Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdyni
DG/4111-22/415-50/DO/JT/07
z 30 lipca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DG/4111-22/415-50/DO/JT/07
Data
2007.07.30



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Gdyni


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody ze sprzedaży nieruchomości


Słowa kluczowe
miejsce zameldowania
sprzedaż nieruchomości
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Czy przychód uzyskany ze sprzedaży lokalu, nabytego w 2007 roku, przed upływem 5 lat od nabycia korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego, w przypadku gdy sprzedający zameldowany był w nim na pobyt stały co najmniej 12 miesięcy przed dniem odpłatnego zbycia?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r Nr 8 poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 23.05.2007 r. uzupełnionym pismem z dnia 11.06.2007 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu opodatkowania podatkiem dochodowym przychodu uzyskanego z odpłatnego zbycia lokalu mieszkalnego stwierdzam, że:

Stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

W dniu 23.05.2007 r. wpłynął do tutejszego organu podatkowego Pana wniosek uzupełniony pismem z dnia 11.06.2007 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie

Z treści wniosku wynika, iż w dniu 29.01.2007 r. nabył Pan na podstawie umowy spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego. W dniu 08.03.2007 r. dokonał zameldowania w tym lokalu na pobyt stały. Następnie po dniu 09.03.2007 r. zamierza dokonać sprzedaży bądź zamiany przedmiotowego lokalu. Pana zdaniem, w przypadku odpłatnego zbycia jak również zamiany omawianego lokalu, w którym będzie Pan zameldowany na pobyt stały przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy przed datą zbycia - przychód z jego sprzedaży skorzysta ze zwolnienia od podatku w ramach tzw. „ulgi meldunkowej” na podstawie art. 21 ust.1 pkt 126 znowelizowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Rozpatrując powyższy wniosek Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdyni w oparciu o przedstawiony stan faktyczny i stanowisko wnioskodawcy w świetle obowiązujących przepisów prawa podatkowego stwierdza co następuje: Jednym ze źródeł przychodów wskazanych przez ustawodawcę w treści art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) – c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) - w brzmieniu obowiązującym w 2007 roku - jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2, nieruchomości lub ich części, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, prawa wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie. Ustawą z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1588) zmieniono zasady opodatkowania przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych.

Nowe zasady opodatkowania mają zastosowanie do dochodów uzyskanych ze zbycia m. in. lokali mieszkalnych nabytych po dniu 1 stycznia 2007 r. niezależnie, w jaki sposób podatnik wszedł w posiadanie lokalu: czy na podstawie umowy kupna, umowy zamiany, czy też w drodze darowizny. W myśl art. 30e ust. 1 - 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) - w brzmieniu obowiązującym w 2007 roku, od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust.1 pkt 8 lit. a) – c) podatek dochodowy wynosi 19 proc. podstawy obliczenia podatku i jest płatny w terminie złożenia zeznania za rok podatkowy, w którym nastąpiło odpłatne zbycie.

Podstawą obliczenia podatku jest dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw, a kosztami ustalonymi zgodnie z art. 22 ust. 6c i 6d, powiększoną o sumę odpisów amortyzacyjnych. W przypadku odpłatnego zbycia w drodze zamiany, dochód ustala się na tych samych zasadach. Natomiast zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 126) powołanej wyżej ustawy, wolne od podatku dochodowego są przychody z odpłatnego zbycia: a) budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku,b) lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, c) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, d) prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie, jeżeli podatnik był zameldowany w budynku lub lokalu wymienionym w lit. a) - d) na pobyt stały przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy przed datą zbycia.

Zwolnienie to ma zastosowanie do przychodów podatnika, który w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia nieruchomości i prawa majątkowego, złoży oświadczenie, że spełnia warunki do zwolnienia, w urzędzie skarbowym, który kieruje naczelnik urzędu skarbowego według miejsca zamieszkania podatnika. Zwolnienie ma zastosowanie łącznie do obojga małżonków (art. 21 ust. 21 i ust.22 powołanej wyżej ustawy). Wobec powyższego, w przypadku zbycia przedmiotowego lokalu przed upływem pięciu lat od nabycia, przy jednoczesnym spełnieniu dyspozycji. art. 21 ust. 1 pkt 126 , art. 21 ust. 21 i ust. 22 wyżej powołanej ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychód z odpłatnego zbycia tego lokalu będzie mógł skorzystać ze zwolnienia od podatku dochodowego Zatem tutejszy organ podatkowy podziela Pana stanowisko zawarte we wniosku.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj