Interpretacja Podkarpackiego Urzędu Skarbowego
PUS.II/443/39/06/MR
z 1 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PUS.II/443/39/06/MR
Data
2006.06.01



Autor
Podkarpacki Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
cena
kwota należna
obrót
podstawa opodatkowania


Pytanie podatnika
Czy jeżeli na skutek braku dokumentów, potwierdzających, że towary będące przedmiotem WDT opuściły terytorium Polski i dostarczone zostały na terytorium innego państwa członkowskiego UE, spółka traktuje dokonane dostawy jak dostawy krajowe, podatek VAT należny należy liczyć tzw. metodą "w stu" czy też tzw. metodą "od stu"?


Działając na podstawie art. 14a § 1 w związku z § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) - w odpowiedzi na zapytanie Podatnika z dnia 21.04.2006 r. dotyczące metody obliczenia należnego podatku VAT tzw. metodą "w stu," czy też metodą "od stu" w przypadku braku dokumentów potwierdzających, że towary będące przedmiotem WDT opuściły terytorium Polski i dostarczone zostały na terytorium innego państwa członkowskiego UE, Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie postanawia uznać stanowisko Podatnika zawarte w przedmiotowej sprawie za nieprawidłowe.

Pismem z dnia 21.04.2006 r. Podatnik prowadzący działalność pod firmą R. Sp. z o.o. zwrócił się do Naczelnika Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie z prośbą dotyczącą interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług. Z przedstawionego przez Podatnika stanu faktycznego zawartego we wzmiankowanym na wstępie piśmie wynika, iż Spółka dokonuje wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów na rzecz nabywcy posługującego się ważnym numerem identyfikacji podatkowej dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych, nadanym przez organy podatkowe w państwie jego rezydencji podatkowej. W momencie składania deklaracji, Spółka nie posiadała dokumentów, potwierdzających, że towary będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów faktycznie opuściły terytorium Polski i dostarczone zostały do nabywcy na terytorium innego państwa UE. Z uwagi na brak przedmiotowych dokumentów Spółka traktuje wewnątrzwspólnotową dostawę towarów jako dostawę na terytorium kraju, stosując stawkę podatku w wysokości 22%. W celu obliczenia należnego podatku Spółka posługuje się tzw. metodą "od stu." Pismem z dnia 29.05.2006 r., będącym uzupełnieniem pisma z dnia 26.04.2006 r. Podatnik dokonał uzupełnienia stanu faktycznego stwierdzając, iż cyt. "kwota netto na fakturze WDT jest równocześnie kwotą brutto (kwotą należności od kontrahenta)."

Wątpliwości Podatnika dotyczą kwestii cyt. "Czy jeżeli na skutek braku dokumentów, potwierdzających, że towary będące przedmiotem WDT opuściły terytorium Polski i dostarczone zostały na terytorium innego państwa członkowskiego UE, Spółka traktuje dokonane dostawy jak dostawy krajowe, podatek VAT należny należy liczyć tzw. metodą "w stu" czy też tzw. metodą "od stu?". Zdaniem Podatnika z uwagi na zapis art. 29 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług w przypadku braku dokumentów pozwalających Spółce zastosować stawkę podatku 0% z tytułu wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów prawidłową metodą do obliczenia należnego podatku VAT jest tzw. metoda "od stu".

Biorąc pod uwagę przedstawiony powyżej stan faktyczny, Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie, zważył, co następuje:

Zgodnie z zapisem art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług - wzmiankowanej na wstępie, zwanej dalej ustawą - podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy.

Odnosząc powyższe unormowanie prawne do wątpliwości Podatnika dotyczących obliczenia należnego podatku VAT w przedstawionym przez Jednostkę stanie faktycznym należy stwierdzić, iż w niniejszym przypadku istotnym jest określenie podstawy opodatkowania. W myśl zapisu art. 29 ust. 1 ww. ustawy podstawą opodatkowania jest obrót, którym jest, co do zasady, kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku, czyli zasadniczo ustalona cena pomniejszona o należny VAT. Z kolei zgodnie z przepisem art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 5.07.2001 r. o cenach (Dz. U. z 2001 r. Nr 97, poz. 1050 ze zm.) ceną jest wartość wyrażona w jednostkach pieniężnych, którą kupujący obowiązany jest zapłacić przedsiębiorcy za towar. W cenie uwzględnia się m. in. VAT, jeżeli na podstawie odrębnych przepisów sprzedaż towaru podlega obciążeniu tym podatkiem. Zatem, cena w rozumieniu ustawy o cenach, obejmuje podatek VAT i powinna być, co do zasady, traktowana jako cena brutto, co oznacza, że podatek VAT w takich przypadkach należy ustalać tzw. metodą "w stu" przyjmując, że jest on zawarty w żądanej od zagranicznego kontrahenta cenie.

Mając na uwadze powyższe, należy stwierdzić, iż z uwagi na fakt, że cena zawarta na fakturze dokumentującej wewnątrzwspólnotową dostawę towarów jest ceną brutto, gdyż jak twierdzi sam Podatnik, cyt. "kwota netto na fakturze WDT jest równocześnie kwotą brutto (kwotą należności od kontrahenta)" - pismo Podatnika z dnia 29.05.2006 r. (data wpł. pisma do tut. organu podatkowego) w odniesieniu do zapisu art. 29 ust. 1 ustawy o podatku od towar i usług oraz przepisu art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy o cenach, podatek VAT winien być obliczony tzw. metodą "w stu".



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj