Interpretacja Podkarpackiego Urzędu Skarbowego
PUS.II/443/32/06/MB
z 27 kwietnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PUS.II/443/32/06/MB
Data
2006.04.27



Autor
Podkarpacki Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Zwrot podatku

Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Obowiązek podatkowy w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów i w wewnatrzwspólnotowym nabyciu towarów --> Obowiązek podatkowy w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów i w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów


Słowa kluczowe
dostawa wewnątrzwspólnotowa
faktura
stawka preferencyjna podatku
zaliczka


Pytanie podatnika
Wątpliwości wnioskodawcy dotyczą możliwości zastosowania stawki podatku 0% na otrzymaną zaliczkę, w sytuacji, gdy nie przedstawi on w urzędzie skarbowym stosownego zabezpieczenia majątkowego.


Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 20 ust. 3 oraz art. 87 ust. 3a ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), w odpowiedzi na pismo z dnia 8.02.2006 r., znak DF/530/2006 (z datą wpływu do tut. urzędu 10.02.2005r.), w sprawie udzielenia informacji o zakresie i sposobie zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie postanawia uznać stanowisko Wnioskodawcy przedstawione w stanie faktycznym zawartym w ww. piśmie za prawidłowe.

W piśmie z dnia 8.02.2006 r., Podatnik zwrócił się z wnioskiem o udzielenie interpretacji przepisów prawa podatkowego w sprawie zastosowania właściwej stawki podatku do zaliczki otrzymanej na poczet przyszłej dostawy wewnątrzwspólnotowej. Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą możliwości zastosowania stawki podatku 0% na otrzymaną zaliczkę, w sytuacji, gdy nie przedstawi on w urzędzie skarbowym stosownego zabezpieczenia majątkowego.

Zdaniem Wnioskodawcy, wartość otrzymanej zaliczki wykazuje się w deklaracji VAT-7 oraz w informacji podsumowującej z zastosowaniem stawki podatku 0% jako wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

Biorąc pod uwagę powyższe, Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie stwierdza, co następuje:

Stosownie do przepisu art. 20 ust. 3 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) zwanej dalej ustawą, jeżeli przed dokonaniem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów otrzymano całość lub część ceny, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury potwierdzającej otrzymanie całości lub części ceny. Zastosowanie do otrzymanej zaliczki zerowej stawki podatku budzi pewne wątpliwości, związane z warunkami, jakie wprowadził ustawodawca w przepisie art. 42 ustawy. Zgodnie z ust. 2 tego przepisu ustawy, warunkiem dla zastosowania zerowej stawki w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów jest posiadanie przez dostawcę odpowiednich dokumentów potwierdzających dostarczenie towarów do nabywcy w innym kraju UE. Jak wiadomo, nie ma możliwości spełnienia powyższego warunku przy zaliczce, która otrzymywana jest przed dostawą towarów. Jednocześnie w przepisach prawa podatkowego brak jest precyzyjnego określenia stawki, według której ma być opodatkowana zaliczka na poczet wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.

Wobec powyższego należy odnieść się do art. 87 ust. 3a ustawy, w myśl którego do obrotu, o którym mowa w ust. 3 (limit zwrotu różnicy podatku przysługującego w terminie 60 dni), wlicza się obrót z tytułu otrzymania należności, dla którego obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 19 ust. 12 albo art. 20 ust. 3, pod warunkiem przedstawienia w urzędzie skarbowym zabezpieczenia majątkowego w kwocie odpowiadającej kwocie podatku jaka byłaby należna gdyby obrót ten dotyczył dostawy towarów na terytorium kraju, do czasu przedstawienia dokumentów potwierdzających eksport towarów albo wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, objętych tą należnością. Oznacza to, iż przedstawienie zabezpieczenia jest niezbędne do wykazania tegoż obrotu w deklaracji VAT-7 za okres rozliczeniowy, w którym otrzymano zaliczkę, jako wpływającego na możliwość uzyskania zwrotu w terminie 60 a nie 180 dni. Opierając się na wykładni systemowej i celowościowej powołanego przepisu art. 87 ust. 3a ustawy, należy stwierdzić, że jeżeli zaliczka nie miałaby być objęta stawką 0%, nie powstawałby podatek naliczony do zwrotu. Ponadto przepisy, określając kwotę zabezpieczenia, wskazują na jego wysokość odpowiadającą kwocie podatku, jaka powstałaby, gdyby zaliczki podlegały opodatkowaniu stawkami krajowymi. Użycie trybu przypuszczającego - "byłaby należna" - wskazuje na to, że w tym przypadku nie ma opodatkowania stawkami krajowymi, lecz stawką 0%, w związku z czym nie ma kwoty należnego podatku. Ta regulacja zatem wyraźnie wskazuje na opodatkowanie zaliczki stawką 0%.

Stosownie do powyższego, Spółka zobowiązana jest do wystawiania faktur ze stawką 0% dokumentujących otrzymanie zaliczek na poczet wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów i przekazania tych faktur kontrahentowi z UE. Ponadto Spółka powinna wykazać przedmiotową transakcję w deklaracji VAT - 7 oraz w informacji podsumowującej jako wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj