Interpretacja Burmistrza Miasta i Gminy Prabuty
FP/R/116/2006
z 24 maja 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
FP/R/116/2006
Data
2006.05.24



Autor
Burmistrz Miasta i Gminy Prabuty


Temat
Podatki i opłaty lokalne --> Podatek od nieruchomości


Słowa kluczowe
modernizacja
obowiązek podatkowy
odpisy amortyzacyjne
podatek od nieruchomości
ulepszenie środka trwałego
wartość początkowa środka trwałego


Pytanie podatnika
Czy obowiązek podatkowy przy nie zmienionym sposobie wykorzystywania gazociągów itp. budowli, skutkuje z dniem 1 stycznia roku następującego po roku, w którym zakończono jej modernizację?


POSTANOWIENIE

Burmistrz Miasta i Gminy Prabuty działając na podstawie art. 14a § 1 - 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) w związku z prowadzonym postępowaniem w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od nieruchomości

postanawia:

Uznać stanowisko podatnika za prawidłowe Uzasadnienie

W podaniu z dnia 07.04.2006 r. skierowanym do Burmistrza Miasta i Gminy Prabuty, Spółka z o.o. Oddział w ...... zwróciła się z prośbą o interpretacje przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od nieruchomości od zmodernizowanych budowli.

W piśmie z dnia 04.05.2006 r. Spółka opisała stan faktyczny wskazując na okoliczność modernizacji sieci gazowej, które to działanie prowadzi do ulepszenia środka trwałego /obiektu budowlanego, urządzenia technicznego/ zmieniając przynajmniej jeden z jego początkowych parametrów technicznych oraz zwiększając jego wartość początkową.

Parametry techniczne, które zgodnie z ww. pismem najczęściej zmienia się w wyniku modernizacji w przypadku Spółki to: średnica gazociągu, trasa jego przebiegu, ciśnienie i ilość przesyłanego gazu /zwiększenie ilości/, przepustowość. Jednocześnie Spółka wskazała swoje stanowisko w zakresie powstania obowiązku podatkowego z tytułu podatku od nieruchomości od zmodernizowanej sieci. Zgodnie ze stanowiskiem Spółki w przedmiocie sprawy obowiązek podatkowy przy nie zmienionym sposobie wykorzystywania gazociągów itp. budowli, skutkuje z dniem 1 stycznia roku następującego po roku, w którym zakończono jej modernizację.

W stanie faktycznym opisanym przez Spółkę nie mamy do czynienia ze zmianą sposobu wykorzystania przedmiotu opodatkowania w rozumieniu art. 6 ust. 3 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (tj. Dz. U. z 2002 r. Nr 9, poz. 84 ze zm.). Z pisma Spółki wynika, iż budowla - sieć gazowa jest eksploatowana cały czas w ten sam sposób tj. służy do przesyłu gazu. Poprzez modernizację sieci zmieniła się natomiast jej wartość początkowa. W myśl art. 4 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych podstawę opodatkowania stanowi dla budowli lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, z zastrzeżeniem ust. 4 i 5 - wartość, o której mowa w przepisach o podatkach dochodowych, ustalona na dzień 1 stycznia roku podatkowego, stanowiąca podstawę obliczenia amortyzacji w tym roku, niepomniejszona o odpisy amortyzacyjne, a w przypadku budowli całkowicie zamortyzowanych - ich wartość z dnia 1 stycznia roku, w którym dokonano ostatniego podpisu amortyzacyjnego. Przywołany powyżej przepis dla zdefiniowania wartości początkowej odsyła do ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tj. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), w szczególności do art. 16g tej ustawy. Art. 16g ust. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych stanowi, iż jeżeli środki trwałe uległy ulepszeniu w wyniku przebudowy, rozbudowy, rekonstrukcji, adaptacji lub modernizacji, wartość początkowa tych środków, ustalona zgodnie z ust. 1 i 3-11, powiększa się o sumę wydatków na ich ulepszenie, w tym także o wydatki na nabycie części składowych lub preferencyjnych, których jednostkowa cena nabycia przekracza 3.500,00 zł. Czytając łącznie powyższe przepisy w opinii tut. organu podatkowego należy uznać, iż modernizacja budowli i wzrost jej wartości w wyniku tej modernizacji nie jest zdarzeniem mającym wpływ na wysokość opodatkowania w danym roku w rozumieniu art. 6 ust. 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Modernizacja budowli wiąże się z pojęciem wartości początkowej budowli, a tę kwestię samodzielnie reguluje art. 4 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych oraz art. 16g ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Oznacza to, iż modernizacja sieci gazowej zwiększy wartość tej budowli, ale zgodnie z regułą zawartą w art. 4 ust. 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych nastąpi to od 1 stycznia danego roku.

W tym stanie rzeczy należało postanowić, jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj