Interpretacja Urzędu Skarbowego w Nysie
PP/443-08/1/06/JJ
z 9 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-08/1/06/JJ
Data
2006.06.09



Autor
Urząd Skarbowy w Nysie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja


Słowa kluczowe
faktura VAT
faktura wewnętrzna
nabycie wewnątrzwspólnotowe
samochód rozmontowany
tłumacz


Pytanie podatnika
Czy faktury VAT (rachunki) wystawione przez zarejestrowanego podatnika VAT UE na terytorium krajów UE lub niezarejestrowanego, potwierdzające nabycia powypadkowych samochodów przeznaczonych do rozbiórki, wymagają tłumacz dokonanych przez tłumacza przysięgłego, czy wystarczy przetłumaczenie we własnym zakresie?


P O S T A N O W I E N I E

Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. -Ordynacja podatkowa (Dz. U z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) w związku ze złożonym w dniu 10.02.2006r. pismem o udzielenie pisemnej interpretacji w podatku od towarów i usług co do zakresu stosowania prawa podatkowego w indywidualnej dotyczącej wymogu tłumaczenia treści faktur dokumentujących nabycie samochodów powypadkowych przeznaczonych do rozbiórki na części od czynnych podatników VAT UE lub zwolnionych z VAT w kraju UE - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nysie stwierdza, że stanowisko Strony przedstawione we wniosku jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego,naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta lub marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach,w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy,udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego,o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia na które przysługuje zażalenie.
W dniu 15 marca 2006r. (uzupełniony dnia 28.03.2006r) do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nysie wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego.

Stan faktyczny przedstawiony we wniosku:
Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Podatnik będąc zarejestrowanym podatnikiem VAT UE, dokonuje:

  1. zakupu na terenie Unii Europejskiej powypadkowych samochodów przeznaczonych do rozbiórki na części od podatników będących podatnikami VAT zarejestrowanymi na terenie kraju w którym dokonywana jest transakcja oraz od podatników nie będących podatnikami VAT.
  2. na podstawie otrzymanych dowodów nabycia sporządza faktury wewnętrzne tłumaczone we własnym zakresie.

Pytanie brzmi:
Czy faktury VAT (rachunki) wystawione przez zarejestrowanego podatnika VAT UE na terytorium krajów UE lub niezarejestrowanego, potwierdzające nabycia powypadkowych samochodów przeznaczonych do rozbiórki, wymagają tłumaczeń dokonanych przez tłumacza przysięgłego, czy wystarczy przetłumaczenie we własnym zakresie.

Stanowisko podatnika:
Zdaniem Podatnika faktury VAT dokumentujące nabycie powypadkowych samochodów towaru od zarejestrowanych podatników VAT UE bądź zwolnionych nie muszą być tłumaczone przez tłumacza przysięgłego ponieważ jest w stanie we własnym zakresie wiarygodnie przetłumaczyć faktury z państw unijnych i na ich podstawie sporządzić stosowne faktury wewnętrzne.



Dokonując oceny prawnej przedstawionego własnego stanowiska Jednostki w jej indywidualnej sprawie Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nysie po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego w piśmie z dnia 15.03.2006r. wyjaśnia co następuje:

Zgodnie z art.5 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr.54,poz.535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju,
  2. eksport towarów,
  3. import towarów,
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju,
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Zgodnie z art. 106 ust. 7 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług faktury wewnętrzne wystawiane są w przypadku czynności wymienionych w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2 ustawy, wewnątrzwspólnotowe nabycia towarów,dostawy towarów,dla której podatnikiem jest ich nabywca,oraz importu usług. Faktury wewnętrzne wystawiane są także dla udokumentowania zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze.

W rozdziale 4 (§8-27) rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym, podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku,wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798 ze zm.) określono szczegółowe zasady wystawienia faktur, dane, które powinny zawierać oraz sposób i okres ich przechowywania.
Powyższe przepisy nie nakładają na Podatnika wymogu tłumaczenia na język polski fakturVAT (rachunków) odnoszących do dostaw lub nabyć realizowanych na terytorium UE.

Należy przy tym zauważyć, iż przepis § 12 ust. 4 rozporządzenia ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003r. (Dz.U. Nr 152, poz. 1475 ze zm.) w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów określa, iż dowód księgowy stanowiący podstawę zapisów w księdze powinien być sporządzony w języku polskim. Treść dowodu musi być pełna i zrozumiała; dopuszczalne jest stosowanie skrótów ogólnie przyjętych. Jeżeli w dowodzie podane jest wartościowe określenie operacji gospodarczej tylko w walucie obcej, podatnik posiadający ten dowód jest obowiązany przeliczyć walutę obcą na złote (...).

W związku z powyższym w świetle zawartych wyjaśnień oraz po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego przez Podatnika Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nysie podziela stanowisko Podatnika w sprawie interpretacji przepisów podatkowych uważając, iż faktury VAT (rachunki) wystawione przez podatników Unii Europejskiej zarejestrowanych do VAT UE lub zwolnionych dla udokumentowania fakturą wewnętrzną przez podatnika na ich terytorium nie mają wymogu tłumaczenia przez tłumacza przysięgłego.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawców oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania niniejszego postanowienia.

Interpretacja nie jest wiążącą dla podmiotu uprawnionego do złożenia wniosku, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawców organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia - art 14b § 1 i §2 Ordynacji podatkowej.

Na postanowienie służy zgodnie z art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nysie w terminie 7 dni od daty otrzymania niniejszego postanowienia.
Zażalenie podlega opłacie skarbowej w znakach skarbowych - art. 1 ust. 1 pkt 1 lit.a ustawy z dnia 09.09.2000r. .(Dz.U z 2004r. nr 253, poz. 2532 ze zm.).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj