Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/RPP1/443-450/05/SS
z 26 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/RPP1/443-450/05/SS
Data
2005.08.26



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury


Słowa kluczowe
faktura korygująca
podstawa opodatkowania
rozliczanie podatku od towarów i usług
zaliczka


Pytanie podatnika
Zagadnienie, o rozstrzygnięcie którego zwraca się Spółka, dotyczy prawidłowości praktyki rozliczeń przyjętej przez Spółkę.


POSTANOWIENIE

W odpowiedzi na zapytanie sformułowane we wniosku z dnia 27 maja 2005 r. (data wpływu do tut. Urzędu 27 maja 2005 r.) dotyczące stosowania przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r., Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) w zakresie sposobu dokonywania rozliczeń, działając w trybie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie

postanawia

uznać stanowisko Podatnika za prawidłowe.

Uzasadnienie

Z opisanego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka prowadzi działalność polegającą na zarządzaniu autorskimi prawami majątkowymi do utworów muzycznych poprzez udzielanie osobom trzecim licencji (sublicencji) na korzystanie z tych praw. Część nabytych praw tj. prawa mechaniczne (prawa do zwielokrotniania utworów na nośnikach) i prawa publiczne (prawa do publicznego odtwarzania i nadawania) Spółka powierzyła Stowarzyszeniu Autorów ZAIKS do zbiorowego zarządzania na zasadzie przeniesienia powierniczego.Praktyka rozliczeń opisana przez Spółkę we wniosku wygląda następująco:- Spółka otrzymuje należności licencyjne od ZAIKS w kwartalnych okresach rozliczeniowych;- wpłaty należności licencyjnych następują zaliczkowo w okresach miesięcznych do 14 dnia miesiąca, bez przekazywania dokumentacji określającej tytuły przekazania należności;- Spółka wystawia faktury dotyczące wynagrodzeń autorskich otrzymywanych za eksploatację praw do utworów w ciągu 7 dni od daty otrzymania zaliczki, obejmując podstawą opodatkowania całość otrzymanej zaliczki (w tym również tę część zaliczki otrzymaną w związku z eksploatacją praw do utworów przed dniem 1 maja 2004 r., które to czynności nie podlegały opodatkowaniu podatkiem VAT na mocy przepisów ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. z 1993 r., Nr 11, poz. 50 z późn. zm.));- rozliczenie kwartalne następuje w miesiącu następującym po zakończeniu kwartału - jednocześnie następuje przekazanie ww. dokumentacji;- Spółka wystawia fakturę korygującą na całość należności licencyjnych dotyczących eksploatacji praw do utworów po 1 maja 2004 r. za dany kwartał rozliczeniowy, dokonując korekt podstawy opodatkowania o wynagrodzenia autorskie nie objęte podatkiem VAT i pomniejszające sumę wartości usług o wartość otrzymanych zaliczek.

Zagadnienie, o rozstrzygnięcie którego zwraca się Spółka, dotyczy prawidłowości praktyki rozliczeń przyjętej przez Spółkę.

Spółka stoi na stanowisku, że przyjęta praktyka rozliczeń jest prawidłowa.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż wynagrodzenia autorskie stanowią zapłatę za świadczenie usług przez Spółkę. Usługi świadczone przez Spółkę mają charakter ciągły, z tym, że okresem rozliczeniowym jest tu kwartał, za który Spółka wystawia fakturę VAT. Spółka otrzymuje raz na miesiąc wpłaty od ZAIKS na poczet rozliczenia danego kwartału i traktując je jako zaliczki, zgodnie z § 14 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2005 r., Nr 95, poz. 798), wystawia na nie faktury. Faktury te powinny spełniać warunki określone w § 14 ust. 3 ww. rozporządzenia. Biorąc pod uwagę, iż w ramach otrzymywanych od ZAIKS płatności znajdują się kwoty wynikające z czynności wykonywanych przed dniem 1 maja 2004 r., które nie podlegały opodatkowaniu podatkiem VAT na mocy przepisów ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, należy przyjąć, iż Spółka postępuje prawidłowo nie uwzględniając tych kwot przy ustalaniu podstawy opodatkowania za dany kwartał. Na podstawie § 17 ust 1 ww. rozporządzenia Spółka może wystawić, po rozliczeniu kwartalnym, zbiorczą fakturę korygującą w której dokonuje obniżenia podstawy opodatkowania w fakturach zaliczkowych o wynagrodzenia autorskie nie objęte podatkiem VAT - faktura ta powinna spełniać warunki określone w § 17 ust. 2 ww. rozporządzenia.

W przypadku, gdy zbiorcza faktura korygująca nie będzie obejmowała całej ceny brutto usługi, Spółka, zgodnie z § 14 ust. 4 ww. rozporządzenia, wystawia fakturę na zasadach określonych w § 9 i 11-13 ww. rozporządzenia, z tym, że sumę wartości usług pomniejsza się o wartość otrzymanych części należności, a kwotę podatku pomniejsza się o sumę kwot podatku wykazanego na fakturach dokumentujących pobranie części należności - faktura ta powinna spełniać dodatkowe wymagania zawarte w przytoczonym paragrafie. W sytuacji, gdy zbiorcza faktura korygująca obejmie całą cenę brutto usługi, Spółka nie wystawia faktury w terminie określonym w § 13 ww. rozporządzenia,

Reasumując, jeżeli faktura korygująca do faktur zaliczkowych obejmie całą cenę brutto, to Spółka nie wystawia dodatkowej faktury po dokonaniu rozliczenia kwartalnego. Jeżeli natomiast faktura korygująca nie będzie obejmowała całej ceny brutto, Spółka powinna wystawić fakturę na zasadach określonych w § 14 ust. 4 ww. rozporządzenia.

Dodatkowo Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie informuje, iż do działalności polegającej na zarządzaniu autorskimi prawami majątkowymi do utworów muzycznych poprzez udzielanie osobom trzecim licencji (sublicencji) na korzystanie z tych praw zastosowanie będzie znajdował również art. 147 ust. 1 i 2 ustawy o podatku od towarów i usług. Jednakże we wniosku brak jest danych pozwalających na ustalenie, czy spełnione są warunki konieczne do zastosowania ww. artykułu w przedmiotowej sprawie.

Niniejsza interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego dokonana została dla konkretnego stanu faktycznego zawartego we wniosku oraz w oparciu o przepisy prawa obowiązujące w dniu jej udzielenia. Zmiana poszczególnych elementów stanu faktycznego może mieć wpływ na zmianę zakresu praw i obowiązków podatnika.

Zgodnie z art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, jest natomiast wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy. Zgodnie z art. 14a § 4 i art. 236 ustawy Ordynacja podatkowa, Stronie służy prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu. Zażalenie należy wnieść w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia. Zażalenie powinno być opatrzone znakami opłaty skarbowej (podanie 5 zł, każdy załącznik 0,5 zł).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj