Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/NUR1/443-126/06/AP
z 22 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/NUR1/443-126/06/AP
Data
2006.06.22



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
gwarancje
naprawa gwarancyjna
obrót


Pytanie podatnika
Czy podatnik uzyskujący od dostawcy towarów ryczałt na naprawy gwarancyjne lub refundację kosztów naprawy zobowiazany jest doliczyć wartość tych świadczeń do obrotu?


Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie #8722; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawnypostanawia uznać stanowisko Strony za prawidłowe.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, iż Strona nabywa u niemieckiego dostawcy towary i udziela na nie we własnym imieniu gwarancji dobrej jakości. Strona jako podmiot udzielający gwarancji dobrej jakości zobowiązana jest do usuwania wad towarów, w związku z czym ponosi pewne koszty. W związku z tym kontrahent z Niemiec wystawia Spółce noty uznaniowe jako świadczenia z tytułu nienależytej jakości zakupionych towarów tj. ryczałt na naprawy gwarancyjne ustalony jako pewien stosunek procentowy wartości dostarczanych towarów oraz refundację kosztów usunięcia błędu produkcyjnego, który zaistniał w określonej serii towarów. Zdaniem Spółki w/w świadczenia nie mają bezpośredniego wpływu na cenę towarów, a zatem nie zwiększają obrotu i nie wchodzą po podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Zgodnie z art. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju

2. eksport towarów

3. import towarów

4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju

5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

W myśl art. 29 ust. 1 w/w ustawy podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.

Do stwierdzenia, że dana dopłata zwiększa podstawę opodatkowania podatkiem od towarów i usług niezbędne jest ustalenie czy tego typu dofinansowanie wiąże się ściśle z ceną konkretnego świadczenia lub czy stanowi rekompensatę z tytułu wykonania określonego świadczenia po cenach obniżonych. W takich bowiem przypadkach stanowi obok ceny uzupełniający ją element i zaliczana jest do podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż udzielany Spółce ryczałt na naprawy gwarancyjne oraz refundacje kosztów naprawy nie mają bezpośredniego wpływu na cenę sprzedawanych towarów. Ponadto należy zauważyć, iż powyższe dopłaty nie stanowią zapłaty za wykonaną usługę bądź dostawę towarów. Zatem w ocenie Naczelnika Urzędu świadczenia te nie będą wchodziły do podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj