Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPP3/443-301/07/DG
z 7 marca 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPP3/443-301/07/DG
Data
2008.03.07



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek akcyzowy --> Przepisy szczegółowe --> Wyroby akcyzowe niezharmonizowane --> Opodatkowanie samochodów osobowych


Słowa kluczowe
podatek akcyzowy
samochód osobowy
wyroby akcyzowe niezharmonizowane


Istota interpretacji
Opodatkowanie podatkiem akcyzowym pojazdów typu Quad i skuterów śnieżnych.



Wniosek ORD-IN 582 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 4 grudnia 2007r. (data wpływu 14 grudnia 2007r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie wewnątrzwspólnotowego nabycia oraz sprzedaży przed pierwszą rejestracją Quadów i skuterów śnieżnych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 grudnia 2007r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku akcyzowego, w zakresie wewnątrzwspólnotowego nabycia oraz sprzedaży przed pierwszą rejestracją Quadów i skuterów śnieżnych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca jest podmiotem gospodarczym zajmującym się – zgodnie z treścią wpisu do KRS – między innymi handlem pojazdami samochodowymi. Wśród kupowanych towarów w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia znajdują się: pojazdy czterokołowe – Quady oraz skutery śnieżne. Polski dokument rejestracyjny pojazdu Quad określa jego typ jako „samochodowy inny”. Ustawa o podatku akcyzowym wśród wyrobów akcyzowych wymienia „samochody osobowe” (PKWiU 34.10.2, CN 8703), nie wymienia zaś innych pojazdów samochodowych. Także rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2004r. w sprawie obniżenia stawek podatku akcyzowego (Dz.U. Nr 87, poz. 825) określa wysokość stawek w odniesieniu do samochodów osobowych, a nie w odniesieniu do wszelkich pojazdów samochodowych. Zgodnie z treścią rozporządzenia z dnia 17.09.2004r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych czynności organów w sprawach związanych z dopuszczeniem pojazdu do ruchu oraz wzoru dokumentów w tych sprawach (Dz.U. Nr 211, poz. 2147) pojazdy czterokołowe są oznaczone kodem 16 (załącznik nr 1 do rozporządzenia, tabela nr 1, poz. 67), podczas gdy samochody osobowe zostały oznaczone kodem 03 (poz. 5). Ponieważ pojazdów czterokołowych – Quadów jak również skuterów śnieżnych nie można zaliczyć do samochodów osobowych sklasyfikowanych przez PKWiU (na której opiera się ustawa o podatku akcyzowym) pod symbolem 34.10.2 to pojazdy te: czterokołowe i skutery śnieżne nie stanowią wyrobów akcyzowych, a handel nimi nie rodzi żadnych obowiązków w zakresie podatku akcyzowego. Ponadto z wyciągu ze świadectwa homologacji typu pojazdu, stanowiącego integralna część przedmiotowego wniosku, wynika iż pojazd typu Quad posiada kategorię homologacji L7e.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy wewnątrzwspólnotowe nabycie pojazdów czterokołowych tzw. Quadów oraz pojazdów – skuterów śnieżnych, a także ich sprzedaż przed pierwszą rejestracją nakładają na podmiot gospodarczy zajmujący się handlem tymi towarami obowiązki w zakresie podatku akcyzowego...

Zdaniem Wnioskodawcy wewnątrzwspólnotowe nabycie pojazdów czterokołowych tzw. Quadów oraz pojazdów skuterów śnieżnych jak również ich sprzedaż przed pierwszą rejestracją nie nakładają na podmiot zajmujący się handlem tymi towarami żadnych obowiązków w zakresie podatku akcyzowego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Katalog wyrobów akcyzowych został określony w załączniku nr 1 do ustawy z dnia 23 stycznia 2004r. o podatku akcyzowym (Dz.U nr 29, poz.257 ze zm.). W poz. 59 przedmiotowego załącznika do ustawy wymienione zostały jako wyroby akcyzowe samochody osobowe oznaczone odpowiednio symbolami PKWiU 34.10.2 i mieszczące się w grupowaniu CN 8703.

Stosownie do treści art. 80 ust. 1 ww. ustawy o podatku akcyzowym akcyzie podlegają samochody osobowe niezarejestrowane na terytorium kraju, zgodnie z przepisami o ruchu drogowym.
Ustęp 2. ww. artykułu stanowi, iż podatnikami akcyzy od samochodów są:

  1. podmioty dokonujące każdej sprzedaży samochodu osobowego przed pierwszą jego rejestracją na terytorium kraju;
  2. importerzy i podmioty dokonujące nabycia wewnątrzwspólnotowego.

W myśl ust 3 ww. artykułu obowiązek podatkowy w akcyzie od samochodów powstaje:

  1. w przypadku sprzedaży - z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w terminie 7 dni, licząc od dnia wydania wyrobu;
  2. w przypadku importu - z dniem powstania długu celnego w rozumieniu przepisów prawa celnego;
  3. w przypadku nabycia wewnątrzwspólnotowego - z chwilą nabycia prawa rozporządzania samochodem osobowym jak właściciel, nie później jednak niż z chwilą jego rejestracji na terytorium kraju, zgodnie z przepisami o ruchu drogowym.

Obowiązujące stawki podatku akcyzowego na samochody osobowe ustalone zostały w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2004 r. w sprawie obniżenia stawek podatku akcyzowego (Dz.U. Nr 87,poz. 825 ze zm.).

Stawki podatku akcyzowego dla samochodów osobowych sprzedawanych w kraju określone zostały w załącznika nr 1 do ww. rozporządzenia - Tabela stawek akcyzy dla wyrobów akcyzowych sprzedawanych w kraju - poz. 27. Zgodnie z tą pozycją podatkiem akcyzowym objęte są wyłącznie samochody osobowe klasyfikowane do symbolu PKWiU 34.10.2.

Stawki podatku akcyzowego dla samochodów nabywanych wewnątrzwspólnotowo i importowanych określone zostały w załączniku nr 2 do ww. rozporządzenia – Tabela stawek dla wyrobów akcyzowych dostarczanych wewnątrzwspólnotowo, nabywanych wewnątrzwspólnotowo i importowanych – poz. 21. Zgodnie z tą pozycją podatkiem akcyzowym są objęte ex8703 (kod CN) pojazdy samochodowe i inne pojazdy mechaniczne przeznaczone zasadniczo do przewozu osób (inne niż z pozycji CN 8702), włącznie z samochodami osobowo-towarowymi (kombi) oraz samochodami wyścigowymi. Gdzie ex zamieszczony przy kodzie CN oznacza, że stawka akcyzy ustalona została tylko dla niektórych towarów objętych danym kodem, określonych w poz. 3.

Powyższe oznacza, iż z grupowania CN 8703, które obejmuje między innymi skutery śnieżne oraz pojazdy typu Quad, podlegają opodatkowaniu podatkiem akcyzowym wyłącznie samochody osobowe.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy nalało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj