Interpretacja Pomorskiego Urzędu Skarbowego
PV/443-470/IV/2005/JW
z 17 lutego 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PV/443-470/IV/2005/JW
Data
2006.02.17



Autor
Pomorski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne


Słowa kluczowe
dostawa towarów
dostawa wewnątrzwspólnotowa
eksport towarów
wywóz towarów


Pytanie podatnika
Czy w przedstawionym stanie faktycznym zostaną spełnione warunki do uznania przedmiotowej transakcji za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów opodatkowaną stawką 0%?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 14.11.2005r. (data wpływu do tut. Urzędu 21.11.2005r.), o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie uznania transakcji dokonywanej przez Podatnika, polegającej na dostawie łodzi ratunkowych na warunkach EXW na rzecz kontrahenta z kraju Unii Europejskiej, który dokona wywozu tego towaru poza terytorium Wspólnoty, za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT

stwierdza, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego

Uzasadnienie

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie produkcji m.in. łodzi ratunkowych oraz dokonuje wewnątrzwspólnotowych dostaw tych łodzi.

Kontrakt oparty jest na warunkach EXW, tzn. kontrahent unijny odbiera towar w firmie Podatnika. Jeden z kontrahentów zamierza nabywane od Podatnika towary wywozić poza terytorium Wspólnoty i dokonywać w Polsce wstępnej odprawy celnej.

Obieg towaru będzie więc następujący: kontrahent z Unii Europejskiej odbierze od Podatnika towar, dokona w Polsce wstępnej odprawy celnej, wywiezie towar na terytorium państwa członkowskiego np. Niemiec (Podatnik będzie posiadał dokumenty potwierdzające ten fakt, przed dniem złożenia deklaracji), a następnie z terytorium Niemiec zostaną one wyeksportowane poza terytorium Unii Europejskiej (np. zostaną załadowane na statek).

Faktura VAT zostanie wystawiona przez Podatnika na rzecz kontrahenta z kraju Unii Europejskiej (zarówno Podatnik jak i kontrahent unijny posiadają NIP UE).

Podatnik zwraca się z zapytaniem, czy w opisanej powyżej sytuacji zostaną spełnione warunki do uznania przedmiotowej transakcji za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów opodatkowaną stawką 0%, a w szczególności czy zostanie spełniony warunek dotyczący wywiezienia towaru z terytorium kraju na terytorium innego państwa członkowskiego.

Zdaniem Podatnika w analizowanej sprawie, przedmiotowa dostawa spełnia warunki uznania jej za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów. Zostanie wystawiona faktura VAT zawierająca tzw. NIP UE obu stron transakcji, a towar zostanie wywieziony przez nabywcę z terytorium Polski na terytorium innego państwa członkowskiego, zaś Podatnik będzie posiadał dokumenty potwierdzające ten fakt.

W uzasadnieniu swojego stanowiska Podatnika podkreśla, iż nabywca ma prawo eksportować przedmiotowe towary, jednakże jest to już odrębna transakcja, w której Podatnik nie jest stroną.

Po przeanalizowaniu wniosku Podatnika, mając na uwadze obowiązujące przepisy prawa, tut. Organ podatkowy stwierdza, co następuje:

Zakres przedmiotowy opodatkowania podatkiem od towarów i usług został określony w art. 5 ust. 1 ustawy o VAT, zgodnie z którym opodatkowaniu tym podatkiem podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju,
  2. eksport towarów,
  3. import towarów,
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju,
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Natomiast stosownie do treści art. 2 pkt 8 ustawy o VAT przez eksport towarów rozumie się potwierdzony przez urząd celny określony w przepisach celnych wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty w wykonaniu czynności określonych w art. 7 ust. 1 pkt 1-4, jeżeli wywóz jest dokonany przez:

  1. dostawcę lub na jego rzecz, lub
  2. nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju, lub na jego rzecz.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Podatnik sprzeda towar kontrahentowi z terytorium innego państwa członkowskiego. Kontrahent ten odbierze towar od Podatnika (warunki dostawy EXW) oraz dokona wstępnej odprawy celnej na terytorium kraju, wywiezie towar na terytorium innego państwa członkowskiego, a następnie z terytorium tego państwa poza terytorium Wspólnoty.

Transport towarów odbywa się na warunkach EXW (ex works), tzn. Podatnik zobowiązany jest do pozostawienia towarów do dyspozycji nabywcy, bez ponoszenia kosztów jego transportu - towar odbierany jest bezpośrednio przez nabywcę lub towar odbiera spedytor na zlecenie i koszt nabywcy.

A zatem w analizowanej sprawie mimo, iż Podatnik sam nie dokonuje wywozu przedmiotowych towarów, to poprzez kontrahenta mającego swoją siedzibę na terytorium Wspólnoty, towary te są transportowane do kraju trzeciego. Wstępna odprawa celna dokonywana jest przez kontrahenta unijnego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Pomimo, iż przepisy ustawy o VAT nie rozróżniają pojęć eksportu bezpośredniego i eksportu pośredniego, to w praktyce gospodarczej funkcjonują ww. rodzaje eksportu.

Za eksport bezpośredni przyjęło się uznawać czynność, która ma miejsce w sytuacji, gdy polski podatnik podatku od towarów i usług (eksporter) dokonuje dostawy towarów na rzecz podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą na terytorium państwa trzeciego, przy czym polski eksporter wywozi niniejsze towary lub zleca ich wywóz poza terytorium Wspólnoty .

Natomiast czynność eksportu pośredniego wystąpi, gdy polski eksporter dokona dostawy na rzecz podmiotu mającego siedzibę poza terytorium kraju, który to podmiot towary te wywiezie lub zleci ich wywóz poza terytorium Wspólnoty .

Mając powyższe na uwadze, czynność opisaną we wniosku należy uznać za eksport pośredni, czyli taki, o którym mowa w art. 2 pkt 8 lit. b ustawy o VAT.

Dodatkowo tut. Organ podatkowy wskazuje, iż w eksporcie towarów stawka podatku VAT wynosi 0% (art. 41 ust. 4 ustawy o VAT). Jednakże zastosowanie stawki 0% w eksporcie towarów możliwe jest po spełnieniu określonych przez ustawodawcę wymogów.

W myśl art. 41 ust. 11 ustawy o VAT, przy eksporcie pośrednim ma zastosowanie stawka 0% pod warunkiem, że podatnik dokonujący dostawy towarów (polski sprzedawca) przed złożeniem deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy, w którym dokonał dostawy, posiadać będzie kopię dokumentu, w którym urząd celny określony w przepisach celnych potwierdził wywóz tych towarów poza terytorium Wspólnoty. Ponadto z dokumentu tego musi wynikać tożsamość towaru będącego przedmiotem dostawy i wywozu.

Stawka 0% przysługuje polskiemu podatnikowi również wtedy, gdy dokumenty wywozowe będą wystawiane na zagranicznego kontrahenta.

W przedstawionym przez Podatnika stanie faktycznym, dostawa towarów dokonywana jest na warunkach "EXW" - towar odbierany jest bezpośrednio przez nabywcę.

A zatem w tym przypadku będą miały zastosowanie przepisy art. 41 ust. 11 ustawy o VAT, odnoszące się do eksportu pośredniego .

Ponadto, tut. Organ podatkowy stwierdza, iż otrzymanie przez podatnika dokumentu potwierdzającego wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty w terminie późniejszym niż określony w ust. 7 (tj. przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy) upoważnia podatnika do dokonania korekty podatku należnego w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym podatnik otrzymał ten dokument (art. 41 ust. 9 ustawy o VAT w zw. z ust. 11 tego artykułu).

Reasumując, czynności opisanej we wniosku Podatnika nie można uznać za wewnątrzwpólnotową dostawę towarów, bowiem pomimo faktu, iż towar odbiera kontrahent z terytorium innego państwa członkowskiego, to w konsekwencji zostanie on odprawiony na terytorium kraju i wywieziony poza terytorium Wspólnoty, zaś Podatnik posiada wiedzę w tym zakresie (zamiarem nabywcy jest wywóz towaru, po odebraniu od Podatnika, poza terytorium Wspólnoty czego dodatkowym potwierdzeniem jest rozpoczęcie procedury wywozu na terytorium kraju). A zatem transakcja ta spełnia warunki do uznania jej za eksport towarów, o którym mowa w art. 2 pkt 8 lit. b) ustawy o VAT.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj