Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Górna
IV-436/3/06
z 19 lipca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
IV-436/3/06
Data
2006.07.19



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Górna


Temat
Podatek od spadków i darowizn --> Przedmiot opodatkowania --> Przedmiot podatku


Słowa kluczowe
roszczenia
wywłaszczenie
zwrot
zwrot nieruchomości


Pytanie podatnika
Czy w przypadku zwrotu wywłaszczonej nieruchomości istnieje obowiązek zapłaty podatku od spadków ?


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź - Górna, działając na podstawie: art. 14a § 4 i 5, art. 169 § 4, art. 216, art. 217, art. 236 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) uznaje stanowisko Podatnika - przedstawione we wniosku z dnia 26 czerwca 2006r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn - za prawidłowe.

Pismem z dnia 26 czerwca 2006 roku (które wpłynęło do tutejszego Urzędu Skarbowego w dniu 27 czerwca 2006r.) wniósł Pan o udzielenie pisemnej informacji czy "w przypadku zwrotu wywłaszczonej nieruchomości istnieje obowiązek zapłaty podatku od spadków".

Z przedstawionego przez Wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, że spadkobierca byłych właścicieli wywłaszczonej nieruchomości (małżonków X), Pan ... zmarł w dniu 11 kwietnia 2005r. Skierowane do niego zawiadomienie z dnia 5 kwietnia 2005r. informujące go o możliwości wystąpienia z wnioskiem dotyczącym zwrotu tej nieruchomości, zostało doręczone jego żonie w dniu 15 kwietnia 2005r.

Art. 136 ust. 3 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997r. o gospodarce nieruchomościami stanowi, że żądanie zwrotu wywłaszczonej nieruchomości przysługuje poprzedniemu właścicielowi lub jego spadkobiercom, przy czym uprawnienie to wygasa w przypadku niezłożenia wniosku w terminie 3 miesięcy od dnia otrzymania zawiadomieniao możliwości zwrotu.

Jako jeden ze spadkobierców zmarłego (jednego ze spadkobierców byłych właścicieli) skorzystał Pan z przysługującego prawa. Na skutek tego Starosta Łódzki Wschodni - decyzją z dnia 15 grudnia 2005r. - orzekł o zwrocie przypadającej Panu części nieruchomości.

Dla rozstrzygnięcia Pana zapytania istotne znaczenie ma fakt, czy roszczenie o zwrot wywłaszczonej nieruchomości stanowi przedmiot spadku po zmarłym. Art. 922 kodeksu cywilnego stanowi, że prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób stosownie do przepisów Księgi Czwartej kodeksu cywilnego. Treść wyżej wymienionego art. 136 ust. 3 ustawy o gospodarce nieruchomościami wskazuje, że uprawnienie do zwrotu wywłaszczonej nieruchomości powstaje z chwilą otrzymania przez byłych właścicieli lub ich spadkobierców zawiadomienia właściwego organu i trwa przez 3 m-ce liczone od daty odbioru tego zawiadomienia.

Biorąc powyższe pod uwagę stwierdzić należy, że - na dzień śmierci Pana ... - nie istniało jeszcze uprawnienie do żądania zwrotu części wywłaszczonej nieruchomości na jego rzecz, gdyż skierowane do niego zawiadomienie odebrała jego żona już po jego śmierci. Uprawnienie to przysługiwało natomiast już Panu na podstawie wyżej wymienionego przepisu art. 136 ust. 3 ustawy o gospodarce nieruchomościami. Skoro jest to Pana uprawnienie, nie stanowi ono przedmiotu spadku po zmarłym.

Niniejsze postanowienie odnosi się wyłącznie do stanu faktycznego przedstawionego we wniosku z dnia 26 czerwca 2006 roku i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj