Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Bielany
1432/PP/P/440-60/14a/06/AL
z 8 marca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1432/PP/P/440-60/14a/06/AL
Data
2006.03.08



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Bielany


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe


Słowa kluczowe
odliczenie podatku od towarów i usług
paliwo
podatek od towarów i usług
samochód specjalistyczny


Pytanie podatnika
Czy postępuję prawidłowo nie stosując odliczenia podatku VAT od zakupu paliwa do samochodów specjalnych - pogrzebowych ?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1, § 4, art. 217 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa /t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 ze zm.), art.86 ust. 4, 5, art.88 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11.03.2004r. (Dz. U. z 2004 r. Nr 54 poz. 535 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Bielany:postanowił uznać stanowisko Strony przedstawione w zapytaniu z dnia 25.01.2006r., w zakresie odliczania paliwa od samochodów pogrzebowych za prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Ze stanu faktycznego przedstawionego w zapytaniu wynika, iż Podatnik świadczy usługi pogrzebowe. Dla potrzeb wykonywanej działalności użytkuje dwa samochody wprowadzone do ewidencji środków trwałych. Pojazdy te są zarejestrowane jako samochody specjalne- pogrzebowe i posiadają świadectwa homologacji jako samochody ciężarowe przerobione na specjalne - pogrzebowe.

Stanowisko Wnioskodawcy:

Zdaniem wnioskodawcy nie przysługuje mu prawo do odliczenia paliwa do samochodów specjalnych- pogrzebowych, gdyż pojazdy te nie są wymienione w załączniku nr 9 do Ustawy o podatku od towarów i usług.

Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy:

Zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 3 Ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54 poz. 535 ze zm.) obniżenia kwoty lub zwrotu róznicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3, tj. pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony.

Jednocześnie ustawodawca przewidział odstępstwa od przedstawionej wyżej zasady ogólnej, a mianowicie wprowadzono możliwość odliczania VAT naliczonego od paliwa w przypadku samochodów, które spełniają warunki określone w art. 86 ust. 4 ustawy ( bez względu na dopuszczalną masę całkowitą oraz kwalifikację w homologacji, bądź dowodzie rejestracyjnym).

Zgodnie z art. 86 ust. 4 ww. ustawy są to:
1) pojazdy samochodowe mające jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą, klasyfikowane na podstawie przepisów prawa o ruchu drogowym do podrodzaju: wielozadaniowy, van,
2) pojazdy samochodowe mające więcej niż jeden rząd siedzeń, które oddzielone są od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą i u których długość części przeznaczonej do przewozu ładunków, mierzona po podłodze od najdalej wysuniętego punktu podłogi pozwalającego postawić pionową ścianę lub trwałą przegrodę pomiędzy podłogą a sufitem do tylnej krawędzi podłogi, przekracza 50 % długości pojazdu ; dla obliczenia proporcji, o której mowa w zdaniu poprzednim, długość pojazdu stanowi odległość pomiędzy dolną krawędzią przedniej szyby pojazdu a tylną krawędzią podłogi części pojazdu przeznaczonej do przewozu ładunków, mierzona w linii poziomej wzdłuż pojazdu pomiędzy dolną krawędzią przedniej szyby a punktem wyprowadzonym w pionie od tylnej krawędzi podłogi części pojazdu przeznaczonej do przewozu ładunków ;
3) pojazdy samochodowe, które mają otwartą część przeznaczoną do przewozu ładunków,
4) pojazdy samochodowe, które posiadają kabinę kierowcy i nadwozie przeznaczone do przewozu ładunków jako konstrukcyjnie oddzielnie elementy pojazdu.
5) pojazdów samochodowych będących pojazdami specjalnymi w rozumieniu przepisów prawa o ruchu drogowym o przeznaczeniach wymienionych w załączniku nr 9 do ustawy;
6) pojazdów samochodowych konstrukcyjnie przeznaczonych do przewozu co najmniej 10 osób łącznie z kierowcą- jeżeli z dokumentów wydanych na podstawie przepisów prawa o ruchu drogowym wynika takie przeznaczenie;
7) przypadków, gdy przedmiotem działalności podatnika jest:
a) odsprzedaż tych samochodów (pojazdów) lub
b) oddanie w odpłatne używanie tych samochodów ( pojazdów) na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze, i te samochody (pojazdy) są przez podatnika przeznaczone wyłącznie do wykorzystania na te cele przez okres nie krótszy niż sześć miesięcy.

Jednakże zgodnie z art. 86 ust. 5 Ustawy o podatku od towarów i usług, spełnienie wymagań dla pojazdów samochodowych określonych w art. 86 ust. 4 pkt 1-4 stwierdza się na podstawie dodatkowego badania technicznego przeprowadzonego przez okręgową stację kontroli pojazdów, potwierdzonego zaświadczeniem wydanym przez tę stację, oraz dowodu rejestracyjnego pojazdu, zawierającego właściwą adnotację o spełnieniu tych wymagań. Kopię zaświadczenia należy dostarczć, w terminie 14 dni od dnia jego otrzymania, do naczelnika urzędu skarbowego.

Dopiero po spełnieniu powyższych warunków, podatnikowi będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie paliwa do tych pojazdów.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż podatnik użytkuje samochody specjalne (pogrzebowe) o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony. Biorąc pod uwagę powyższe uregulowania należy stwierdzić, iż samochody te nie spełniają warunku o którym mowa w art.86 ust 4 pkt 5 ustawy o VAT. Prawo obniżenia kwoty podatku należnego o naliczony stosuje się do nabywanych paliw silnikowych wykorzystywanych do pojazdów samochodowych będących pojazdami specjalnymi w rozumieniu przepisów prawa o ruchu drogowym, ale tylko dla pojazdów wymienionych w załączniku nr 9 do ustawy. Przedmiotowe samochody , mimo iż posiadają status pojazdów specjalnych, nie zostały uwzględnione w załączniku nr 9 do ustawy o podatku od towarów i usług.

Wobec powyższego podatnikowi nie przysługuje prawo odliczenia podatku naliczonego przy zakupie paliwa do tychże samochodów.

Należy jednak podkreślić, iż podatnikowi będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku od zakupu paliwa wykorzystywanego do tych pojazdów, pod warunkiem uzyskania stosownego zaświadczenia z okręgowej stacji kontroli pojazdów, o którym mowa w art. 86 ust. 5 ustawy o VAT.

Odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę i stan prawny obowiązujący na dzień złożenia wniosku.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj