Interpretacja Urzędu Skarbowego w Jarocinie
PP/443-10/06
z 8 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-10/06
Data
2006.06.08



Autor
Urząd Skarbowy w Jarocinie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne


Słowa kluczowe
odpłatność
opodatkowanie
specyfikacja istotnych warunków zamówienia (SIWZ)


Pytanie podatnika
Czy odpłatne wydanie istotnych warunków zamówienia w postępowaniu przetargowym nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług ?


Ze złożonego wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji wynika, iż Podatnik wykonując swoje zadania statutowe ma obowiązek dokonywania zakupów towarów i usług w drodze zamówień publicznych. Jednym z etapów zorganizowanego przetargu w drodze zamówień publicznych jest przekazanie oferentom za opłatą specyfikacji istotnych warunków zamówienia. Jest to zbiór dokumentów zawierających m.in.: informacje o przedmiocie zamówienia, sposób przygotowania oferty oraz opis warunków udziału w postępowaniu. Specyfikacja stanowi istotny element każdego z trybów postępowania przetargowego i jest przekazywana odpłatnie zainteresowanemu złożeniem oferty. Cena za udostępnienie specyfikacji nie może przekroczyć wysokości kosztów jej druku i przekazania, co wynika z art. 42 ust. 2 ustawy z dnia 29.01.2004 r. Prawo zamówień publicznych ( Dz.U. Nr 19, poz.177). Zdaniem Podatnika, udostępnianie specyfikacji istotnych warunków zamówienia w ramach procedury przetargowej nie jest ani dostawą towarów, ani świadczeniem usług, zatem nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdza, iż zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz.U.Nr 54, poz. 535 ze zm. ) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają: odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.Pod pojęciem towaru rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. Z kolei Kodeks cywilny w art. 45 definiuje pojęcie "rzeczy" jako przedmiotu materialnego. Przedmiot materialny pozostaje natomiast częścią przyrody na tyle wyodrębnioną, że może być w obrocie traktowana jako dobro samoistne.Zgodnie z ustawą z dnia 29.01.2004 r. Prawo zamówień publicznych ( Dz.U.Nr 19, poz. 177 ze zm. ) zamawiający w ramach prowadzonych przygotowań do postępowania w zakresie zamówień publicznych jest zobowiązany do przygotowania specyfikacji istotnych warunków zamówienia, stanowiącej pewien element, jeden z wielu dokumentów związanych z procedurami zamówień publicznych. Specyfikacje przetargowe przekazywane są nieodpłatnie, z zastrzeżeniem art. 42 ustawy - Prawo zamówień publicznych, zgodnie z którym zamawiający może żądać od wykonawcy zapłaty za ich udostępnienie, jednak w wysokości nieprzekraczającej kosztów jej druku i przekazania.

Wydanie oferentom dokumentu przetargowego nie ma więc charakteru zarobkowego i nie jest wynikiem zawartej w tym celu jakiejkolwiek odrębnej umowy cywilnoprawnej. Nie dochodzi też do obrotu towarem - specyfikacja istotnych warunków zamówienia jest wprawdzie rzeczą ( zestaw formularzy i dokumentów ), ale wytworzoną i udostępnioną przez zamawiającego nie w zakresie prowadzonej działalności, tylko na potrzeby konkretnego, prawem wymaganego postępowania. Specyfikacja przetargowa jako dobro samoistne, nie związane z przetargiem, nie przedstawia też praktycznie żadnej wartości. Nie występuje również świadczenie usługi na rzecz wykonawcy, gdyż to zamawiający podejmuje działania we własnym interesie w celu skutecznego udzielenia zamówienia, umożliwiającego dokonanie zakupu.W związku z powyższym, odpłatne wydanie przez Podatnika specyfikacji istotnych warunków zamówienia nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj