Interpretacja Pomorskiego Urzędu Skarbowego
VI/443-15/06/JD
z 13 kwietnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
VI/443-15/06/JD
Data
2006.04.13



Autor
Pomorski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
maszyny rolnicze
podatek od towarów i usług
sprzedaż
stawki podatku
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Podatnik zwraca się z zapytaniem, jaką stawkę podatku powinien zastosować przy sprzedaży przedmiotowych maszyn?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika l.dz. 5/06 z dnia 13.01.2006 r. (data wpływu do tut. Urzędu dnia 17.01.2006 r.), uzupełnionego pismem l.dz. 7/06 z dnia 06.02.2006 r., o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania stawką podatku 0 % sprzedaży maszyn rolniczych, nabytych w drodze leasingu finansowego w 2000 r., w świetle ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT,

stwierdza, że :

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Podatnik nabył na podstawie leasingu finansowego maszyny rolnicze. W listopadzie 2000 r. otrzymał od leasingodawcy fakturę VAT potwierdzającą dokonanie dostawy towarów, w której opodatkowano przedmiotową sprzedaż stawką podatku w wysokości 0 %. Po upływie terminu, na jaki została zawarta umowa leasingu, nastąpił wykup maszyn przez Podatnika - również z zastosowaniem stawki podatku 0 %. Obecnie zamierza on dokonać sprzedaży części zakupionych maszyn rolniczych.

Podatnik zwraca się z zapytaniem, jaką stawkę podatku powinien zastosować przy sprzedaży tych maszyn.

W opinii Podatnika, przy zakupie maszyn nabył on prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, jednakże z uprawnienia tego nie skorzystał z uwagi na stawkę podatku 0 %.

Zdaniem Podatnika, wobec powyższego, powinien sprzedając przedmiotowe maszyny rolnicze zastosować stawkę podatku w wysokości 0 %.

Po przeanalizowaniu zaprezentowanego we wniosku stanu faktycznego oraz stanowiska wnioskodawcy, mając na uwadze obowiązujące przepisy prawa tut. Organ podatkowy stwierdza, co następuje :

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Podatnik nabył w listopadzie 2000 r. na podstawie leasingu finansowego maszyny rolnicze. Leasingodawca wystawił fakturę VAT potwierdzającą dokonanie dostawy towarów, w której opodatkował przedmiotową sprzedaż stawką podatku w wysokości 0 %. Po upływie terminu, na jaki została zawarta umowa leasingu, nastąpił wykup maszyn przez Podatnika - również z zastosowaniem stawki podatku 0 %. Obecnie zamierza on dokonać sprzedaży części zakupionych maszyn rolniczych.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy o VAT przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

W myśl art. 41 ust. 1 ustawy o VAT stawka podatku wynosi 22 %, z zastrzeżeniem ust. 2 - 12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze - przez towary używane rozumie się m.in. towary (nie będące budynkami, budowlami lub ich częściami), z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku.

Zatem zgodnie z powyższym przepisem sprzedaż towarów nie będzie korzystała ze zwolnienia, jeśli:

  • okres używania przez podatnika towaru, którego dostawy następnie dokonuje wyniósł co najmniej pół roku, lecz podatnikowi temu przysługiwało prawo do odliczenia podatku od towarów i usług przy jego nabyciu,

bądź

  • okres używania przez podatnika dokonującego dostawy towarów wyniósł mniej niż pół roku niezależnie od tego, czy podatnik miał prawo do odliczenia podatku naliczonego przy jego nabyciu.

Przedmiotowe maszyny rolnicze były używane przez Podatnika przez okres dłuższy niż pół roku - Podatnik nabył je w 2000 r.

Kwestią wymagającą rozstrzygnięcia jest stwierdzenie, czy Podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego zawartego w fakturze dokumentującej nabycie tych maszyn.

Transakcje leasingu finansowego oraz wykupu zostały dokonane pod rządami ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 11, poz. 50 ze zm.), która obowiązywała do dnia 30 kwietnia 2004 r.

Dostawę przedmiotowych maszyn rolniczych leasingodawca opodatkował stawką podatku w wysokości 0 %. Zgodnie bowiem z:

  • § 61 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 1999 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 109, poz. 1245 ze zm.) obowiązującego do dnia 25 marca 2002 r., - "maszyny rolnicze o symbolu SWW 082",
  • § 59 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 27, poz. 268 ze zm.) obowiązującego od dnia 26 marca 2002 r. - "maszyny rolnicze o symbolu PKWiU ex 29.32 z pewnymi wyłączeniami",

  • podlegały (ich sprzedaż) opodatkowaniu stawką podatku od towarów i usług w wysokości 0 %.

Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, że towar będący przedmiotem zakupu (leasingu finansowego) był towarem opodatkowanym, przy dostawie którego podatek naliczony wynosił 0 zł.

Fakt wystąpienia na etapie dostawy podatku naliczonego ma istotne znaczenie w sytuacji, gdy następnie dochodzi do sprzedaży tego towaru jako towaru używanego.

Stosownie bowiem do art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT zwalnia się od podatku dostawę towarów pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

W przypadku wystąpienia podatku naliczonego w kwocie 0 zł nie dochodzi do realizacji prawa podatnika do obniżenia podatku należnego. Podatnik - leasingobiorca nie mógł obniżyć podatku należnego.

Zatem sprzedaż przedmiotowych maszyn rolniczych jest zwolniona od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 ustawy o VAT, ponieważ stanowią one towar używany, przy nabyciu którego nie przysługiwało Podatnikowi prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj