Interpretacja Izby Skarbowej w Poznaniu
BM/436-5/07/MKE
z 24 września 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
BM/436-5/07/MKE
Data
2007.09.24



Autor
Izba Skarbowa w Poznaniu


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania --> Czynności podlegające opodatkowaniu


Słowa kluczowe
pożyczka
terytorium Polski


Pytanie podatnika
Czy podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych umowa pożyczki dokonana przez podmiot powiązany - spółkę polską na rzecz spółki matki mającej siedzibę w Czechach, jeżeli umowa ta podpisana została za granicą a przedmiot tej umowy znajduje się w Polsce?


DECYZJA

Strona zwróciła się do Naczelnika Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu z pytaniem, czy podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych umowa pożyczki dokonana przez podmiot powiązany - spółkę polską na rzecz spółki-matki mającej siedzibę w Czechach, jeżeli umowa ta podpisana została za granicą i tam też znajduje się przedmiot tej umowy? Zdaniem Strony „umowa krótkoterminowego wsparcia finansowego” podlega pod ustawę o podatku od czynności cywilnoprawnych i jednocześnie podlega zwolnieniu z art. 9 pkt. 10 lit. g.

Działając na podstawie art. 14a Ordynacji podatkowej Naczelnik Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu udzielając interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych w indywidualnej sprawie, uznał stanowisko przedstawione przez Stronę we wniosku za nieprawidłowe. W uzasadnieniu postanowienia stwierdził, iż ze względu na zawarcie umowy pożyczki na terytorium Republiki Czech, prawo to zostanie wykonane za granicą. A stosownie do art. 1 ust. 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, czynności cywilnoprawne podlegają podatkowi, z zastrzeżeniem ust. 5, jeżeli ich przedmiotem są:

1) rzeczy znajdujące się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa majątkowe wykonywane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;

2) rzeczy znajdujące się za granicą lub prawa majątkowe wykonywane za granicą, w przypadku gdy nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium.

Organ podatkowy pierwszej instancji uznał zatem, iż przedmiotowa umowa nie podlega temu podatkowi i w związku z tym nie ma zastosowania zwolnienie z art. 9 pkt. 10 lit. g.

Na postanowienie Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Poznaniu strona nie złożyła zażalenia, zatem przedmiotowe postanowienie stało się ostateczne.

Organ drugiej instancji, po zapoznaniu się ze stanem faktycznym przedstawionym we wniosku oraz z postanowieniem interpretacyjnym, stwierdza co następuje:

W myśl art. 720 kodeksu cywilnego przez umowę pożyczki dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy albo rzeczy oznaczonych co do gatunku, a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy albo tę samą ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości.Stosownie do art. 1 ust. 1 pkt 1 lit b) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych ( tekst jedn. z 2005r. Nr 41, poz. 399 z późn. zm.), podatkowi podlegają umowy pożyczki.

O powstaniu obowiązku zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych – od umowy pożyczki – decyduje moment dokonania czynności (art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych).

Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 1 w/w ustawy obowiązek podatkowy powstaje: ,,z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej...”

W związku z tym, że umowa pożyczki ma charakter konsensualny, a więc dochodzi do skutku z chwilą zgodnego oświadczenia stron, zatem chwilą powstania obowiązku zapłaty podatku od tej umowy jest data jej zawarcia.Nie ma znaczenia tutaj chwila wydania przedmiotu pożyczki np. pieniedzy.

Ponadto stwierdza się, że umowa pożyczki jest dwustronnie obowiązująca, ale niewywołująca skutków rozporządzających. Jest to więc umowa konsensualna, do której nie jest potrzebne wydanie rzeczy. Zatem w przypadku gdy przedmiotem umowy pożyczki są pieniądze lub rzeczy oznaczone co do gatunku znajdujące się w chwili zawarcia umowy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ( np. na koncie bankowym pożyczkodawcy), jak to Strona przedstawiła w swoim wniosku, wówczas umowa taka podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 ust. 4 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Bowiem zgodnie z powyższym przepisem czynności cywilnoprawne podlegają podatkowi, jeżeli ich przedmiotem są rzeczy znajdujące się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa majątkowe wykonane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej”.

Tak więc jeżeli przedmiotem umowy pożyczki są pieniądze lub rzeczy, które w chwili zawarcia umowy znajdują się na terytorium RP, umowa będzie podlegała podatkowi, nawet wówczas, gdy będzie ona zawarta za granicą.

Odnośnie zwolnienia określonego w art. 9 pkt. 10 lit. g) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, w stanie prawnym obowiązującym do dnia 31.12.2006r., zgodnie z którym zwolnione od podatku są pożyczki udzielane na rozpoczęcie lub prowadzenie działalności gospodarczej, pod warunkiem udokumentowania, że pieniądze będące przedmiotem pożyczki zostaną przeznaczone na pokrycie wydatków poniesionych na rozpoczęcie lub prowadzenie działalności gospodarczej w ciągu 12 miesięcy od dnia zawarcia umowy albo wykorzystania w tym okresie rzeczy oznaczonych co do gatunku, stanowiących przedmiot pożyczki, stwierdzić należy, iż w tym przypadku konieczne jest udokumentowanie kierunku wydatkowania lub wykorzystania środków pochodzących z udzielonej pożyczki. Dowodami takimi mogą być wszelkiego rodzaju dokumenty potwierdzające rzeczywiste wydatkowanie wspomnianych środków, w szczególności zaś faktury i rachunki. Nie stanowi okoliczności uzasadniającej zastosowanie omawianego zwolnienia samo zawarcie umowy, lecz dopiero wykonanie takiej umowy przez dokonanie zapłaty.

Sama ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych nie zawiera definicji działalności gospodarczej, odnieść się zatem należy do definicji zawartej w art. 3 pkt 9 ustawy Ordynacja podatkowa, zgodnie z którą przez działalność gospodarczą rozumie się każdą działalność zarobkową w rozumieniu przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, w tym wykonywanie wolnego zawodu, a także każdą inną działalność zarobkową wykonywaną we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek, nawet gdy inne ustawy nie zaliczają tej działalności do działalności gospodarczej lub osoby wykonującej taką działalność – do przedsiębiorców.

W związku z tym należy uznać, iż przepis art. 9 pkt. 10 lit g ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych dotyczy jedynie sytuacji, gdy działalność gospodarcza jest wykonywana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W związku z faktem, iż przedmiotowa spółka powołana w ramach grupy kapitałowej będzie wykonywała swoją działalność w Republice Czeskiej, to w świetle w/w przepisów pożyczki jej udzielone nie będą korzystać ze zwolnienia o którym mowa w art. 9 pkt. 10 lit g ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj