Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/NUR1/443-127/2/06/AP
z 27 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/NUR1/443-127/2/06/AP
Data
2006.06.27



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług

Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
dopłata
kompensata
obrót
upust


Pytanie podatnika
Czy otrzymywane od dostawcy towarów dopłaty na pokrycie kosztów oraz upusty polegające na wypłacie Stronie określonej kwoty o charakterze kompensaty, nie związane z konkretną dostawą towarów, wynikające z ogólnej polityki cenowej dostawcy wlicza się do obrotu?


Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie #8722; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawnypostanawia uznać stanowisko Strony za nieprawidłowe.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, iż Strona otrzymuje od dostawcy towarów z Niemiec noty uznaniowe będące wsparciem finansowym przeznaczonym na:

1. dopłaty celowe na pokrycie części poniesionych przez Spółkę kosztów promocji lub reklamy (dofinansowanie udziału w targach, dofinansowanie kosztów reklamy) oraz promocji i reklamy poszczególnych grup produktów

2. dopłaty celowe przeznaczone na pokrycie kosztów pozyskania, szkolenia bądź motywowania tzw. "dealerów, czyli niezależnych firm uczestniczących w łańcuchu dystrybucji produktów Konica Minolta

3. upusty polegające na wypłacie Stronie określonej kwoty o charakterze kompensaty, nie związane z konkretną dostawą towarów, wynikające z ogólnej polityki cenowej dostawcy.

Zdaniem Spółki dopłaty przeznaczone na pokrycie części kosztów promocji lub reklamy oraz na pokrycie kosztów pozyskania, szkolenia bądź motywowania tzw. "dealerów" (tj. pkt 1 i pkt 2) nakierowane są na obniżenie kosztów ogólnych lub kosztów sprzedaży u Spółki i nie mają bezpośredniego wpływu na cenę towarów, a zatem otrzymywanie w/w dopłat nie wiąże się z wykonywaniem przez Spółkę na rzecz dostawcy jakiegokolwiek świadczenia. Dopłaty te więc nie zwiększają obrotu i nie wchodzą do podstawy opodatkowania podatkiem do towarów i usług. Ponadto zdaniem Spółki upusty polegające na wypłacie Stronie określonej kwoty o charakterze kompensaty nie związane z żadną konkretną dostawą towarów nie stanowią zapłaty za usługę oraz nie zwiększają obrotu, ponieważ nie mają one bezpośredniego wpływu na cenę towarów.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega:odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów, w myśl art. 7 ust. 1 w/w ustawy, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Natomiast zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

1. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;

2. zobowiązanie do powstrzymania sie od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;

3. świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

W myśl art. 29 ust. 1 w/w ustawy podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.

Z powyższego przepisu art. 29 ust. 1 wynika, że podstawę opodatkowania stanowi w odniesieniu do dostaw towarów i świadczenia usług wszystko co stanowi płatność, która za nie została otrzymana lub ma być za nią otrzymana przez dostawcę lub usługodawcę od nabywcy łącznie z dotacjami związanymi bezpośrednio z ceną tych transakcji.

Do stwierdzenia, że dana dopłata czy upust zwiększa podstawę opodatkowania podatkiem od towarów i usług niezbędne jest ustalenie czy tego typu dofinansowanie wiąże się ściśle z ceną konkretnego świadczenia lub czy stanowi rekompensatę z tytułu wykonania określonego świadczenia po cenach obniżonych. W takich bowiem przypadkach stanowi obok ceny uzupełniający ją element i zaliczana jest do podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

W oparciu o przedstawiony stan faktyczny należy stwierdzić, iż Spółka otrzymała w/w dopłaty w zamian za wykonywanie pewnych czynności takich jak: uczestniczenie w targach, reklamowanie produktów dostarczanych przez dostawcę, (dopłaty celowe na pokrycie części poniesionych przez Spółkę kosztów promocji lub reklamy oraz promocji i reklamy poszczególnych grup produktów), szkolenia dealerów (dopłaty celowe przeznaczone na pokrycie kosztów pozyskania, szkolenia bądź motywowania tzw. "dealerów, czyli niezależnych firm uczestniczących w łańcuchu dystrybucji produktów Konica Minolta).

Ponadto należy stwierdzić, iż otrzymane wsparcie finansowe o charakterze kompensaty, skoro nie jest związane z dostawą towarów, a wynika z ogólnej polityki cenowej dostawcy, to musi być związane z konkretnym zachowaniem Spółki. Z samej bowiem definicji kompensaty wynika, iż stanowi ona formę rozliczenia wzajemnych roszczeń.

Biorąc pod uwagę powyższe w ocenie Naczelnika tut. Urzędu w/w dopłaty stanowią wynagrodzenie za świadczone na rzecz dostawcy usługi.

W związku z powyższym przedmiotowe dopłaty zwiększają obrót, a zatem podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj