Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB2/436-145/07-2/AA
z 27 lutego 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB2/436-145/07-2/AA
Data
2008.02.27



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od spadków i darowizn --> Przedmiot opodatkowania --> Zwolnienia


Słowa kluczowe
czynności
podatek od spadków i darowizn
polecenie
środki pieniężne
umowa darowizny
zwolnienie


Istota interpretacji
Wnioskodawczyni z tytułu polecenia darczyńcy otrzyma środki pieniężne, które będą zwolnione od podatku na mocy z art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, jeżeli ww. złoży właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie na formularzu SD-Z1 w terminie miesiąca od dnia powstania obowiązku podatkowego oraz udokumentuje ich otrzymanie dowodem przekazania na rachunek bankowy albo jego rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo - kredytową lub przekazem pocztowym



Wniosek ORD-IN 465 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 22.11.2007 r. (data wpływu 27.11.2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie zastosowania zwolnienia w ww. podatku - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27.11.2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie zastosowania zwolnienia w ww. podatku.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

W dniu 22 maja 2005 roku pomiędzy Pani rodzicami U. i L. S. a Pani siostrą M. S. została zawarta umowa darowizny na podstawie przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników oraz w związku z nabyciem prawa do renty strukturalnej.

Na mocy tej umowy Pani siostra M. S. otrzymała darowiznę w postaci zabudowanej nieruchomości rolnej o łącznej wartości X,00 zł. Z tytułu dokonania darowizny siostra zobowiązała się wpłacić Pani najpóźniej w terminie do dnia 25 maja 2011 r. kwotę pieniężną w wysokości Y zł, lecz nie mniej niż równowartość Z. dolarów amerykańskich.

M.S. co do wykonania niniejszego zobowiązania poddała się egzekucji z art. 777 § 1 pkt 4 kpc.

Siostra chce na mocy powyższej umowy dokonać wypłaty na Pani rzecz jednorazowo kwoty w ciągu najbliższego półrocza po otrzymaniu niniejszej interpretacji.

Pismem z dnia 05.12.2007 r. Nr IPPP2/436-144/07-2/AA wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku poprzez wskazania, których zdarzeń przyszłych dotyczy uiszczona kwota. Wniosek został uzupełniony terminie.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy i w jakiej wysokości Wnioskodawczyni jest zobowiązana zapłacić podatek po otrzymaniu od siostry kwoty pieniężnej na podstawie umowy darowizny z dnia 22 maja 2005 r.....

Zdaniem wnioskodawcy:

Zastosowanie w niniejszej sprawie ma art. 4a ust.1 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Obowiązek nałożony w umowie na obdarowaną M. S. mimo, że opatrzony rygorem poddania się egzekucji z art. 777 § 1 pkt 4 kpc, stanowi rodzaj polecenia darczyńcy i na zasadzie analogi można w niniejszej sprawie stosować powołany wyżej przepis ustawy o podatku od spadków i darowizn o poleceniu darczyńcy. Wnioskodawca będzie zatem zwolniona od zapłaty podatku pod warunkiem wypełnienia przesłanek powołanego przepisu art. 4a ust. 1.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t. j. z 2004 r. Dz. U. Nr 142, poz. 1514 ze. zm.) podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem darowizny i polecenia darczyńcy.

Zgodnie z art. 893 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) darczyńca może nałożyć na obdarowanego obowiązek oznaczonego działania lub zaniechania, nie czyniąc nikogo wierzycielem. Polecenie może być częścią umowy darowizny. Darowizna obciążona poleceniem wyraża się poprzez uczynione w umowie przez darczyńcę zastrzeżenie użycia uzyskanej korzyści na określony cel, np. charytatywny, oświatowy lub naukowy. Darczyńca w treści umowy musi dokładnie wskazać, na czym to polecenie ma polegać, a także czy działanie takie ma objąć również osoby trzecie, np. przekazanie pewnej kwoty pieniężnej na przedszkole lub też okresowe dostarczania wskazanej poleceniem osobie pieniędzy na utrzymanie. Korzyści z polecenia może osiągnąć sam darczyńca. W każdym wypadku dochodzi do zmniejszenia wartości darowizny. Darczyńca może obciążyć obdarowanego obowiązkiem wykonania go. Osoba która odnosi z polecenia korzyść, nie jest wierzycielem, lecz beneficjariuszem. Stosunek łączący obdarowanego obciążonego poleceniem oraz osobę odnoszącą korzyść z tego polecenia ma charakter zobowiązania naturalnego. Polecenie jest składnikiem stosunku umownego, stąd też obdarowany musi wyrazić zgodę na włączenie elementu do treści stosunku; zasadniczo następuje to w chwili zawarcia umowy darowizny w formie przewidzianej dla oświadczeń obdarowanego. Nie da się jednak wykluczyć sytuacji, kiedy za zgodą obdarowanego nastąpi to już po zawarciu umowy. Ponadto polecenie zależy od ważności umowy darowizny jako czynności prawnej. Nałożenie na obdarowanego obowiązku świadczenia na rzecz osoby trzeciej tylko wówczas nie pozbawia umowy cech nieodpłatności, gdy nie przekreśla istoty darowizny wyrażającej się w przysporzeniu majątku obdarowanego kosztem majątku darczyńcy (wykonanie polecenia nie może wiązać się z większym wydatkiem niż wartość darowizny).

W myśl art. 6 ust. 1 pkt 5 ww. ustawy obowiązek podatkowy powstaje przy nabyciu z polecenia darczyńcy – z chwilą wykonania polecenia.

Z opisanego przez Wnioskodawcę zdarzenia przyszłego wynika, iż kwotę pieniężną dopiero otrzyma. Mając na uwadze przepisy art. 6 ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku od spadków i darowizn obowiązek podatkowy powstanie z chwilą wypłaty środków pieniężnych.

W wyniku zmiany wprowadzonej ustawą z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku od spadków i darowizn oraz ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 222, poz. 1629) dodano z dniem 1 stycznia 2007 roku nowy przepis – art. 4a ust. 1, zgodnie z którym zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli:

  1. zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie miesiąca od dnia powstania obowiązku podatkowego powstałego zgodnie z art. 6 ust.1 pkt 2-8 i ust. 2, a w przypadku nabycia w drodze dziedziczenia w terminie miesiąca od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku, z zastrzeżeniem ust. 2 i 4, oraz
  2. udokumentują - w przypadku gdy przedmiotem nabycia tytułem darowizny lub polecenia darczyńcy są środki pieniężne, a wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby w okresie 5 lat, poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, przekracza kwotę określoną w art. 9 ust.1 pkt.1 - ich otrzymanie dowodem przekazania na rachunek bankowy albo jego rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo - kredytową lub przekazem pocztowym.

Zgodnie natomiast z art. 4a ust. 4 ustawy obowiązek zgłoszenia nie obejmuje przypadków, gdy:

  1. wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby lub po tej samej osobie w okresie 5 lat, poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, nie przekracza kwoty określonej w art. 9 ust. 1 pkt 1 lub
  2. gdy nabycie następuje na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego, albowiem w tym przypadku zawiadomienia organu dokonuje notariusz, jako płatnik podatku.

Zmiany w wyżej wymienionej ustawie, dotyczące zwolnienia od podatku od spadków i darowizn osób najbliższych, weszły w życie z dniem 1 stycznia 2007 roku i mają zastosowanie do tych przypadków, w których nieodpłatne nabycie rzeczy lub praw majątkowych nastąpiło po 1 stycznia 2007 roku.

Reasumując należy stwierdzić, iż Wnioskodawczyni z tytułu polecenia darczyńcy otrzyma środki pieniężne, które będą zwolnione od podatku na mocy z art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, jeżeli ww. złoży właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie na formularzu SD-Z1 w terminie miesiąca od dnia powstania obowiązku podatkowego oraz udokumentuje ich otrzymanie dowodem przekazania na rachunek bankowy albo jego rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo - kredytową lub przekazem pocztowym.

Interpretacja dotyczy zaistniałego zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj