Interpretacja Pomorskiego Urzędu Skarbowego
PV/443-471/IV/2005/JW
z 21 lutego 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PV/443-471/IV/2005/JW
Data
2006.02.21



Autor
Pomorski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów


Słowa kluczowe
dostawa towarów
import towarów
wolny obszar celny


Pytanie podatnika
Podatnik zapytuje czy ma prawo zastosować stawkę podatku VAT w wysokości 0% dokonując dostawy towarów na terenie wolego obszaru celnego.


POSTANOWIENIE

Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 09.11.2005r. (data wpływu do tut. Urzędu 21.11.2005r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie uznania dostawy towarów dokonanej na terenie wolnego obszaru celnego za czynność, w stosunku do której nie mają zastosowania przepisy ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT

stwierdza, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego

Uzasadnienie

Podatnik nabywa towar od kontrahenta z kraju trzeciego, na terenie wolnego obszaru celnego. Przedmiotowy towar w momencie nabycia go przez Podatnika nie został odprawiony przez służby celne. Następnie towar ten zostaje sprzedany firmie polskiej również przed ocleniem. Dopiero wówczas firma ta dokonuje odprawy celnej i wprowadza towar do obrotu na terytorium kraju, opłacając podatek VAT. Natomiast Podatnik nie dokonuje odprawy celnej, nie opłaca podatku VAT należnego przy zakupie towaru.

Podatnik zwraca się z zapytaniem czy do transakcji na terenie wolnego obszaru celnego polegającego na sprzedaży towaru firmie polskiej należy zastosować stawkę podatku VAT w wysokości 0% czy też zakwalifikować taką sprzedaż jako sprzedaż poza VAT.

Zdaniem Podatnika transakcje pomiędzy firmami polskimi na terenie wolnego obszaru celnego powinny być traktowane jako niepodlegające przepisom ustawy o VAT.

Po przeanalizowaniu wniosku Podatnika, mając na uwadze obowiązujące przepisy prawa tut. Organ podatkowy stwierdza, co następuje:

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Podatnik dokonuje dostawy uprzednio zaimportowanego towaru - zgodnie z definicją zawartą w art. 2 pkt 7 ustawy o VAT przez import towarów rozumie się przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego na terytorium kraju - na rzecz polskiego kontrahenta. Dostawa ta ma miejsce na terenie wolnego obszaru celnego. Jednakże przedmiotowy towar w momencie dostawy polskiemu kontrahentowi nie zostaje odprawiony. Dopiero polski kontrahent (ostateczny nabywca) dokonuje odprawy celnej i wprowadza towar do obrotu na terytorium kraju.

Zakres przedmiotowy opodatkowania podatkiem od towarów i usług został określony w art. 5 ust. 1 ustawy o VAT, zgodnie z którym opodatkowaniu tym podatkiem podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju,
  2. eksport towarów,
  3. import towarów,
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju,
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Jednocześnie w art. 2 pkt 1 ustawy o VAT ustawodawca zdefiniował "terytorium kraju" jako terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Jeżeli chodzi o pojęcie "terytorium Rzeczypospolitej Polskiej", to w ustawie o VAT nie zostało zdefiniowane to pojęcie. W tej sytuacji należy uznać, że ustawa tym pojęciem posługuje się w znaczeniu określonym w innych ustawach, w szczególności w ustawie z dnia 12 października 1990 r. o ochronie granicy państwowej (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 226, poz. 1944 ze zm.).

Zgodnie z tą ustawą (art. 1) granicą państwową jest powierzchnia pionowa przechodząca przez linię graniczną, oddzielającą terytorium państwa polskiego od terytoriów innych państw i od morza pełnego.

Rzeczpospolita Polska wykonuje swoje zwierzchnictwo nad terytorium lądowym oraz wnętrzem ziemi znajdującym się pod nim, morskimi wodami wewnętrznymi i morzem terytorialnym oraz dnem i wnętrzem ziemi znajdującymi się pod nimi, a także w przestrzeni powietrznej znajdującej się nad terytorium lądowym, morskimi wodami wewnętrznymi i morzem terytorialnym (art. 6 ustawy o ochronie granicy państwowej). Obszary, nad którymi Rzeczpospolita Polska sprawuje swoje zwierzchnictwo stanowią jej terytorium.

Wobec braku w powołanej ustawie o VAT szczególnych unormowań, wolny obszar celny położony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest na potrzeby tej ustawy traktowany jako terytorium kraju.

Mając powyższe na uwadze, zdaniem tut. Organu podatkowego, dostawę towarów (które nie zostały jeszcze odprawione) na terytorium wolnego obszaru celnego należy uznać za odpłatną dostawę towarów na terytorium kraju. Taka dostawa podlega zatem opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na zasadach ogólnych, według stawek właściwych dla towarów będących przedmiotem dostawy.

Ponadto, jak słusznie zauważył Podatnik, nie będzie miał on żadnych praw dotyczących podatku naliczonego z tytułu importu towarów, ponieważ nie jest on w analizowanym przypadku podatnikiem, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT (tj. nie ciąży na nim obowiązek uiszczenia cła) tzn. nie wystąpi u niego podatek należny z tyt. importu towarów i w konsekwencji brak będzie podatku naliczonego (art. 86 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT).

Jednocześnie tut. Organ zauważa, iż odnośnie wątpliwości podmiotu dokonującego odprawy celnej (tj. kontrahenta Podatnika) co do praw i obowiązków w zakresie podatku od towarów i usług - podmiot ten powinien zwrócić się samodzielnie do właściwego dla niego organu podatkowego z odpowiednim wnioskiem w trybie art. 14a Ordynacji podatkowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj