Interpretacja Izby Skarbowej w Poznaniu
BM/436-8/07
z 24 września 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
BM/436-8/07
Data
2007.09.24



Autor
Izba Skarbowa w Poznaniu


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Zwolnienia od podatku --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
depozyty
działalność gospodarcza
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Czy depozyt przeznaczony na rozpoczęcie lub prowadzenie działalności gospodarczej jest zwolniony z podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art.9 pkt 10 lit. g ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnej?


DECYZJA

Pismem z dnia 09.08.2006r. uzupełnionym pismem z dnia 12.09.2006r, Strona zwróciła się z pytaniem, czy depozyt przeznaczony na rozpoczęcie lub prowadzenie działalności gospodarczej jest zwolniony z podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art.9 pkt 10 lit. g ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, iż przedmiot depozytu zostanie wykorzystany przez Stronę na rozpoczęcie lub prowadzenie działalności gospodarczej w okresie 12 miesięcy od dnia zawarcia umowy.

Zdaniem Strony umowę depozytu należy traktować tożsamo z umową pożyczki, a w związku z tym zwolnienie wynikające z art.9 pkt 10 lit. g ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziane dla umowy pożyczki można również stosować do umów depozytu.

Działając na podstawie art. 14a Ordynacji podatkowej udzielając interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych w indywidualnej sprawie uznał stanowisko podatnika za prawidłowe.

Na postanowienie Naczelnika drugiego Urzędu Skarbowego w Kaliszu Strona nie złożyła zażalenia.

Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu analizując przedmiotowe postanowienie stwierdza, co następuje:

W sytuacji przedstawionej przez Stronę, tj. w przypadku zawarcia umowy depozytu nieprawidłowego (umowa przechowania) na podstawie art.845 k.c, mają zastosowanie przepisy art. 1 ust.1 pkt 1 lit. j ustawy z dnia 9 września 2000 r.o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jednolity Dz.U. z 2005 r. Nr 41, poz. 399 z późn. zm.), w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006 r. Zgodnie z w/w przepisem umowa depozytu nieprawidłowego stanowi odrębną czynność podlegająca opodatkowaniu tym podatkiem od umowy pożyczki, która wymieniona jest w art. 1 ust.1 pkt 1 lit. b w/w ustawy.

Takie wyodrębnienie wskazuje jednoznacznie na fakt, iż ustawodawca nie traktuje je tożsamo czy też zamiennie. Wskazanie w art 845 k.c, iż do depozytu nieprawidłowego stosuje się odpowiednio przepisy o pożyczce nie upoważnia do twierdzenia, iż umowa przestaje być umowa depozytu nieprawidłowego i staje się umowa pożyczki. Dlatego też wyszczególnienie w art.9 pkt 10 lit. g ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych jedynie umowy pożyczki jako podlegającej zwolnieniu, nie może prowadzić do wniosku, iż przepisy odnoszące się do pożyczki stosuje się również do umów depozytu nieprawidłowego Nie można zatem stosować wykładni celowościowej w sytuacji gdy gramatyczna wykładnia przepisu wskazuje wprost na normę prawną jaka ma być stosowana w określonym stanie faktycznym..

Reasumując stwierdzić należy, iż umowa depozytu, której przedmiot przeznaczony zostanie na rozpoczęcie lub prowadzenie działalności gospodarczej podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 ust.1 pkt 1 lit. j ustawy z dnia 9 września 2000 r.o podatku od czynności cywilnoprawnych a zatem bez zwolnienia wynikającego z art.9 pkt 10 lit. g w/w ustawy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj