Interpretacja Urzędu Skarbowego w Olkuszu
PDF1_415_5_06-1
z 10 kwietnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDF1_415_5_06-1
Data
2006.04.10



Autor
Urząd Skarbowy w Olkuszu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Szczególne zasady ustalania dochodu


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
rezerwy na wierzytelności nieściągalne
ryczałt ewidencjonowany
wierzytelności nieściągalne


Pytanie podatnika
Czy prowadząc podatkową księgę przychodów i rozchodów możnazaliczyć w koszty wierzytelność, która została uznana postanowieniemkomornika za nieściągalną i postępowanie egzekucyjne zostałoumorzone a sama wierzytelność została zaliczona do przychodów wokresie gdy prowadzona była ewidencja przychodów dlaryczałtowców?
Czy zmiana formy opodatkowania nie stanowi przeszkody do zaliczeniawierzytelności w koszty działalności gospodarczej?


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olkuszu działając na podstawie art. 14a § 1oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr. 8 z 2005 r. poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Pana ... data wpływu do tutejszego organu 10.02.2006 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę we wniosku z dnia 30.09.2005 r. będący przedmiotem analizy organu podatkowego:
Podatnik od 01.01.2004 r. opodatkowany jest na zasadach ogólnych, prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów.
W 2002 r. Pan ...prowadził działalność opodatkowaną zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów ewidencjonowanych.
W ewidencji przychodów zaksięgował należność od kontrahenta i od tego przychodu odprowadził podatek zryczałtowany.Należności tej podatnik nie otrzymał od kontrahenta.Zgodnie z Postanowieniem Komornika Sądu Rejonowego Rewiru ... przy Sądzie Rejonowym wierzytelność ta została uznana za nieściągalną i postępowanie egzekucyjne zostało umorzone.

Pytanie podatnika:
Podatnik zwraca się z zapytaniem, czy prowadząc podatkową księgę przychodów i rozchodów można zaliczyć w koszty wierzytelność, która została uznana postanowieniem komornika za nieściągalną i postępowanie egzekucyjne zostało umorzone, a sama wierzytelność została zaliczona do przychodów w okresie gdy prowadzona była ewidencja przychodów dla ryczałtowców?
Czy zmiana formy opodatkowania nie stanowi przeszkody do zaliczenia wierzytelności w koszty działalności gospodarczej?

Stanowisko pytającego:
Podatnik uważa, że zmiana formy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych nie stanowi przeszkody do zaliczenia w/w nieściągalnej wierzytelności do kosztów uzyskania przychodów.

Ocena prawna stanowiska pytającego ,dotycząca stanu faktycznego wynikającego z treści wniosku:
Przepis art. 23 ust. 1 pkt. 20 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. Nr. 14 poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2006 r. stanowi: Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów: wierzytelności odpisanych jako nieściągalne, z wyjątkiem takich wierzytelności nieściągalnych, które uprzednio i na podstawie art. 14 zostały zarachowane jako przychody należne i których nieściągalność została uprawdopodobniona.
Z przepisu z art. 6 pkt. 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr. 144, poz. 930 ze zm.) wynika iż,opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o którychmowa w art. 14 ustawy o podatku dochodowym (...).
Zgodnie z art. 23 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych cyt. powyżej za wierzytelności, o których mowa w ust. 1 pkt 20 uważa się te wierzytelności których nieściągalność została udokumentowana:
1) postanowieniem o nieściągalności, uznanym przez wierzyciela jako odpowiadające stanowi faktycznemu, wydanym przez właściwy organ postępowania egzekucyjnego albo
2) postępowaniem sądu o:
a) oddaleniu wniosku o ogłoszenie upadłości obejmującej likwidację majątku, gdy majątek niewypłacalnego dłużnika nie wystarcza na zaspokojenie kosztów postępowania lub
b) umorzeniu postępowania upadłościowego obejmującego likwidację majątku, gdy zachodzi okoliczność, o której mowa w lit. a), lub
c) ukończeniu postępowania upadłościowego obejmującego likwidację majątku, albo
2) protokołem sporządzonym przez podatnika, stwierdzającym, że przewidywane koszty procesowe i egzekucyjne związane z dochodzeniem wierzytelności byłyby równe albo wyższe od tej kwoty.

Z treści pisma podatnika, oraz przedstawionego Postanowienie Komornika Sądowego Rewiru ... przy Sądzie Rejonowym w ... z dn.30.12.2005 r.... z którego wynika, iż postępowanie egzekucyjne wobec dłużnika zostało umorzone ze względu na fakt, iż wierzyciel nie wskazał żadnego majątku ruchomego, nieruchomego ani prawa majątkowego, z którego należy przeprowadzić egzekucję w związku z czym egzekucja stała się bezskuteczna.
Tutejszy organ podatkowy po uwzględnieniu okoliczności przedstawionych we wniosku podatnika, w oparciu o obowiązujące przepisy podatkowe, które w opinii tutejszego organu, spełnia Pan w całości, stoi na stanowisku, że mimo zmiany formy opodatkowania z ryczałtu ewidencjonowanego na zasady ogólne - nie ma przeszkody do zaliczenia w/w wierzytelności do kosztów uzyskania przychodu w podatkowej księdze przychodów i rozchodów.
W związku z powyższym, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olkuszu uprzejmie informuje, że podziela stanowisko podatnika w wyżej poruszonej kwestii.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organypodatkowe i organy kontroli skarbowej,
- w dacie wydania postanowienia nie toczy się wobec wnioskodawcy postępowanie podatkowe i kontrola podatkowa.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Olkusz u w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj