Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP1/443-90/08-2/AP
z 19 lutego 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPP1/443-90/08-2/AP
Data
2008.02.19



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług --> Miejsce świadczenia usług

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane


Słowa kluczowe
miejsce świadczenia
opodatkowanie
podatek od towarów i usług
podwykonawstwo
Stany Zjednoczone
usługi


Istota interpretacji
Czy opisana powyżej usługa wykonywana przez inną polską firmę, tj. polskiego podatnika zarejestrowanego dla potrzeb podatku od towarów i usług, świadczona na rzecz firmy X podlega opodatkowaniu podatkiem VAT?Jeżeli tak, to jaką prawidłową stawkę podatku VAT powinien zastosować taki podwykonawca?



Wniosek ORD-IN 326 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 16.01.2008 r. (data wpływu 21.01.2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia miejsca świadczenia usług - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18.01.2008 r. (data stempla pocztowego) został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia miejsca świadczenia usług.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Firma Wnioskodawcy X świadczy usługi w zakresie prowadzenia prac badawczo-rozwojowych w dziedzinie nauk biologicznych, ochrony środowiska naturalnego oraz w dziedzinie pozostałych nauk przyrodniczych i technicznych, sklasyfikowane symbolem PKWiU 73.10.

Firma wykonuje usługi dla amerykańskiej firmy badawczej, nie zarejestrowanej na terytorium żadnego z państw UE dla celów podatku od wartości dodanej. Firma ta robi badania sejsmograficzne (geofizyczne) na wodach morskich znajdujących się wokół Stanów Zjednoczonych. Jednym z wymagań, jakie jest narzucone takim firmom badawczym przez rząd USA jest to, że muszą mieć na pokładzie statku badawczego wykwalifikowanych, tzw. MMO, czyli obserwatorów ssaków morskich. Statki badawcze zbierają dane wykorzystując fale dźwiękowe, które są tworzone przez eksplozję sprężonego powietrza. Celem prac firmy X jest zmniejszenie potencjalnych szkód, które mogą być wyrządzane ssakom i innym chronionym gatunkom przez źródła dźwięku.

X dostarcza amerykańskiej firmie wykonującej badania sejsmiczne wyszkolonych obserwatorów specjalizujących się w identyfikacji chronionych gatunków morskich takich jak ssaki morskie i żółwie morskie. Obserwatorzy ci wykonują swoje obowiązki zgodnie z przepisami narzuconymi przez Y (oddział US), opisują swoje działania i rezultaty obserwacji raportami, które są regularnie wysyłane do Y. Miejscem świadczenia tych usług jest terytorium Stanów Zjednoczonych, tj. wody morskie należące do Stanów Zjednoczonych.

Firma X wykonując opisane powyżej usługi korzysta m.in. z usług innych polskich firm (podwykonawców), które to zarejestrowane są w Polsce jako czynni podatnicy podatku od towarów i usług. Firmy te świadczą na rzecz firmy Wnioskodawcy usługę zbierania danych biologicznych polegającą na obserwowaniu zagrożonych gatunków w czasie trwania badań geofizycznych wykonywanych przez statki badawcze oraz sporządzanie raportów z wykonanych obserwacji. Tak wiec podwykonawca Wnioskodawcy świadczy również usługę w zakresie prowadzenia prac badawczo – rozwojowych w dziedzinie nauk biologicznych, ochrony środowiska naturalnego oraz w dziedzinie pozostałych nauk przyrodniczych i technicznych, sklasyfikowaną pod symbolem PKWiU 73.10. Miejscem świadczenia tej usługi jest również terytorium Stanów Zjednoczonych, tj. wody morskie należące do Stanów Zjednoczonych.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

Czy opisana powyżej usługa wykonywana przez inną polską firmę, tj. polskiego podatnika zarejestrowanego dla potrzeb podatku od towarów i usług, świadczona na rzecz firmy X podlega opodatkowaniu podatkiem VAT...

Jeżeli tak, to jaką prawidłową stawkę podatku VAT powinien zastosować taki podwykonawca...

Zdaniem Wnioskodawcy w kwestii opodatkowania podatkiem od towarów i usług, opisanych we wniosku usług świadczonych przez polskiego podatnika na rzecz firmy X, decydujące znaczenie ma określenie miejsca świadczenia tych usług. Określenie miejsca świadczenia usług regulują przepisy art. 27 ust. 1-6 i art. 28 ust. 1-10 ustawy VAT. W przekonaniu Wnioskodawcy do tej sytuacji zastosowanie mają przepisy art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. a. Zgodnie z ich brzmieniem miejscem świadczenia usług w dziedzinie nauki jest miejsce, gdzie usługi te są faktycznie świadczone. Stąd też – z uwagi na to, iż usługi podwykonawcy są faktycznie świadczone na terytorium USA – należy stwierdzić, że ustawa VAT dla celów podatkowych miejsce ich świadczenia lokalizuje na terytorium USA. Oznacza to, że usługi te nie będą podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w kraju.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.) – zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  2. eksport towarów;
  3. import towarów;
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Dalsze przepisy szczegółowo definiują wyżej wymienione czynności. Nie podlegają zatem opodatkowaniu czynności, które nie spełniają warunków ściśle dla nich określonych w przedmiotowej ustawie. Ze względu na zakres przedmiotowego wniosku, spośród wskazanych powyżej czynności analizy wymaga jedynie odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Niewątpliwym jest, iż opisana usługa nie stanowi żadnej z pozostałych czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które związane są z obrotem towarowym. Ponieważ zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy świadczenie usług podlega opodatkowaniu wyłącznie w przypadku, gdy dokonywane jest na terytorium kraju (tj. terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zgodnie z definicją zawartą w art. 2 pkt 1 ustawy), rozpatrzenie wniosku wymaga określenia miejsca świadczenia przedmiotowej usługi.

Zgodnie z art. 27 ust. 1 ww. ustawy w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi – miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności – miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-6 i art. 28. Od powyższej zasady ustawodawca przewidział jednak pewne wyjątki. W myśl art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. a ustawy w przypadku świadczenia usług w dziedzinie kultury, sztuki, sportu, nauki, edukacji lub rozrywki miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie usługi są faktycznie świadczone, z zastrzeżeniem art. 28.

W przedstawionym opisie stanu faktycznego Wnioskodawca wnosi, iż usługi świadczone przez podwykonawcę sklasyfikowane są symbolem PKWiU 73.10 Usługi badawczo – rozwojowe w dziedzinie nauk przyrodniczych i technicznych. W związku z tym, do określenia miejsca świadczenia usługi zastosowanie znajdzie przywołany powyżej art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. a ustawy.

Reasumując, należy stwierdzić, iż miejscem świadczenia usług w zakresie prac badawczo – rozwojowych będzie terytorium Stanów Zjednoczonych. W przedmiotowym wniosku mamy do czynienia z usługami wykonywanymi przez polskiego podwykonawcę, które następnie są sprzedawane przez polskiego zleceniobiorcę podmiotowi ze Stanów Zjednoczonych. Wynika z tego, iż polski podwykonawca świadczy usługi na rzecz polskiego podatnika, jednakże miejscem świadczenia tejże usługi będzie terytorium Stanów Zjednoczonych, gdyż usługa jest tam faktycznie wykonywana. Zgodnie bowiem z art. 5 ust. 1 ustawy opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Zatem nie ma podstaw prawnych, aby podwykonawca usługi świadczonej na rzecz polskiego podatnika na terytorium Stanów Zjednoczonych opodatkował tę czynność podatkiem od towarów i usług.

Z uwagi, iż w niniejszej interpretacji w zakresie pytania nr 1 wskazano, iż miejscem świadczenia przedmiotowej usługi jest terytorium Stanów Zjednoczonych, a w związku z tym usługa ta nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, nie zachodzi konieczność udzielania odpowiedzi na pytanie nr 2.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj