Interpretacja Urzędu Skarbowego w Wolsztynie
ZD-G/443-7/06
z 14 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ZD-G/443-7/06
Data
2006.06.14



Autor
Urząd Skarbowy w Wolsztynie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Procedury szczególne --> Szczególne procedury dotyczące drobnych przedsiębiorstw --> Drobni przedsiębiorcy

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zryczałtowany podatek dochodowy --> Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych --> Rodzaje działalności


Słowa kluczowe
dochód z najmu
garaż
majątek wspólny małżonków
małżonek
oświadczenie o wyborze formy opodatkowania
ryczałt ewidencjonowany
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy podatnik prowadzący wynajem garaży, może wybrać opodatkowanie w formie ryczałtu oraz nie płacić podatku VAT w sytuacji, gdy roczny przychód wynosi około 4.300zł?
Czy całość przychodu z wynajmu nieruchomości, stanowiącej wspólność majątkową małżonków, może być opodatkowana przez jednego z nich?


W dn. 23 marca 2006r. do Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego wpłynął wniosek Podatnika w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Podatnik stwierdził w swoim wniosku, że od 1 maja 2001r. prowadzi wynajem garaży i z tego tytułu płaci kwartalnie zryczałtowany podatek dochodowy (8,5%). Podatnik zwraca się z zapytaniem, czy wynajem garaży można „przerzucić” na żonę. Między małżonkami istnieje wspólność majątkowa. Wnioskodawca wyjaśnia również, że jego małżonka prowadziła wynajem garaży od 01.01.1998r. do 30.04.2001r. Ponieważ w tym czasie nie złożyła stosownego druku VAT-6, przypisano jej podatek VAT wraz z odsetkami za lata 1998-2001. Wobec powyższego Wnioskodawca zwraca się z pytaniem, czy jeżeli żona była podatnikiem VAT z tytułu najmu garaży 5 lat wcześniej, może prowadzić wynajem bez płacenia podatku VAT, płacąc wyłącznie zryczałtowany podatek dochodowy. Dochody z ww. najmu wynoszą rocznie około 4.300zł. Podatnik prosi o wyjaśnienie, czy oprócz pisemnego wniosku o zmianę podatnika należy złożyć jakieś dokumenty. Zdaniem Wnioskodawcy, Podatnik może prowadzić działalność płacąc wyłącznie zryczałtowany podatek dochodowy, nie płacąc podatku VAT, gdyż dochód z najmu wynosi rocznie około 4.300zł. Podatnik uważa także, że oprócz pisemnego wniosku o zmianę podatnika, nie trzeba składać żadnych innych dokumentów.

W odniesieniu do przedstawionego we wniosku stanu faktycznego Naczelnik tut. Urzędu Skarbowego wyjaśnia:

Z treści art. 9a ust. 6 ustawy z dn. 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000r., Nr 14, poz. 176, ze zm.) dochody, osiągane przez podatników ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6, (tj. dochody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz innych umów o podobnym charakterze) są opodatkowane na zasadach, określonych w ustawie, chyba że podatnicy złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemne oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, na zasadach określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.

W myśl art. 6 ust. 1 oraz 1a ustawy z dn. 20 listopada 1998r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.), opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych; opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają również otrzymane lub pozostawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Zgodnie z brzmieniem przepisu art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, ryczałt od przychodów z najmu wynosi 8,5% do kwoty stanowiącej równowartość 4.000 euro (przeliczonej na walutę polską według średniego kursu euro, ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski, obowiązującego w dniu 1 października roku poprzedzającego rok podatkowy), a od nadwyżki ponad tę kwotę ryczałt wynosi 20% przychodów. Natomiast na podstawie art. 12 ust. 11 ww. ustawy, w przypadku osiągania przez małżonków przychodów z najmu, granica wysokości przychodów, opodatkowanych stawką ryczałtu 8,5%, stanowiąca równowartość 4.000 euro, dotyczy łącznie obojga małżonków.

Ustawodawca pozostawia małżonkom, osiągającym przychody z najmu, możliwość wyboru sposobu opodatkowania tego przychodu. Zgodnie bowiem z przepisami art. 12 ust. 5-8 ww. ustawy, przychody z najmu małżonków są dzielone proporcjonalnie między nich i u każdego opodatkowane odrębnie, chyba że złożą pisemne oświadczenie o opodatkowaniu całości przychodu przez jednego z ich. Oświadczenie to należy złożyć właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego najpóźniej do dnia 20 stycznia roku podatkowego, a w przypadku rozpoczęcia osiągania przychodów w trakcie roku podatkowego – w terminie pierwszej wpłaty na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Wybór zasady opodatkowania całości przychodu przez jednego z małżonków, wyrażony w oświadczeniu, obowiązuje za cały dany rok podatkowy, chyba że w wyniku rozwodu albo orzeczenia przez sąd separacji nastąpił podział majątku wspólnego małżonków i przedmiot umowy przypadł temu z małżonków, na którym nie ciążył obowiązek dokonywania wpłat na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że pomiędzy Podatnikiem i jego małżonką istnieje wspólność majątkowa i osiągają przychody z najmu, opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 8,5%. Małżonkowie złożyli oświadczenie, że całość przychodu opodatkowana będzie przez Podatnika.
Z przedstawionego stanu faktycznego nie wynikają przesłanki, które mogłyby doprowadzić do zmiany złożonego oświadczenia, tak więc zgodnie ze złożonym oświadczeniem, w którym wyrażono wolę opodatkowania całości przychodu osiągniętego z najmu przez Podatnika, oświadczenie takie jest ważne przez cały rok podatkowy i nie ma możliwości, aby w ciągu roku podatkowego mogło być zmienione. Brak natomiast przeszkód, aby od następnego roku podatkowego całość przychodu z wynajmu garaży opodatkowana była przez małżonkę Podatnika. W tym celu wystarczy złożenie przez małżonków do 20 stycznia kolejnego roku podatkowego pisemnego oświadczenia o opodatkowaniu całości przychodu przez małżonkę.
Prawidłowe jest także stanowisko Wnioskodawcy odnośnie zwolnienia tego przychodu od podatku od towarów i usług. Zgodnie bowiem z art. 113 ust. 1 ustawy z dn. 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r., Nr 54, poz. 535, z późn. zmianami), zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych, odpowiadającej równowartości 10.000 euro.

Powyższa interpretacja została wydana w oparciu o stan faktyczny, przedstawiony we wniosku Podatnika oraz stan prawny obowiązujący w dniu jej wydania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj