Interpretacja Trzeciego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście
1449/2BV/443/2006/119/KA
z 16 marca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1449/2BV/443/2006/119/KA
Data
2006.03.16



Autor
Trzeci Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Podatnicy

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów


Słowa kluczowe
częstotliwość wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług
czynności nieopodatkowane podatkiem od towarów i usług
czynności sporadyczne
działka pod budowę
osoby fizyczne
podatnik podatku od towarów i usług
prowadzenie działalności gospodarczej
sprzedaż gruntów


Pytanie podatnika
Czy zasadne jest wyłączenie z opodatkowania podatkiem od towarów i usług sprzedaży działek budowlanych przez osobę fizyczną nie prowadzącą działalności gospodarczej?


P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), w odpowiedzi na Pana wniosek z dnia 28.11.2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), skierowany do Ministerstwa Finansów i przesłany do tut. Urzędu przy piśmie Izby Skarbowej z dnia 19.12.2005r. (wpływ do tutejszego urzędu dnia 20.12.2005r.), dotyczący zasadności wyłączenia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług sprzedaży działek budowlanych przez osobę fizyczną nie prowadzącą działalności gospodarczej, Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego Warszawa - Śródmieście


p o s t a n a w i a


uznać Pana stanowisko przedstawione we wniosku za prawidłowe.


Uzasadnienie


Zgodnie z art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Zgodnie z art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

W przedmiotowym wniosku podał Pan informację, że jest Pan emerytem i nie prowadzi Pan działalności gospodarczej. Posiada Pan działki budowlane powstałe z podziału gruntu rolnego, który zakupił Pan 20 lat temu i w przeszłości wykorzystywał do uprawy roślin. W 2000r., po "odrolnieniu" gruntów rolnych przez Urząd Gminy, dokonał Pan podziału działki. W związku z zamiarem sprzedaży wydzielonych działek zwrócił się Pan z następującymi pytaniami:
1) Czy będzie Pan zobowiązany zapłacić podatek VAT w przypadku:
- sprzedaży jednej działki w roku?
- sprzedaży dwóch lub większej ilości działek w roku?
Jeśli tak , to w jakiej wysokości i od ilu działek?
2) Jak należy liczyć czasokres (czy jako rok kalendarzowy, czy okres od aktu notarialnego do następnego aktu notarialnego)?
3) Czy ma znaczenie wartość działki przy ustaleniu podatku VAT?

Według Pana opinii sprzedaż działek z podziału gruntu rolnego nie powinna podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT bez względu na okres sprzedaży oraz wartość działki.

Po przeanalizowaniu przedstawionego we wniosku stanu faktycznego Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego Warszawa - Śródmieście stwierdza, co następuje:

Analizując problem opodatkowania czynności polegających na sprzedaży działek budowlanych w opisanym wyżej stanie faktycznym rozważyć należy, czy występują przedmiotowe i podmiotowe przesłanki opodatkowania. Opodatkowanie podatkiem od towarów i usług jakiejkolwiek czynności nastąpi tylko wówczas, gdy czynność ta jest wymieniona jako podlegająca opodatkowaniu, a jednocześnie została wykonana przez podmiot działający dla tej czynności w charakterze podatnika.

Zakres przedmiotowy opodatkowania podatkiem VAT reguluje art. 5 ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają między innymi odpłatna dostawa towarów oraz odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Według art. 7 ust. 1 ustawy przez dostawę towarów rozumie się, co do zasady, przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Stosownie do definicji zawartej w art. 2 pkt 6 ustawy towary to rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. Biorąc pod uwagę powyższe można stwierdzić, iż planowana przez Pana sprzedaż gruntu spełnia definicję odpłatnej dostawy towarów. Należy zatem określić, czy w związku z wykonywaniem tych czynności działa Pan w charakterze podatnika.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 i 2 ustawy o podatku od towarów i usług podatnikiem jest osoba prawna, jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej oraz osoba fizyczna, wykonująca samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności, przy czym działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy; działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych. Oznacza to, że status podatnika podatku od towarów i usług związany jest z samodzielnym prowadzeniem działalności gospodarczej, w rozumieniu cytowanych wyżej przepisów ustawy.

Z treści wniosku wynika, iż nie prowadzi Pan działalności gospodarczej. Objęcie danej czynności podatkiem VAT wymaga każdorazowej analizy, czy do dostawy towarów lub świadczenia usług doszło w warunkach pozwalających na uznanie, że strona transakcji w odniesieniu do konkretnej czynności działa jako podatnik. Należy zatem określić, czy w związku ze sprzedażą opisanych działek można Pana uznać za handlowca. Ustawa o podatku od towarów i usług nie wyjaśnia, jak należy rozumieć to pojęcie, w związku z czym tutejszy organ uważa, że należy je rozumieć w ich potocznym znaczeniu, zgodnie z zasadą powszechnie przyjętą w nauce prawa. Można zatem przyjąć, że określenie "handlowiec" oznacza podmiot, który sprzedaje nabyte w tym celu towary. Zdaniem tut. organu podatkowego sprzedaż działek budowlanych, powstałych z podziału działki, nabytej 20 lat temu i wykorzystywanej uprzednio do uprawy roślin, nie stanowi działalności gospodarczej. Nic nie wskazuje na to, aby dokonując sprzedaży opisanych działek działał Pan w charakterze handlowca oraz żeby nabył Pan przedmiotową działkę wyłącznie z zamiarem jej odprzedaży. Sprzedaż wymienionych działek stanowi wyłącznie wykonywanie przysługującego Panu prawa własności, a zatem nie oznacza ona wykonywania działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług. Z treści wniosku nie wynika, aby miał Pan zamiar kontynuowania wykonywania tych czynności czy też nadania im stałego (zorganizowanego) charakteru, co jest warunkiem uznania tych czynności za działalność gospodarczą.

Skoro dokonując sprzedaży wydzielonych działek nie działa Pan w charakterze podatnika podatku od towarów i usług, czynności te nie podlegają opodatkowaniu tym podatkiem. Nie ma przy tym znaczenia, czy sprzeda je Pan jednocześnie czy też w jakichś odstępach czasu. Dla wyłączenia z opodatkowania nie ma znaczenia również wartość działki podlegającej sprzedaży.

Jak wspomniano wyżej każda transakcja sprzedaży wymaga przeprowadzenia analizy, czy do dostawy towarów (lub świadczenia usług) doszło w warunkach pozwalających na uznanie, że strona transakcji w odniesieniu do konkretnej czynności działa jako podatnik. W związku z powyższym niniejszą interpretację wydano ściśle w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku i dotyczy ona konkretnej działki opisanej w tym wniosku. W przypadku, gdy Wnioskodawca jest właścicielem innych nieruchomości, które zamierza sprzedać, każdorazowo należy zbadać, czy nie zachodzą przesłanki opodatkowania tych transakcji.

Reasumując, sprzedaż działek budowlanych w okolicznościach opisanych we wniosku nie stanowi samodzielnej działalności gospodarczej, o której mowa w art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, a zatem nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Wyrażone powyżej stanowisko tutejszego organu zgodne jest z Pana stanowiskiem przedstawionym w przedmiotowym wniosku. To ostatnie należy zatem uznać za prawidłowe, w związku z czym Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego Warszawa - Śródmieście postanowił jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj