Interpretacja Urzędu Skarbowego w Ostrowie Wielkopolskim
PP 443-28/06
z 31 maja 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP 443-28/06
Data
2006.05.31



Autor
Urząd Skarbowy w Ostrowie Wielkopolskim


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczanie częściowe podatku oraz korekta podatku naliczonego


Słowa kluczowe
dotacja
działalność kulturalna
gmina
proporcja
refundacja
struktura sprzedaży


Pytanie podatnika
Czy O. C. K. ma obowiązek uzgodnić z Naczelnikiem Urzędu Skarbowego proporcję do odliczania podatku naliczonego na podstawie art. 90 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług w związku z otrzymaniem od Gminy Miasta O. dotacji (refundacji) nadwyżki kosztów koncertu nad przychodami ze sprzedaży biletów?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art.14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U z 2005 roku Nr 8, poz. 60, ze zmianami), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 08 marca 2006 roku O. C. K.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrowie Wielkopolskim udzielając pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie konieczności stosowania proporcji do odliczania podatku naliczonego w związku z otrzymaniem refundacji niepodlegającej opodatkowaniu podatkiem VAT uznaje stanowisko Podatnika

za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Podatnik w swoim piśmie z dnia 08 marca 2006 roku, uzupełnionym w dniu 14 marca 2006 roku, zwrócił się do tutejszego Urzędu Skarbowego z zapytaniem, czy w związku z otrzymaniem od Gminy Miasta O. dotacji (refundacji) ma obowiązek uzgodnienia z Naczelnikiem Urzędu Skarbowego proporcji do odliczania podatku naliczonego na podstawie art. 90 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U Nr 54, poz. 535 ze zmianami) i przedstawił następujący stan faktyczny:

    - O. C. K. jest samorządową instytucją kultury, powołaną do życia Uchwałą Rady Miejskiej O. i w części dotowaną przez Gminę Miasto O.
    - Działalność OCK rozpoczęło 02 stycznia 2006 roku
    - Dnia 28 lutego 2006 roku odbył się koncert, w stosunku do którego Gmina Miasto O. zobowiązała się do pokrycia kosztów koncertu, które przewyższałyby wpływy ze sprzedaży biletów.
    - W miesiącu marcu 2006 roku O. C. K. wystawiło na Gminę O. fakturę za organizację koncertu zwolnioną z podatku VAT.

W związku z powyższym Podatnik zadaje pytanie, czy ma obowiązek uzgodnić z Naczelnikiem Urzędu Skarbowego proporcję do odliczania podatku naliczonego na podstawie art. 90 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.

W swoim wniosku Podatnik zawarł stanowisko, iż nie ma obowiązku stosowania w roku 2006 struktury do rozliczania podatku naliczonego VAT, gdyż statut O. C. K. nie przewiduje sytuacji przedstawionej powyżej, traktuje ją jedynie jako zdarzenie incydentalne, a poza tym jest w stanie wyodrębnić koszty związane z koncertem.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrowie Wielkopolskim stwierdza, że zgodnie z art. 90 ust 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług ( Dz. U Nr 54 poz. 535 ze zmianami) w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. W myśl ust. 2 tegoż samego artykułu jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego, z zastrzeżeniem ust. 10.

Ponadto ust. 8 powołanego powyżej artykułu stanowi, iż podatnicy, którzy w poprzednim roku podatkowym nie osiągnęli obrotu, o którym mowa w ust. 3, lub u których obrót ten w poprzednim roku podatkowym był niższy niż 30 tys. złotych, do obliczenia kwoty podatku naliczonego podlegającej odliczeniu od kwoty podatku należnego przyjmują proporcję wyliczoną szacunkowo, według prognozy uzgodnionej z naczelnikiem urzędu skarbowego, w formie protokołu.

W związku z tym, iż Podatnik w swoim oświadczeniu z dnia 14 marca 2006 roku stwierdził, że jest w stanie wyodrębnić z kosztów ogółem koszty związane z koncertem oraz że opisaną powyżej sytuację traktuje jako incydentalną, nie mającą wpływu na działalność, która w całości jest działalnością opodatkowaną podatkiem VAT, dlatego brak jest podstaw do stosowania w roku 2006 proporcji do odliczania podatku naliczonego na podstawie art. 90 ustawy o podatku od towarów i usług.

Mając powyższe na uwadze stwierdzić należy, iż przedstawione przez Podatnika stanowisko jest prawidłowe.

Osobnego przeanalizowania przez Stronę, pomimo że nie jest to przedmiotem pytania, wymaga zdaniem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Ostrowie Wielkopolskim kwestia uznania za obrót otrzymanej dotacji w świetle art. 29 ustawy o podatku od towarów i usług.

W przypadku dofinansowania, które przekazywane jest podatnikowi na pokrycie kosztów jego działalności, jeżeli między dotacją a dopłatą do ceny towaru lub usługi nie występuje bezpośredni związek, dofinansowanie ogólne na pokrycie niezdefiniowanych wprost kosztów działalności nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Wobec powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrowie Wielkopolskim postanowił jak w sentencji.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie sporządzenia interpretacji (...).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj