Interpretacja Urzędu Skarbowego Poznań-Grunwald
BP/443-32/06
z 9 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
BP/443-32/06
Data
2006.06.09


Referencje


Autor
Urząd Skarbowy Poznań-Grunwald


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
sprzedaż wysyłkowa
sprzedaż za pośrednictwem internetu
usługi pocztowe


Pytanie podatnika
Czy spółka w przypadku sprzedaży towarów za pośrednictwem internetu postępuje prawidłowo fakturując sprzedaż w dwóch pozycjach: towar oraz refakturowanie usług wysyłki oraz czy zasadne jest zwolnienie z opodatkowania podatkiem od towarów i usług zgodnie z art.43 ust.1 pkt.1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. usług pocztowych refakturowanych przez podatnika w wystawianych fakturach VAT?


Z przedstawionego w złożonym wniosku stanu faktycznego, wynika iż podatnik prowadzi działalność gospodarczą polegającą na sprzedaży artykułów przemysłowych za pośrednictwem internetu (sklep internetowy), które wysyła odbiorcom, korzystając między innymi z usług poczty państwowej. W takiej sytuacji nabywca towaru dodatkowo obciążany jest kosztami przesyłki(w kwocie, którą od spółki pobiera poczta). Jednostka wystawiając fakturę VAT dokumentującą przedmiotową sprzedaż wyszczególnia w jej treści cenę zbywanego towaru oraz jako refakturowanie koszty usługi wysyłki stosując zwolnienie od podatku od towarów i usług?

Zdaniem podatnika w przedstawionym powyżej stanie faktycznym postępowanie spółki jest prawidłowe?

Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań-Grunwald wyjaśnia iż w przedmiotowym przypadku będą miały zastosowanie następujące przepisy prawne:

art. 2 pkt 6 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 Nr 54 poz.535 ze zm.) ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o towarach rozumie sie przez to rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty,

art.29 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 Nr 54 poz.535 ze zm.) podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust.2-22, art.30-32, art.119 oraz art.120 ust.4 i 5 . Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływa na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań-Grunwald mając na uwadze treść powołanych wyżej przepisów wyjaśnia, iż zgodnie z art.29 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. Podstawą opodatkowania jest obrót definiowany jako kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku.

Biorąc pod uwagę przedstawiony powyżej stan faktyczny tutejszy organ podatkowy stwierdza, że refakturowanie usług pocztowych ze zwolnieniem od podatku przynależnym usługom pocztowym będącym tylko elementem kosztu innej świadczonej usługi bądź sprzedawanego towaru opodatkowanych odpowiednimi stawkami podatku od towarów i usług nie jest właściwe. Zwolnienie od podatku zgodnie z art.43 ust.1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. w związku z poz. 2 załącznika nr 4 do ww. aktu prawnego, usług pocztowych sklasyfikowanych w grupowaniu statystycznym PKWiU 64.11 dotyczy wyłącznie usług świadczonych przez pocztę państwową. W świetle powyższego podatnicy prowadzący działalność gospodarczą, dokonujący dostawy towarów za pośrednictwem tego podmiotu i obciążający odbiorcę kosztami przesyłki z tytułu zakupionej usługi poczty państwowej nie są uprawnieni do stosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług do opłaty ze tę usługę.

Należy stwierdzić, iż koszt przesyłki stanowił będzie jedynie jeden z elementów kalkulacyjnych kształtujących kwotę należną, którą sprzedawca żąda od nabywcy. Skoro zatem kwota należna stanowiąca całość świadczenia należnego od nabywcy, obejmuje wszystkie elementy kosztów związanych z dokonywaną przez podatnika sprzedażą oraz inne elementy kształtujące w efekcie kwotę żądaną od nabywcy, to koszty wyłożone przez sprzedającego w imieniu nabywcy winny wchodzić w podstawę opodatkowania i nie powinny być odrębnie refakturowane z odrębną stawką podatku od towarów i usług właściwą dla tych usług. Sprzedawca towarów dostarczając je nabywcy dokonuje wyłącznie ich sprzedaży, natomiast koszty dodatkowe które ponosi, wchodzą w skład jego podstawowej czynności, jaką jest sprzedaż towarów. W świetle powyższego koszty przesyłki ponoszone w związku ze sprzedażą towarów winny nie tylko zwiększać kwotę należną od nabywcy z tytułu dostawy towarów, ale winny być także opodatkowane według stawki podatkowej właściwej dla realizacji sprzedaży towaru.

Mając na uwadze cytowane na wstępie przepisy prawne tutejszy organ podatkowy stwierdza, że stanowisko jednostki wyrażone w niniejszym wniosku nie jest prawidłowe.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj