Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Wola
US40/DF1/415-66/III/2005
z 9 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US40/DF1/415-66/III/2005
Data
2005.11.09



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Wola


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
obowiązek płatnika
powstanie nadpłaty
wynagrodzenie za pracę
wynagrodzenie zaległe
zaliczka na podatek


Pytanie podatnika
Czy przysługuje mi zwrot nadpłaconych przez podatnika zaliczek na podatek dochodowy w sytuacji gdy nie otrzymałam należnego mi wynagrodzenia?


P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 14a § 1, § 3 i § 4, art. 77 § 1 pkt 5 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8 z 2005r., poz.60 z późn. zm.) oraz art. 11 ust. 1, art. 12 ust. 1 i art.39 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14, poz. 176 z późn.zm.) po rozpatrzeniu Pani wniosku z dnia ......2005r. (data wpływu do Urzędu .....2005r.) uzupełnionego pismem z dnia .....2005r. w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego


Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wola uznał stanowisko wnioskodawcy jako nieprawidłowe:


w sprawie zwrotu nadpłaconych przez podatnika zaliczek na podatek dochodowy.


U Z A S A D N I E N I E


W dniu 10.08.2005r. (data stempla pocztowego) zwróciła się Pani z wnioskiem o udzielenie interpretacji co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych, który to wniosek zawierał następujące pytanie:
czy przysługuje mi zwrot nadpłaconych przez podatnika zaliczek na podatek dochodowy w sytuacji gdy nie otrzymałam należnego mi wynagrodzenia.
Z przedmiotowego wniosku wynika:

Stan faktyczny: Dane zawarte w Pani zeznaniu rocznym PIT-37 odbiegają znacznie od informacji zawartch w PIT-11 wystawionym przez Pani pracodawcę.
PIT-11 sporządzony został przez następcą prawnego Pani pracodawcy tj. Firmy........ - i zawiera informacje o należnym wynagrodzeniu wraz z odszkodowaniem, które przysługuje Pani zgodnie z wyrokiem sądu. Pracodawca opodatkował te kwoty i wpłacił zaliczki na podatek dochodowy oraz zapłacił od nich składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne nie wypłacając Pani wynagrodzenia za trzy i pół miesiąca oraz nie wypłacając odszkodowania. Powstała więc różnica między fakytycznie osiągniętym przychodem, a przychodem należnym z tytułu zatrudnienia ujętym w PIT-11. Zwracała się Pani do syndyka (następcy prawnego firmy......) z żądaniem wystawienia właściwego PIT-11, nie otrzymała go Pani jednak do dnia złożenia w/w wniosku.
W zeznaniu PIT-37 wpisała Pani:
- kwotę faktycznie osiagniętych przychodów, a nie przychody przypisywane przez pracodawcę,
- zaliczkę na podatek, składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne w kwotach wykazanych przez pracodawcę jako, że były one faktycznie zapłacone.
Spowodowało to należną Pani nadpłatę podatku w wysokości ponad ...... tysięcy złotych.

Stanowisko wnioskodawcy jest następujące: Wnioskodawca uważa, że bezzasadnie wpłacone przez płatnika kwoty (podatki i składki od należnych acz nie wypłaconych wynagrodzeń) są przychodem Wnioskodawcy w roku 2005 i powinny być ujęte w zeznaniu rocznym za rok 2005 jako część wynagrodzenia. Dlatego też w zeznaniu podatkowym za 2004r. Wnioskodawca wykazał kwotę przychodu faktycznie otrzymanego od pracodawcy a nie kwotę przychodu wynikającą z PIT-11 oraz zaliczki na podatek dochodowy, składki na ubezpieczenie społeczne i składki na ubezpieczenie zdrowotne w wysokości faktycznie odprowadzonej (wynikającej z PIT-11). Powstałą różnicę wykazał jako nadpłatę.

Ocena prawna w/w stanowiska wnioskodawcy - zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 z 2000r., poz. 176 ze zm.) za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze lub ich ekwiwalenty bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.
Zgodnie zaś z art. 11 ust. 1 w/w ustawy przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-16, art. 17 ust. 1 pkt 6 i 9, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.Przepis art. 39 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nakłada na płatnika obowiązek przekazywania w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym w przypadku gdy nie dokonuje rocznego obliczenia podatku podatnikowi i urzędowi skarbowemu którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwemu wg. miejsca zamieszkania podatnika imiennej informacji o wysokości dochodu oraz potrąconych zaliczek na podatek i składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.W oparciu o powołane przepisy prawa podatkowego gdy pracodawca nie wypłacił ani nie postawił do dyspozycji pracownika wynagrodzenia w 2004 roku nie powinien wystawić informacji o dochodach PIT-11. W takiej sytuacji podatnik nie powinien obejmować tych dochodów zeznaniem podatkowym.W złożonym wniosku wskazuje Pani iż wobec nie dokonanej wypłaty wynagrodzenia sprawa została skierowana do Sądu Pracy który wydał wyrok w tej sprawie a więc z chwilą rozstrzygnięcia sporu pracodawca powinien przekazać prawidłową informację o dochodach oraz potrąceniach z tytuł pobranych składek na ubezpieczenie społeczne, na ubezpieczenie zdrowotne oraz o zaliczkach na podatek .
Tak więc w/w informacja będzie stanowić podstawę do rozliczenia dochodów w tym roku w którym zostaną wypłacone aległe wynagrodzenia.
Ponieważ - jak wynika z wniosku - nie otrzymała Pani przedmiotowego wynagrodzenia ani też odszkodowania, nie przysługuje Pani odliczenie z tytułu składki na ubezpieczenie społeczne jak również pomniejszenie należnego podatku o pobrane, jak twierdzi Pani ,przez płatnika zaliczki na podatek oraz składki na ubezpieczenie zdrowotne .



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj