprowadzenie badania klinicznego nad nowym lekiem i jego wpływem na organizm ludzki. Umowa została zawarta z Panem jako głównym badaczem, na okres od lutego 2005 do kwietnia 2008, z możliwością jej przedłużenia na kolejne lata. Badanie objęte umową jest badaniem wieloośrodkowym, międzynarodowym, prowadzonym w wielu szpitalach w Polsce na zasadzie tzw. podwójnej ślepej próby. Umowa przewiduje udział w badaniu współbadaczy na podstawie tzw. podumów zawartych z badaczem głównym. Do umowy głównej dołączono załącznik, w którym została podana lista wszystkich współbadaczy uczestniczących w badaniu. Pan jako główny badacz zgodnie z postanowieniami umowy głównej, zawarł odrębne umowy w celu przeprowadzenia badań klinicznych ze współbadaczami. Każdy z badaczy tj. badacz główny i współbadacze w celu realizacji umowy głównej opiekują się odrębną grupą pacjentów, sporządzają własną dokumentację dotyczącą wyników z przeprowadzonych badań. Pan jako główny badacz pełni ponadto funkcje organizacyjne, za które firma ... z Wielkiej Brytanii nie wypłaca dodatkowego wynagrodzenia. Z uwagi iż umowa nie przewiduje osobnych rozliczeń finansowych z badaczem głównym i współbadaczami sponsor badania, po spełnieniu warunków wynikających z umowy, wypłaci Panu łączne wynagrodzenie na podstawie wystawionego rachunku w euro na rachunek bankowy. Następnie Pan dokona osobnego rozliczenia finansowego ze współbadaczami zgodnie z zawartymi podumowami.

Zwraca się Pan z zapytaniem, czy wynagrodzenie wypłacone przez Pana współbadaczom w związku z zawartymi tzw. podumowami może Pan zakwalifikować do kosztów uzyskania przychodów?

Sformułował Pan też własne stanowisko w sprawie, stwierdzając iż powyższy wydatek stanowić będzie Pana koszt uzyskania przychodu.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Suwałkach mając na uwadze stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskodawcę i stan prawny obowiązujący w dacie zaistnienia tego zdarzenia, postanawia udzielić następującej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Zgodnie z treścią art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy. Powyższa definicja oznacza, iż kosztami uzyskania przychodów są wszelkie koszty, a więc bezpośrednio i pośrednio związane z uzyskaniem przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ust. 1 cytowanej ustawy. Jednakże, aby dany wydatek mógł być zaliczony do kosztów uzyskania przychodów, podatnik musi wykazać jego bezpośredni związek z prowadzoną działalnością oraz iż jego poniesienie miało lub mogło mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu. Zatem warunkiem zaliczenia wydatku na poczet kosztów uzyskania przychodu jest istnienie związku przyczynowego między poniesionym wydatkiem, a uzyskanym przychodem. Należy podkreślić, iż oceny celowości poniesionych kosztów musi dokonać sam podatnik decydując się na poniesienie określonych kosztów, bowiem to na nim spoczywa ciężar dowodu w przypadku, gdy poniesione koszty zaliczy do kosztów uzyskania przychodów. Zatem, aby poniesiony wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodów, muszą być spełnione łącznie następujące warunki:celem poniesionego kosztu musi być zamiar osiągnięcia przychodu,wydatek nie może znajdować się na liście zawartej w art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych określającej katalog wydatków i odpisów, które nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Dopiero łączne spełnienie powyższych warunków uprawnia do zaliczenia danego wydatków do kosztów uzyskania przychodów.

Pan jako główny badacz, który zawarł umowę z firmą ... z Wielkiej Brytanii w celu przeprowadzenia badania klinicznego nad nowym lekiem, zobowiązany jest do poniesienia wydatku w postaci wypłaty wynagrodzeń współbadaczom za wykonanie czynności wynikających z zawartych tzw. podumów. Włączenie przez Pana do badania klinicznego współbadaczy stanowiło jedno z postanowień umowy zawartej z zagraniczną firmą. Lista współbadaczy biorących udział w badaniu stanowi załącznik do umowy. Zatem wydatki te mają wpływ na powstanie przychodu w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej i są poniesione w celu jego osiągnięcia. Wobec powyższego można je uznać za koszty uzyskania przychodów w rozumieniu art. 22 ust. 1 cyt. ustawy.

W świetle powyższego, Pana stanowisko wyrażone w zapytaniu należy uznać za prawidłowe.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Suwałkach informuje, iż załączone do wniosku o udzielenie interpretacji dokumenty w postaci kserokopii umowy z dnia 10.11.2004 r. zawartej z firmą ... z Wielkiej Brytanii oraz kserokopii wyjaśnienia tut. Urzędu Skarbowego z dnia 06.04.2000 r. znak pisma: US.III-861-7/I/2000-nie podlegały ocenie przez tut. organ podatkowy.

Zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej interpretacja niniejsza nie jest wiążąca dla wnioskodawcy. Wydana interpretacja jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy - art. 14b § 2 w/w ustawy.Interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego jest wiążąca do czasu zmiany prawa, które były przedmiotem interpretacji. Na niniejsze postanowienie stronie służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Białymstoku, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Suwałkach, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art. 14a § 4 i art. 236 Ordynacji podatkowej).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj