Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Bielany
1432/PP/P/440-66/14a/06/AL
z 23 marca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1432/PP/P/440-66/14a/06/AL
Data
2006.03.23



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Bielany


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki

Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury


Słowa kluczowe
faktura
podatek od towarów i usług
usługi
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Czy wystawiając fakturę firma może na niej podawać Symbol PKWiU 85.14.16-00.00 "Usługi świadczone przez laboratoria medyczne" czy wpisywać badanie DNA i wymieniać dokładnie rodzaj i zakres badania DNA?


P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 14a § 1, § 4, art. 217 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa /t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 ze zm.), § 9 ust 1i 7 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U z 2005 r., nr 95, poz. 798), Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Bielany:


postanowił uznać stanowisko Strony przedstawione w zapytaniu z dnia 20.01.2006r., uzupełnione pismem z dnia 13.03.2006 r. w zakresie danych jakie powinny być umieszczane na fakturach za prawidłowe.


U Z A S A D N I E N I E


Ze stanu faktycznego przedstawionego w zapytaniu wynika, iż Podatnik świadczy usługi polegające na przyjmowaniu zleceń oraz materiału do badań genetycznych. Następnie zleca ich przeprowadzenie laboratoriom, wyniki badań przekazuje swym klientom pobierając całą należność za usługę.Według Strony usługi przez nią wykonywane sklasyfikowane są według symbolu PKWiU 85.14.16-00.00.


Stanowisko Wnioskodawcy:


Zdaniem wnioskodawcy wystawiając fakturę firma ma obowiązek wpisać nazwę wykonanej usługi oraz podać odpowiedni symbol PKWiU przedmiotowej usługi.


Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy:


Zgodnie z § 9 ust 1 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U z 2005 r., nr 95, poz. 798) faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży powinna zawierać co najmniej:1)imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy,2)numery identyfikacji podatkowej sprzedawcy i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 10 i 11,3)dzień, miesiąc i rok albo miesiąc i rok dokonania sprzedaży oraz datę wystawienia i numer kolejny faktury oznaczonej jako FAKTURA VAT, podatnik może podać na fakturze miesiąc i rok dokonania sprzedaży w przypadkach sprzedaży o charakterze ciągłym, 4)nazwę towaru lub usługi,5)jednostkę miary i ilość sprzedanych towarów lub rodzaj wykonanych usług,6)cenę jednostkową towaru lub usługi bez kwoty podatku (cenę jednostkową netto),7)wartość towarów lub wykonanych usług, których dotyczy sprzedaż, bez kwoty podatku (wartość sprzedaży netto)8)stawki podatku,9)sumę wartości sprzedaży netto towarów lub wykonanych usług z podziałem na poszczególne stawki podatku i zwolnionych od podatku oraz niepodlegających opodatkowaniu,10)kwotę podatku od sumy wartości sprzedaży netto towarów(usług),z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku,11)wartość sprzedaży towarów lub wykonanych usług wraz z kwotą podatku (wartość sprzedaży brutto), z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku lub zwolnionych od podatku, lub niepodlegających opodatkowaniu,12)kwotę należności ogółem wraz z należnym podatkiem, wyrażoną cyframi i słownie.

Zgodnie z § 9 ust 7 w przypadku dostawy towarów lub świadczenia usług objętych stawką podatku niższą od określonej w art. 41 ust. 1 ustawy oraz dostawy towarów i świadczenia usług zwolnionych od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 ustawy albo przepisów wydanych na podstawie art. 82 ust. 3 ustawy, dane określone w ust. 1 pkt 4 obejmują również symbol towaru lub usługi, określony w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, chyba że ustawa lub przepisy wykonawcze do ustawy nie powołują tego symbolu. W tym przypadku należy podać przepis, na podstawie którego podatnik stosuje zwolnienie lub obniżoną stawkę podatku.

Zatem w rozpatrywanym przypadku obok nazwy usługi, na fakturze należy podać symbol PKWiU 85.14.16-00.00.
Tutejszy organ podatkowy informuje, iż zgodnie z treścią art. 8 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług, usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej identyfikowane są za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych. Zasadą jest, że zainteresowany podmiot sam klasyfikuje prowadzoną działalność, swoje produkty, towary, środki trwałe i obiekty budowlane według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach wprowadzonych rozporządzeniami Rady Ministrów.

W przypadku trudności w ustaleniu właściwego grupowania zainteresowany podmiot może zwrócić się o wskazanie zaklasyfikowania rodzaju prowadzonej działalności, wyrobu lub usługi, towaru, środka trwałego lub obiektu budowlanego i wydanie opinii interpretacyjnej do Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi, ul. Suwalska 29, 93-176 Łódź. Organy podatkowe uprawnione są jedynie do wskazania, na podstawie przedłożonej przez podatnika klasyfikacji statystycznej, właściwej stawki podatku od towarów i usług, ewentualnie udzielania informacji o zwolnieniu od opodatkowania usług lub towarów. Wyłączną odpowiedzialność za prawidłową pod względem statystycznym jak i podatkowym identyfikację świadczonych usług ponosi podatnik.

Odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę i stan prawny obowiązujący na dzień złożenia wniosku.

Zgodnie z art. 14 b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże ona natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla wnioskodawcy. W przypadku uwzględnienia przez podatnika tej interpretacji ma zastosowanie art. 14 c ustawy Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj