Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB1/415-640/07/DP
z 3 marca 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPB1/415-640/07/DP
Data
2008.03.03



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Dochody opodatkowane ryczałtem

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zeznania podatkowe --> Termin i zasady sporządzania zeznań

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Informacje dla podatników

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z kapitałów pieniężnych


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
instrumenty finansowe
obrót papierami wartościowymi
papier wartościowy
spółka jawna


Istota interpretacji
1. Czy prawidłowo rozliczane są miesięczne zaliczki na podatek dochodowy z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej?
2. Jak prawidłowo należy rozliczyć wspólników spółki jawnej w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych za rok 2007?
3. Czy właściwe jest nie składanie PIT-38 za 2007 rok przez wspólników spółki jawnej z jednoczesnym złożeniem informacji wyjaśniającej?



Wniosek ORD-IN 817 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 20 listopada 2007 r. (data wpływu 4 grudnia 2007 r.) uzupełnione w dniu 25 lutego 2008 r. (data wpływu 26 lutego 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie prawidłowego rozliczenia wspólników spółki jawnej z tytułu obrotu papierami wartościowymi - jest nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 4 grudnia 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie prawidłowego rozliczenia wspólników spółki jawnej z tytułu obrotu papierami wartościowymi.

Wniosek uzupełniono w dniu 25 lutego 2008 r.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:


Spółka jawna zawarła z Domem Maklerskim umowę na świadczenie usług brokerskich oraz prowadzenie rachunku papierów wartościowych i rachunku pieniężnego. Miesięczne wyciągi świadczące o obrocie papierami wartościowymi Dom Maklerski wystawia na Firmę – Spółkę Jawną. Firma prowadzi księgi rachunkowe.

Obrót papierami wartościowymi ewidencjonowany jest na kontach księgowych ksiąg rachunkowych i uwzględniany w ogólnych przychodach i kosztach Firmy. Obrót papierami wartościowymi przyjmowany jest także do ustalania miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej dla wspólników (współwłasność po 50%). Do zakresu działalności Spółki Jawnej należy m.in.:


  • Zarządzanie Rynkiem Finansowym
  • Działalność Maklerska i Zarządzanie Funduszami
  • Działalność Pomocnicza Finansowa, gdzie indziej nie sklasyfikowana.


Firma zakupiła papiery wartościowe z własnych środków w celu uzyskania dochodu. Transakcje kupna sprzedaży papierów wartościowych dokonywane są za pośrednictwem Domu Maklerskiego. Dla Firmy są to krótkoterminowe aktywa finansowe i obrót nimi księgowany jest na kontach kosztów i przychodów finansowych. Spółka jawna nie świadczy usług w tym zakresie.


W związku z powyższym zadano następujące pytania:


  1. Czy prawidłowo rozliczane są miesięczne zaliczki na podatek dochodowy z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej...
  2. Jak prawidłowo należy rozliczyć wspólników spółki jawnej w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych za rok 2007...
  3. Czy właściwe jest nie składanie PIT-38 za 2007 rok przez wspólników spółki jawnej z jednoczesnym złożeniem informacji wyjaśniającej...


Zdaniem Wnioskodawcy, miesięczne zaliczki na podatek dochodowy przyjmowane są zgodnie z wynikiem uzyskanym z rozliczeniem dochodu wynikającego z kont ksiąg rachunkowych, łącznie z wynikiem na obrocie papierami wartościowymi.

Rozliczenie roczne wspólników za rok 2007 z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej nastąpi wg dochodu uzyskanego z rozliczenia wyniku finansowego Firmy, a więc łącznie z wynikiem na obrocie papierami wartościowymi.

Po otrzymaniu przez wspólników rozliczenia rocznego PIT-8C z obrotu papierami wartościowymi wystawionego przez Dom Maklerski wspólnicy spółki jawnej złożą oświadczenia do właściwego urzędu skarbowego, zgodnie z miejscem zamieszkania wspólników spółki jawnej, o ujęciu obrotu papierami wartościowymi w wyniku finansowym Firmy, a więc w rozliczeniu dochodu z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej. Wobec powyższego wspólnicy spółki jawnej nie są zobowiązani do złożenia zeznania rocznego PIT-38 z tego tytułu.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.


Zgodnie z przepisem art. 22 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.) spółką jawną jest spółką osobową, która prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą, a nie jest inną spółką handlową. Stronami umowy spółki mogą być zarówno osoby fizyczne, jak i prawne. O osobowym charakterze tego rodzaju spółek przesądzają m.in. następujące elementy:


  1. skład osobowy spółki jest w zasadzie stały, a zmiany w tym zakresie wymagają zmiany umowy spółki;
  2. wspólników obowiązuje jednomyślność;
  3. każdy ze wspólników uprawniony jest do prowadzenia spraw i reprezentowania spółki;
  4. wspólnicy mają co do zasady prawo do równego udziału w zyskach i stratach, niezależnie od rodzaju i wartości swego wkładu;
  5. wspólnicy odpowiadają za zobowiązania spółki solidarnie wraz z pozostałymi wspólnikami oraz ze spółką.


Ponieważ spółka jawna nie ma podmiotowości prawnej odrębnej od osób wspólników (w obrocie prawnym spółka jawna występuje pod własną firmą) nie jest ona podmiotem obowiązku podatkowego w zakresie podatku dochodowego, podmiotami takimi są natomiast wspólnicy tej spółki. W zależności od tego, czy wspólnicy są osobami fizycznymi czy prawnymi podlegają opodatkowaniu albo podatkiem dochodowym od osób fizycznych albo podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jednolity Dz. U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694 ze zm.), spółka jawna ma obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych oraz sporządzania sprawozdań finansowych (bilansu oraz rachunku strat i zysku) wg określonych tam zasad.


Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż do zakresu działalności Spółki Jawnej należy m.in.:


  • Zarządzanie Rynkiem Finansowym
  • Działalność Maklerska i Zarządzanie Funduszami
  • Działalność Pomocnicza Finansowa, gdzie indziej nie sklasyfikowana.


Jednakże Spółka nie świadczy ww. usług, a papiery wartościowe zakupiła z własnych środków w celu uzyskania dochodu jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego. Ponadto dodać należy, iż wspólnikami spółki jawnej są osoby fizyczne.


Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze. zm.) stworzyła odrębny sposób opodatkowania dla pewnej części dochodów pochodzących z kapitałów pieniężnych.

Dochody z kapitałów pieniężnych stanowią odrębne źródło przychodów i nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych wg skali podatkowej, nie kumuluje się więc ich z pozostałymi dochodami wykazywanymi w podstawowym zeznaniu rocznym (PIT-36, PIT-37). Z drugiej strony nie są one również opodatkowane ryczałtowo przy każdorazowym uzyskaniu świadczenia.

Suma wszystkich dochodów, osiągniętych z tytułu kapitałów pieniężnych w danym roku podatkowym, tworzy podstawę opodatkowania. Od tej podstawy opodatkowania podatek jest pobierany według liniowej stawki 19%.

W myśl art. bowiem 30b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, i z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu.

Natomiast zgodnie z art. 30b ust. 4 ww. ustawy, przepisu ust. 1 nie stosuje się, jeżeli odpłatne zbycie papierów wartościowych i pochodnych instrumentów finansowych oraz realizacja praw z nich wynikających następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej.

W sytuacji, gdy przedmiotem działalności gospodarczej jest inwestowanie w papiery wartościowe lub pochodne instrumenty finansowe i podatnik dokonuje takiej transakcji, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, uzyskany przychód (dochód) należy traktować jako przychód z wykonywanej działalności gospodarczej. Tak uzyskany przychód (dochód) podlega łącznemu opodatkowaniu z pozostałymi przychodami, w ramach wykonywanej działalności gospodarczej.

Aczkolwiek nie wszystkie rodzaje dochodów z kapitałów pieniężnych w rozumieniu ustawy mogą stanowić przedmiot działalności gospodarczej, niemniej jednak przedmiotem takiej działalności może być nabywanie i zbywanie udziałów, akcji oraz innych papierów wartościowych (art. 17 ust. 1 pkt 7 ustawy). Naturalnie, aby działalność ta mogła być traktowana jako działalność gospodarcza, musi spełniać przesłanki wskazane w art. 2 ustawy z dnia 12 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jednolity Dz. U. z 20004 r., Nr 173, poz. 1807 ze zm.). Oznacza to, że musi być wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły. Niezależnie już od tych warunków, w przypadku gdyby działalność miała obejmować handel papierami wartościowymi w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (Dz. U. Nr 183, poz. 1538 ze zm.), wówczas respektowane muszą być wymogi stawiane także i przez tę ustawę. W przypadku prowadzenia - zgodnie z ww. przepisami odrębnymi - działalności, której przedmiotem jest nabywanie i zbywanie papierów wartościowych, dochód z niej należy traktować jako dochód, którego źródłem jest pozarolnicza działalność gospodarcza (art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Jednakże, jak wynika z przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego, inwestowanie w papiery wartościowe lub pochodne instrumenty finansowe nie jest przedmiotem działalności gospodarczej. Spółka jawna, czyli w tym wypadku osoby fizyczne, inwestują nadwyżki kapitału w papiery wartościowe lub pochodne instrumenty finansowe, a przychód (dochód) uzyskany w ten sposób będzie traktowany jako przychód z kapitałów pieniężnych, opodatkowany 19% stawką podatku, na zasadach określonych w art. 30b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W związku z powyższym uznać należy, iż przychody z tytułu obrotu papierami wartościowymi nie stanowią przychodów z tytułu działalności gospodarczej prowadzonej przez spółkę jawną lecz zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy są źródłem przychodów z kapitałów pieniężnych i praw majątkowych, w tym odpłatnego zbycie praw majątkowych (...).

Za przychody z kapitałów pieniężnych w myśl przepisów art. 17 ust. 1 pkt 6 cytowanej ustawy uważa się między innymi należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z realizacji praw wynikających z papierów wartościowych, o których mowa w art. 3 pkt 1 lit. b) ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (Dz. U. Nr 183, poz. 1538).

Stosownie do zapisu art. 5a pkt 11 powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ilekroć jest mowa o papierach wartościowych - oznacza to papiery wartościowe, w rozumieniu art. 3 pkt 1 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi.

W myśl przepisów art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Ogólna zasada ustalania dochodu wyrażona w art. 9 ust. 2 powołanych przepisów stanowi, że dochodem ze źródła przychodów, jeżeli przepisy art. 24-25 nie stanowią inaczej, jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Kosztem uzyskania przychodu przy ustalaniu dochodu z kapitałów pieniężnych są wydatki poniesione w związku z nabyciem tych jednostek stosownie do zapisu art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 30b ust. 2 pkt 1 ww. ustawy dochodem, o którym mowa w ust. 1, jest różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych, a kosztami uzyskania przychodu określonymi na podstawie art. 22 ust. 1f lub ust. 1g, lub art. 23 ust. 1 pkt 38 z zastrzeżeniem art. 24 ust. 13 i 14.

Stosownie do art. 39 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej są obowiązane, w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym, przesłać podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku podatnika, o którym mowa w art. 3 ust. 2a, urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych - imienne informacje o wysokości dochodu, o którym mowa w art. 30b ust. 2, sporządzone według ustalonego wzoru (PIT-8C).

Zaznaczyć jednak należy, że nie otrzymanie ww. informacji nie zwalnia podatnika, który uzyskał wspomniany przychód, z obowiązku złożenia zeznania PIT- 38 i wykazania w nim wspomnianego dochodu.

Dochodów uzyskanych z tytułu obrotu papierami wartościowymi nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach określonych w art. 27 ww. ustawy (tj. wg skali podatkowej) oraz art. 30c (wg stawki 19% uzyskanych z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej). Dochody te należy wykazać, po zakończeniu roku podatkowego, w zeznaniu podatkowym (PIT- 38), o którym mowa w art. 45 ust. 1a pkt 1 powołanej ustawy. W terminie określonym do złożenia tego zeznania, tj. do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym należy również wpłacić należny podatek – zgodnie z art. 45 ust. 4 pkt 2 tej ustawy.

Reasumując, jak wynika z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego, Spółka nie prowadzi działalności gospodarczej w zakresie obrotu papierami wartościowymi dlatego też należy uznać, że zaliczki na podatek dochodowy z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej obliczane są w sposób nieprawidłowy, bowiem do podstawy opodatkowania doliczane są także dochody uzyskane z tytułu kapitałów pieniężnych, które to należy opodatkować osobno w sposób przedstawiony powyżej. Każdy ze wspólników spółki jawnej zobowiązany jest do złożenia zeznania o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym 2007 (PIT-38) z tytułu kapitałów pieniężnych na oraz zeznań o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym 2007 z tytułu uzyskania innych dochodów np. pozarolnicza działalność gospodarcza, inne źródła itp. (PIT - 36L, PIT-36 lub PIT - 37). Dlatego też należy uznać, iż niewłaściwym jest nie złożenie przez wspólników spółki jawnej zeznania rocznego PIT- 38.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż wspólnicy Spółki otrzymali informacje o przychodach z innych źródeł oraz o niektórych dochodach z kapitałów pieniężnych (PIT-8C) wystawione przez Dom Maklerski, w których wykazane zostały przychody z tytułu obrotu papierami wartościowymi. Powyższe przychody należy wykazać w zeznaniu o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) - PIT-38 za rok 2007.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.


Jednocześnie mając na uwadze, iż wniosek Spółki o udzielnie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczył stosowania przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 ze zmianami), zaznacza się, iż interpretacja nie ma mocy wiążącej dla poszczególnych wspólników Spółki. Uregulowania tej ustawy dotyczą bowiem podatników, którymi są osoby fizyczne. Wniosek natomiast złożyła Spółka Jawna, która w świetle zawartych w niej przepisów nie jest podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych, podatnikami zaś są poszczególni wspólnicy.


Mając powyższe na uwadze informuje się, że uzyskanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej przepisów ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przez wszystkich wspólników możliwe jest poprzez złożenie wniosków o wydanie interpretacji indywidualnej wraz z wypełnieniem wszystkich warunków określonych w art. 14b i art. 14f ustawy Ordynacja podatkowa przez poszczególne osoby fizyczne – wspólników.


Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej powoduje, że niniejsza interpretacja nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj