Interpretacja Pomorskiego Urzędu Skarbowego
PV/443-6/VI/2006/JD
z 7 lutego 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PV/443-6/VI/2006/JD
Data
2006.02.07



Autor
Pomorski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług --> Miejsce świadczenia usług


Słowa kluczowe
miejsce świadczenia usług
Numer Identyfikacji Podatkowej
podatek od towarów i usług
usługi na majątku rzeczowym


Pytanie podatnika
Podatnik zwraca się z zapytaniem, czy jako zarejestrowany w kraju podatnik VAT czynny może podawać podmiotowi świadczącemu w kraju usługę uszlachetniania na ruchomym majątku rzeczowym numer identyfikacji podatkowej, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej w Niemczech i tym samym opodatkowywać tę usługę w Niemczech przy spełnieniu pozostałych warunków takiego opodatkowania.


POSTANOWIENIE

Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 03.11.2005 r. (data wpływu do Urzędu Skarbowego w Starogardzie Gdańskim 07.11.2005 r., przekazanego za pismem nr PP/448/10179/1/05 do tut. Urzędu w dniu 06.01.2006 r.), reprezentowanego przez Pełnomocnika, o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie możliwości podania przez nabywcę (podatnika zarówno podatku od towarów i usług jak i podatku od wartości dodanej) świadczącemu usługę na ruchomym majątku rzeczowym numeru, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej, oraz ustalenia miejsca opodatkowania tej usługi, w świetle ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT,

stwierdza, że :

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą na terytorium Niemiec i jest jednocześnie zarejestrowany w Rzeczypospolitej Polskiej oraz Niemczech jako podatnik podatku od towarów i usług (wartości dodanej) dla celów dostaw i nabyć wewnątrzwspólnotowych.

Podatnik zleca firmom polskim świadczenie usług (przerobu i montażu) na towarach (materiałach) do niego należących. Przedmiotowe towary są przemieszczane na terytorium kraju z terytorium innych państw członkowskich Wspólnoty, a po wykonaniu na nich usług wywiezione poza terytorium RP w ciągu 30 dni od daty wykonania usługi. Towary wracają do siedziby Podatnika w Niemczech lub do innych odbiorców w państwach członkowskich, przy czym umowy dostawy towarów, w których Podatnik występuje jako dostawca (sprzedający), zawierane są z odbiorcami towarów w Niemczech. Firmy polskie traktują wykonywane usługi jako opodatkowane w Niemczech usługi na ruchomym majątku rzeczowym.

Podatnik zwraca się z zapytaniem, czy jako zarejestrowany w kraju podatnik VAT czynny może podawać podmiotowi świadczącemu w kraju usługę uszlachetniania na ruchomym majątku rzeczowym numer identyfikacji podatkowej, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej w Niemczech i tym samym opodatkowywać tę usługę w Niemczech przy spełnieniu pozostałych warunków takiego opodatkowania.

Zdaniem Podatnika, przepis art. 28 ust. 7 ustawy o VAT nie uzależnia miejsca opodatkowania, w państwie członkowskim innym niż Polska, usług na ruchomym majątku rzeczowym świadczonych na terytorium kraju od braku rejestracji usługobiorcy w Polsce jako podatnika czynnego VAT, lecz od rejestracji usługobiorcy w państwie członkowskim Wspólnoty innym niż terytorium państwa członkowskiego, na którym usługi są wykonywane. Oznacza to, zdaniem Podatnika, że może on podawać numer identyfikacji podatkowej, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej w Niemczech i czynności wykonywane przez polskie firmy będą opodatkowane w Niemczech.

Po przeanalizowaniu zaprezentowanego we wniosku stanu faktycznego oraz stanowiska wnioskodawcy, mając na uwadze obowiązujące przepisy prawa tut. Organ podatkowy stwierdza, co następuje :

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Podatnik zleca firmom polskim świadczenie usług przerobu i montażu na towarach (materiałach) do niego należących. Przedmiotowe towary, należące do Podatnika, są przemieszczane na terytorium kraju z terytorium Wspólnoty, a po wykonaniu na nich usług wywiezione poza terytorium RP w ciągu 30 dni od daty wykonania usługi. Towary wracają na terytorium państw członkowskich, z których zostały pierwotnie wywiezione (do siedziby Podatnika w Niemczech lub do nabywców w państwach członkowskich). Podatnik prowadzi działalność gospodarczą na terenie Niemiec i jest jednocześnie zarejestrowany w Rzeczypospolitej Polskiej i w Niemczech jako podatnik podatku od towarów i usług (wartości dodanej) dla celów dostaw i nabyć wewnątrzwspólnotowych. Firmy polskie traktują wykonywane usługi jako opodatkowane w Niemczech usługi na ruchomym majątku rzeczowym.

W myśl art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Miejsce świadczenia usług, zdefiniowane zostało w art. 27 ust. 1 ustawy o VAT jako miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2 - 6 i art. 28.

Zgodnie z zasadą wynikającą z art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. d) ustawy o VAT w przypadku świadczenia usług na ruchomym majątku rzeczowym - miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie usługi są faktycznie świadczone, z zastrzeżeniem art. 28.

Przedstawiony przez Podatnika stan faktyczny wymaga, aby wyjaśnić wskazane pojęcie "usług na ruchomym majątku rzeczowym", wymienione w art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. d) ustawy o VAT, które nie zostało zdefiniowane w ustawie o VAT. W oparciu o wykładnię językową przez omawiane usługi należy rozumieć wszelkie usługi, w wyniku których następuje wytworzenie nowego produktu z powierzonych materiałów, jego przerobienie lub ulepszenie, przy czym podatnik świadczący usługę nie jest właścicielem towaru powierzonego ani towaru wytworzonego, przerobionego lub ulepszonego. W takim przypadku należność usługodawcy obejmuje wyłącznie samą wartość usługi.

Do usług na ruchomym majątku rzeczowym należy zatem zaliczyć wszelkiego rodzaju prace montażowe, remontowe, naprawcze i modernizacyjne związane z rzeczami ruchomymi - którymi są towary (materiały) należące do Podatnika (usługobiorcy).

Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, iż polski usługodawca będzie świadczył na rzecz Podatnika usługi, o których mowa w art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. d) ustawy o VAT.

W myśl art. 28 ust. 7 ustawy o VAT, w przypadku usług, o których mowa w art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. c) i d), świadczonych dla nabywcy, który podał wykonującemu te usługi numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego, na którym usługi są wykonywane, miejscem świadczenia usług jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy usługi ten numer, pod warunkiem że towary po wykonaniu tych usług zostaną wywiezione z terytorium państwa członkowskiego, na którym usługi te zostały faktycznie wykonane.

W przypadku gdy usługodawcą jest podatnik, o którym mowa w art. 15, przepis ust. 7 stosuje się, jeżeli towary po wykonaniu usług zostaną niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 30 dni od wykonania na nich usług, wywiezione poza terytorium kraju (art. 28 ust. 8 ustawy o VAT).

Wskazane przepisy art. 28 ust. 7 ustawy o VAT mają zastosowanie w niniejszym stanie faktycznym (warunek o wywozie towarów poza terytorium kraju w terminie 30 dni od dnia wykonania usługi jest również spełniony), ponieważ nabywca usług (Podatnik) podał świadczącemu usługę numer, o którym mowa powyżej. W związku z powyższym miejscem świadczenia (opodatkowania) przedmiotowych usług będzie terytorium Niemiec.

Jednocześnie tut. Organ stwierdza, iż przepisy ustawy o VAT nie wykluczają podania przez Podatnika podmiotowi świadczącemu w kraju usługę na ruchomym majątku rzeczowym numeru identyfikacji podatkowej, pod którym jest on zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej w Niemczech - w przypadku gdy Podatnik jest również zarejestrowany w Rzeczypospolitej Polskiej jako podatnik podatku od towarów i usług dla celów dostaw i nabyć wewnątrzwspólnotowych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj