Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IP-PB3-423-541/07-2/JG
z 28 lutego 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IP-PB3-423-541/07-2/JG
Data
2008.02.28



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Sprzedaż nieruchomosci i praw majątkowych

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Przedmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
podatek dochodowy od osób prawnych
spółka akcyjna
sprzedaż akcji
wartość nominalna


Istota interpretacji
Czy uzasadnienie dla sprzedaży akcji posiadanych przez Spółkę poniżej ceny nominalnej przedstawione poniżej, jest wystarczające aby uniknąć konsekwencji opisanych w przepisie art. 14 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz czy jest wolne od innych wad prawnych i naruszeń przepisów prawa podatkowego?



Wniosek ORD-IN 342 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 4 grudnia 2007 r. (data wpływu 7 grudnia 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie określenia przychodu w związku ze sprzedażą akcji poniżej ich wartości nominalnej - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 grudnia 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie określenia przychodu w związku ze sprzedażą akcji poniżej ich wartości nominalnej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka X S. A. jest większościowym akcjonariuszem spółki E S. A., która jest w trudnej sytuacji rynkowej. Istnieje poważne niebezpieczeństwo odejścia do firm konkurencyjnych kluczowych osób pracujących dla E S. A., cechujących się unikatowymi umiejętnościami zawodowymi. Spółka E S. A. pozbawiona ww. osób upadnie w krótkim czasie. Spółka X S. A. jako większościowy akcjonariusz spółki E S. A. zamierza sprzedać akcje spółki E S. A. kluczowym osobom pracującym dla spółki E S. A. Cena nominalna akcji wynosi 10 PLN, cena oferowana kluczowym osobom pracującym dla spółki E S. A. wynosi 0,01 PLN. Ilość akcji, która ma być sprzedana osobom pracującym dla spółki E S. A. wynosi ok. 30% kapitału akcyjnego E S. A. Ta sprzedaż ma na celu zabezpieczenie dalszego istnienia spółki E S. A., a tym samym zapobieżenie utracie wartości akcji w razie upadłości E S. A.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy uzasadnienie dla sprzedaży akcji posiadanych przez Spółkę poniżej ceny nominalnej przedstawione poniżej, jest wystarczające aby uniknąć konsekwencji opisanych w przepisie art. 14 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz czy jest wolne od innych wad prawnych i naruszeń przepisów prawa podatkowego...

Zdaniem Wnioskodawcy, sprzedaż posiadanych przez nią akcji spółki E S.A. na rzecz kluczowych osób pracujących dla spółki E S. A. poniżej ceny nominalnej jest dopuszczalna, gdyż podyktowana jest chęcią związania ze spółką E S.A. strategicznych dla niej osób ze względu na posiadaną przez nich wiedzę, jak i profil działalności spółki.

Sprzedaż akcji tym osobom, po cenie niższej niż nominalna ma na celu zatrzymanie powyższych pracowników, ponieważ warunkuje to dalszą działalność i rozwój spółki E S. A., a tym samym zabezpiecza interesy akcjonariuszy spółki, w tym X S. A.

W przypadku odejścia kluczowych osób do konkurencji, spółka E S. A. nie jest w stanie prowadzić dalszej działalności, w konsekwencji upadnie.

Zatem powstała różnica pomiędzy ceną nominalną a ceną sprzedaży akcji, która jest kosztem, jest konieczna do prowadzenia dalszej działalności oraz dla osiągnięcia przyszłych przychodów z tytułu posiadanych akcji przez akcjonariusza X S. A. Po planowanej transakcji X S. A. będzie nadal większościowym akcjonariuszem spółki E S. A. posiadającym ponad 50% akcji spółki E S. A.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego, stwierdzam, co następuje:

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 13 i 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe.

Natomiast zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów, wydatków na objęcie lub nabycie udziałów, albo wkładów w spółdzielni, udziałów albo akcji w spółce oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych wkładów, udziałów, akcji oraz innych papierów wartościowych.

Na mocy przytoczonego powyżej przepisu podatnik może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na nabycie akcji przy ustaleniu kosztów uzyskania przychodów z odpłatnego zbycia akcji. Przepis ten stanowi zatem o regule potrącalności kosztów – koszty są potrącalne w momencie zbycia akcji. Aby ustalić dochód uzyskany ze sprzedaży akcji – zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych – należy określić w prawidłowy sposób nie tylko koszty uzyskania przychodów, ale również kwotę przychodów osiągniętych z tego tytułu.

Stosownie do art. 14 ust. 1 ww. ustawy, przychodem z odpłatnego zbycia rzeczy lub praw majątkowych jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie. Jeżeli jednak cena bez uzasadnionej przyczyny znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy w wysokości wartości rynkowej.

Przepis art. 14 ust. 3 ustawy, stanowi, że jeżeli wartość wyrażona w cenie określonej w umowie znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, organ podatkowy wezwie strony umowy do zmiany tej wartości lub wskazania przyczyn uzasadniających podanie ceny znacznie odbiegającej od wartości rynkowej. W razie nieudzielania odpowiedzi, niedokonania zmiany wartości lub niewskazania przyczyn, które uzasadniają podanie ceny znacznie odbiegającej od wartości rynkowej, organ podatkowy określi wartość z uwzględnieniem opinii biegłego lub biegłych. Jeżeli wartość określona w ten sposób odbiega co najmniej o 33% od wartości wyrażonej w cenie, koszty opinii biegłego lub biegłych ponosi zbywający.

W świetle przedstawionych wyżej przepisów należy uznać, że konsekwencją przeprowadzonej przez spółkę X transakcji sprzedaży akcji spółki E S. A. jej pracownikom, będzie powstanie straty, stanowiącej różnicę pomiędzy przychodem tj. uzyskaną ze sprzedaży akcji ceną, a kosztami poniesionymi w celu ich nabycia albo, w przypadku nabycia akcji w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, w wysokości wartości nominalnej objętych akcji.

Zgodnie z art. 15 ust. 1k pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w przypadku odpłatnego zbycia akcji w spółce objętych w zamian za wkład niepieniężny, na dzień zbycia tych akcji koszt uzyskania przychodów ustala się w wysokości nominalnej wartości objętych akcji z dnia ich objęcia – jeżeli te akcje zostały objęte w zamian z wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.

Podczas ustalania kwoty przychodu będzie mógł mieć zastosowanie przepis art. 14 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, gdyż w ocenie organu wydającego interpretację sprzedaż akcji poniżej ich wartości nominalnej pracownikom firmy, w której Spółka posiada udziały, nie może stanowić uzasadnionej przyczyny, dla której organ podatkowy nie miałby prawa określenia wartości przychodu w wysokości wartości nominalnej objętych akcji.

Jednakże, należy podkreślić, że procedura wydawania indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego w trybie art. 14b Ordynacji podatkowej nie podlega regułom przewidzianym dla postępowania podatkowego czy kontrolnego (organ wydający interpretację opiera się wyłącznie na opisie stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego podanego we wniosku - nie prowadzi postępowania dowodowego, które to w przedmiotowej sprawie, umożliwiłoby rozstrzygnięcie, czy ustalona przez strony cena bez uzasadnionej przyczyny znacznie odbiega od wartości rynkowej, czy też nie). W trybie przewidzianym art. 14b Ordynacji podatkowej dla wydawania interpretacji indywidualnych nie jest to możliwe, tym samym nie można jednoznacznie uznać za prawidłowe stanowisko Wnioskodawcy zawarte we wniosku.

Przedmiotem interpretacji wydanej na podstawie art. 14b ustawy – Ordynacja podatkowa jest sam przepis prawa, wskazany przez Wnioskodawcę i stanowisko Wnioskodawcy. Organ wydający interpretację nie ocenia całokształtu zawartej transakcji pod względem wad prawnych oraz naruszeń przepisów prawa podatkowego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj