Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPP2/443-256/07/JK
z 3 marca 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPP2/443-256/07/JK
Data
2008.03.03


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Wyłączenie stosowania obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
akcja
koszty uzyskania przychodów
odliczenie podatku od towarów i usług
wykup akcji
zakup akcji


Istota interpretacji
Czy podatek naliczony zawarty w wydatkach poniesionych w związku z przymusowym wykupem akcji podlega opodatkowaniu?



Wniosek ORD-IN 3 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 6 grudnia 2007 r. (data wpływu 10 grudnia 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie odliczenia podatku naliczonego od wydatków związanych z przymusowym wykupem akcji - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 6 grudnia 2007 r. został złożony ww. wniosek (uzupełniony dnia 15 stycznia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie odliczenia podatku naliczonego od wydatków związanych z przymusowym wykupem akcji.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


Spółka, która jest podatnikiem podatku od towarów i usług i wykonuje działalność opodatkowaną tym podatkiem, w roku 2007 przeprowadziła operację przymusowego wykupu akcji w związku z uchwałą Walnego Zgromadzenia. Uchwała zapadła zgodnie z postanowieniami art. 418 ustawy – Kodeks spółek handlowych. Z uwagi na przeprowadzoną operację Spółka poniosła wydatki dotyczące m. in. sporządzenia wyceny akcji, ogłoszenia w MSiG o przymusowym wykupie akcji, sporządzenia aktu notarialnego, opłaty depozytu akcji, opłaty pocztowe itp. Wydatki powyższe Spółka zaliczyła do kosztów uzyskania przychodu, a podatek naliczony rozliczyła w składanych deklaracjach VAT-7.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie:


Czy Spółka miała prawo do odliczenia podatku naliczonego od wydatków poniesionych w związku z realizacją przymusowego wykupu akcji...


Zdaniem wnioskodawcy Spółka miała prawo do odliczenia podatku naliczonego w związku z wydatkami poniesionymi w opisanych okolicznościach. Przeprowadzona operacja przymusowego wykupu akcji mieści się w strategicznym i zaplanowanym schemacie działań związanym z restrukturyzacją Grupy "A" i nierozerwalne wiąże się z wykonywaniem przez Spółkę działalności gospodarczej. Głównym celem wykupu było zoptymalizowanie w przyszłości obrotów Spółki w oparciu o zrestrukturyzowany układ własnościowy. Tym samym poniesione wydatki w związku z przymusowym wykupem akcji wykazują związek z czynnościami opodatkowanymi, które Spółka wykonuje w ramach prowadzonej działalności.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W świetle art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.

W wydanej dla Spółki interpretacji Ministra Finansów znak ITPB3/423-198/07/DK z dnia 10 stycznia 2008 r. potwierdzono, że wydatki poniesione w związku z przymusowym wykupem akcji stanowią koszt uzyskania przychodu w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym. Biorąc pod uwagę powołane wyżej regulacje prawne rozstrzygnięcia wymaga zatem kwestia istnienia związku podatku naliczonego od przedmiotowych zakupów z generowaną przez Spółkę sprzedażą opodatkowaną. Należy zauważyć, że w przedstawionym stanie faktycznym związek o charakterze bezpośrednim nie występuje. Powołany wyżej art. 86 jak również inne przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie wymagają jednak aby istniało bezpośrednie i ewidentne przełożenie poniesionych zakupów z konkretną sprzedażą opodatkowaną towarów lub usług przez podatnika, tak jak ma to miejsce np. w sytuacji zakupu a następnie sprzedaży towarów handlowych. Istnieje szereg przykładów towarów lub usług nabywanych w ramach prowadzonej działalności, których związek ze sprzedażą opodatkowaną jest niewielki lub wręcz znikomy (np. usługi sprzątania biura, zakup środków czystości, usługi ochrony mienia, utrzymanie terenów zielonych na terenie zakładu itp.), a mimo to podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony.

Z przedstawionego opisu stanu faktycznego wynika, że przymusowego wykupu akcji dokonano, po przeprowadzeniu stosownych analiz, które wykazały, że możliwe będzie zoptymalizowanie obrotów z uwagi na zrestrukturyzowany układ własnościowy. Pośrednio więc przeprowadzony wykup i zmiana struktury akcjonariuszy Spółki będzie miała wpływ na jej działalność i w konsekwencji na sprzedaż opodatkowaną. Z tego też powodu, a także z uwagi na fakt, iż przedmiotowe wydatki stanowią koszt uzyskania przychodu, Spółce przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego, który jest w nich zawarty.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.


Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej – powoduje, iż niniejsza interpretacja indywidualna nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj